Kokedama to japońska sztuka umieszczania roślin w kulach z ziemi otoczonych mchem. Jak zrobić we własnym domu wiszący ogród? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział architekt krajobrazu Rafał Młosiek.
Kokedama - co to jest?
Stylista roślin zaprezentował naszym widzom, jak możemy się zainspirować się japońską sztuką, aby stworzyć w swoich domach wiosenne kwiatowe dekoracje. Kokedama to metoda podwieszania roślin w kulach z ziemi otoczonych mchem. Całość opiera się na podkreśleniu istoty roślin.
- To system korzeniowy zamknięty w specjalnym podłożu i otulony mchem. Jak to w Japonii, wszystko ma swój symbol, mech symbolizuje długowieczność, a kulę interpretujemy jako kulę Ziemię, planetę. Więc to wszystko jest faktycznie istotne - powiedział nasz ekspert.
- Dla początkujących polecam paprocie o grubych liściach. Całość składa się także z torfu, do tego akadama i mieszanka podłoża do roślin zielonych - dodał.
Kokedama - jak ją zrobić?
Kokedama wymaga nie tylko odpowiednich roślin, ale i ulokowania oraz pielęgnacji. Specjalne podłoże oraz mech mają za zadanie utrzymywanie wilgotności w podłożu. Paprocie oraz gatunki wilgociolubne należy codziennie zraszać a raz w tygodniu kulę zanurzać w pojemniku z miękką wodą, aż przestanie „puszczać bąbelki”. Następnie delikatnie odcisnąć nadmiar wody i umieścić kulę na spodku z kamieniami do odsączenia.
- Do keto, czyli mieszanki torfu i bagnistej ziemi dolewamy wody, dosypujemy uniwersalnego podłoża. Ale keto powinno być więcej niż zwykłej ziemi. W międzyczasie dodajemy mech ze sphagnum. Dosypujemy także glinkę. Ugniatamy tak, jakbyśmy zagniatali ciasto - powiedział Rafał Młosiek.
- Wcześniej pamiętajmy, aby zwilżyć mech. Będzie bardziej plastyczny i łatwiej będzie obłożyć bryłę - podsumował.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Gynostemma pentaphyllum, czyli ziele długowieczności – zastosowanie i przeciwwskazania
- Atmosfera w waszej sypialni przygasła? Oto zioła i przyprawy na potencję. Macie je w domu
- Zioła na trawienie i na przemianę materii
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News