Czy można jeść chwasty?
Katarzyna Banaś chwastami zainteresowała się dzięki swojej babci. - Jak byłam małą dziewczynką, zabierała mnie na łąki, [...] opowiadała, zasypywała nazwami. [...] Początkowo opornie to szło, ale z czasem zaczęłam to lubić, podobało mi się to i jakoś tak poszło - powiedziała.
Obecnie jedzenie chwastów staje się coraz bardziej popularne. Na specjalnych spotkaniach można się nauczyć nie tylko rozróżniać rośliny, ale także przygotowywać z nich potrawy. - Możemy sobie wprowadzać nowy smak, nowy aromat, nową teksturę, nową konsystencję do naszej codziennej kuchni, a jednocześnie ubogacać kuchnię dodatkowymi składnikami odżywczymi - dodała.
Co można przygotować z chwastów?
Piotr Ciemny zajmuje się chwastami zawodowo, wydał o nich dwie książki. Prowadzi zajęcia kulinarne, na których pokazuje, jak przy pomocy chwastów zrobić wyjątkowe danie. Sam nauczył się tego w Danii, gdzie pracował w jednej z najlepszych restauracji wykorzystującej chwasty. - Używa się dzikich ziół, które są za darmo w restauracji, która ma dwie gwiazdki Michelin. Szefowie kuchni wykorzystują, robią sosy zimne, wykorzystują kwiaty do dekoracji - powiedział.
Co jeszcze warto wiedzieć o chwatach? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Co jemy w maju? Czas na wiosenne, sezonowe warzywa!
- Czy arbuzy są zdrowe? Naukowcy nie mają co do tego wątpliwości
- 4 skuteczne sposoby na relaks tuż przed maturą. "Po tym jestem jak nowo narodzony"
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Arkadiusz Gdula
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN