Zioła na trawienie i na przemianę materii są bezpieczne, z reguły nie wywołują efektów ubocznych. Wspomagają organizm po ciężkostrawnym posiłku. Zioła na trawienie pomagają uporać się z wzdęciami i zaparciami.
Do ziół dobrych na trawienie i przemianę materii należy mięta pieprzowa, która znana była już medycynie ludowej. Podobnie jak rumianek i rozmaryn pomaga na wzdęcia. Ziołem na trawienie, które także zasługuje na uwagę, jest koper włoski.
Wspomaganie trawienia i przemiany materii – dlaczego ważne?
Od prawidłowego trawienia zależy zarówno funkcjonowanie całego organizmu, jak i nasze dobre samopoczucie. Problemy z trawieniem nie należą do rzadkości, dotyczą nawet 20–30% populacji. Ich konsekwencją niejednokrotnie jest niechęć do jedzenia, co z kolei prowadzi do spadku masy ciała, a nawet niedożywienia. Specjaliści ocenili, że są one drugą, po bólu, przyczyną sięgania po leki bez recepty, które mają za zadanie złagodzić objawy zgagi, wzdęć i zaparć.
Zobacz także: Domowe sposoby na przeczyszczenie organizmu
Przyczyny problemów z trawieniem są zróżnicowane. Może to być zatrucie pokarmowe, różnego rodzaju nieżyty, choroba wrzodowa, czy zapalenie błony śluzowej żołądka spowodowane infekcją Helicobacter pylori. Może to też być sygnałem rozwijającej się choroby nowotworowej, np. raka przełyku, żołądka. Jednak najczęściej problemy z trawieniem są wynikiem niestrawności, czyli dyspepsji, którą powoduje przejedzenie, niewłaściwy dobór pokarmów, stres lub depresja.
Ponadto przemiana materii może być zakłócona (spowolniona) przez jedzenie ciągle tych samym pokarmów, brak regularności w spożywaniu posiłków, nadmierny stres, siedzący tryb życia i zbyt małą ilość płynów w diecie. Negatywny wpływ na przemianę materii ma również ciężkostrawna dieta, dieta niskobłonnikowa oraz jedzenie w pośpiechu. Konsekwencją spowolnienia metabolizmu jest nadmierne odkładanie tkanki tłuszczowej. Warto więc postawić na naturalne dodatki do codziennej diety, aby nie być zmuszonym do walki z nadprogramowymi kilogramami. Zioła na trawienie i na przemianę materii wspomagają funkcjonowanie przewodu pokarmowego, a równolegle są bezpieczne dla zdrowia.
Zioła na trawienie i wzdęcia
Rumianek, nazywany pospolitym, należy do najdelikatniejszych i najbezpieczniejszych ziół na trawienie. Jego działanie lecznicze wynika z obecnych w tkankach rośliny olejków eterycznych. Rumianek w formie naparu pije się po ciężkostrawnych posiłkach. Wyróżniają go właściwości przeciwzapalne względem błon śluzowych żołądka, poprawia on przepływ żółci. Polecany jest na bóle żołądka i kolki. Osoby szukające odpowiedzi na pytanie, jakie zioła na trawienie są skuteczne poza rumiankiem powinny koniecznie sięgnąć po rozmaryn. Jest to zioło, które wspomaga trawienie tłuszczu, pomaga uporać się z wzdęciami i skurczami żołądka. Rozmaryn jest również dobry na zaparcia. Dlatego warto używać go jako dodatku do mięs, ryb, makaronów, ziemniaków i sałatek. Z rozmarynu można także przyrządzić napar.
Zioła na trawienie i wzdęcia, takie jak wspomniany rumianek i rozmaryn, można zastąpić miętą pieprzową. Zwiększa ona ilość soku żołądkowego oraz ma właściwości żółciopędne. W przeszłości liście mięty pieprzowej i olejek miętowy wykorzystywano w celu łagodzenia bólów żołądka, a także podawano je pacjentom skarżącym się na zaburzenia trawienia, takie jak nudności. Obecnie mięta pieprzowa (np. w postaci herbaty, nalewki) sprawdza się w łagodzeniu skurczowych dolegliwości żołądkowo – jelitowych. Mięta pieprzowa normalizuje ruchy perystaltyczne jelit i pozwala na odpowiednie przemieszczanie treści jelitowej. Umożliwia również odejście gazów, a tym samym zapobiega wzdęciom. Warto jednak podkreślić, że u pacjentów z nadkwasotą mięta czasami nasila dolegliwości.
Kolejnym ważnym ziołem wspomagającym działanie przewodu pokarmowego jest koper włoski, który dzięki swoim olejkom eterycznym pomaga zwalczyć wzdęcia i ból brzucha. Uwalnia od takich dolegliwości jak niestrawność i zgaga. Koper to zioło polecane na trawienie i zaparcia. Herbatki z kopru włoskiego przyniosą ulgę niemowlętom cierpiącym na kolki.
Zioła na trawienie i przemianę materii
Zioła na trawienie, które dodatkowo stymulują metabolizm, są idealne dla osób walczących z nadprogramowymi kilogramami. Wsparciem w odchudzaniu może okazać się mniszek lekarski. Zapobiega on odkładaniu tłuszczów i pozwala pozbyć się nadmiaru wody z organizmu. Ziołem, o którym warto wspomnieć jest też pokrzywa. Roślina ta sprawia, że dostarczona do organizmu energia jest szybciej zużywana. Pokrzywa wspomaga także oczyszczanie organizmu z zalegających w nim toksyn, które mogą być powodem problemów z utrzymaniem odpowiedniej masy ciała. Osoby szukające ziół na przyspieszenie przemiany materii powinny zainteresować się morszczynem. Roślina ta korzystnie wpływa na metabolizm, a dodatkowo wypłukuje z organizmu metale ciężkie i reguluje pracę tarczycy. Jest też źródłem bromu i mannitolu, który ma łagodne działanie przeczyszczające.
Do ziół na trawienie i przemianę materii należy też m.in. kminek, szałwia, łopian oraz krwawnik pospolity.
Zobacz więcej:
Zioła na wątrobę i trzustkę, które warto stosować
Ile można zjeść ze świątecznego stołu, aby nie przytyć? Sprawdź kaloryczność wielkanocnych potraw
Jak siedzieć przed telewizorem, by nie uszkodzić kręgosłupa? Fizjoterapeuta: „Wierćmy się!”
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto