Nowalijki to dla wielu smak wiosny i definitywne zakończenie zimy. Dawniej były wyczekiwane, bo po karnawale, w lutym i marcu, spiżarnie świeciły pustkami. Dzisiaj również cieszą się dużą popularnością. Czym są nowalijki, gdzie i kiedy można je dostać?
Porady dietetyków
Porady dietetyków
Czym są nowalijki?
Nowalijki to młode warzywa i rośliny, które pokazują się niedługo po zimie. Część z nich zaczyna rosnąć już w okresie przedwiośnia, kiedy tylko dni stają się nieco cieplejsze, a dzień dłuższy. Najczęściej stanowią dodatek do dań, chociaż bywa, że są główną potrawą.
Najlepsze - najsmaczniejsze i najzdrowsze - są te, które naturalnie pojawiają się na polach uprawnych. Szklarniowe, chociaż pojawiają się szybciej, mają mniej smaku. Część z nich można samodzielnie wyhodować w domu, bez konieczności posiadania ogródka.
Jakie warzywa to nowalijki?
Do nowalijek zaliczymy między innymi:
- rzodkiewkę,
- sałatę,
- młodą marchewkę,
- rzeżuchę,
- cebulkę dymkę,
- szczypiorek,
- nać pietruszki,
- fenkuła,
- szparagi,
- koper,
- kalarepa.
Kiedy pojawiają się nowalijki i gdzie je kupować?
Nowalijki pojawiają się w sklepach już pod koniec zimy. Im temperatury wyższe - tym łatwiej o te rarytasy. Sezon w handlu zaczyna się w marcu i trwa do maja - to są najczęściej warzywa szklarniowe. Na te z ekologicznych upraw i tych bez szklarni trzeba poczekać nieco dłużej - pojawiają się w okolicach maja, a sezon trwa do czerwca. Dostać je można w większości sklepów, chociaż najczęściej poleca się zakup na targach i targowiskach.
Ze względu na różnice temperaturowe w Polsce pierwsze nowalijki mogą pojawiać się wcześniej na zachodzie kraju. Na wschodzie jest nieco chłodniej, a to ma wpływ na termin zbiorów nowalijek, który może wypadać później.
Które nowalijki można wyhodować w domu?
W domowym zaciszu możemy hodować nie tylko własne przyprawy, ale również nowalijki. Co więcej, nie potrzeba do tego pola uprawnego, a często nawet nie musimy mieć ogródka. Wystarczy nasłoneczniony parapet i odrobina chęci.
Co można wyhodować? Natkę pietruszki, kiełki, rzodkiewki, a także tzw. mikroliście. Jak to zrobić? O tym dowiesz się z naszego artykułu Nowalijki, które warto wyhodować samodzielnie. Sprawdź, jak to zrobić.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nowalijki, które warto wyhodować samodzielnie. Sprawdź, jak to zrobić
- Czy nowalijki są zdrowe? "Trzeba znaleźć złoty środek" - zauważa dietetyk i radzi, jak to zrobić
- Szybki makaron z nowalijkami – przepis Mariety Mareckiej
Autor: Teofila Siewko
Źródło: wikipedia
Źródło zdjęcia głównego: MNStudio/Getty Images