Każdy miłośnik zieleni wie, że rośliny bardzo często są atakowane przez różnego rodzaju szkodniki. Jak sobie z nimi poradzić? Które metody są skuteczne i bezpieczne dla kwiatów? Kilku porad udzielił ogrodnik Łukasz Skop.
Szkodniki w roślinach. Jak się ich pozbyć?
Do najpopularniejszych szkodników roślin doniczkowych należą ziemiórki. - To maleńkie czarne muszki, podobne trochę do octówek, ale są od nich chudsze i przypominają komary - powiedział Łukasz Skop i dodał, że bardzo trudno jest się ich pozbyć. - Najpierw musimy zwalczyć wszystkie dorosłe owady, które latają w powietrzu, nad powierzchnią podłoża, a później musimy pozbyć się jeszcze larw, które żyją w doniczkach - tłumaczył.
To, co możemy zrobić, aby je zlikwidować, to ograniczyć podlewanie. Zapobiegnie to rozwojowi larw, które żyją w podłożu, w doniczkach. - Kolejną metodą jest zastosowanie bariery, która uniemożliwi dorosłym muszkom składanie jajeczek, a w konsekwencji rozwoju larw - wyjaśniał Łukasz Skop. Warto dodać, że taką barierą może być zwykły piasek.
Tarczniki - jak sobie z nimi poradzić?
Innymi owadami, które mogą niszczyć nasze rośliny, są tarczniki. - Żerują na bardzo wielu roślinach doniczkowych, ale szczególnie upodobały sobie fikusy, monstery, filodendrony i kliwie. Możemy je znaleźć m.in. w zagłębieniach, pomiędzy liśćmi, często lubią się też gromadzić na ogonkach liściowych czy wzdłuż nerwów liści - wyliczał ogrodnik.
Aby się ich pozbyć, można przygotować roztwór na bazie denaturatu i wody. - Rozcieńczamy denaturat w proporcji ok. 70 proc. denaturatu i dolewamy do niego 30 proc. wody. Maczamy patyczki kosmetyczne i jeden po drugim zeskrobujemy tarczniki z ogonków liściowych - tłumaczył.
Jak jeszcze można sobie z nimi poradzić? Jak pozbyć się innych szkodników? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wierzba – pielęgnacja i odmiany. Jak ją uprawiać?
- Jak przesadzić kwiaty na wiosnę? "Roślina staje się głodna i musi jeść"
- Za jakie prace ogrodowe warto wziąć się w marcu? Podpowiadamy, jak posprzątać ogródek po zimie
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Łukasz Kowalski, Łukasz Skop
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN