Wątroba i trzustka uważane są za bardzo ważne narządy. Pierwszy organ ma za zadanie wytwarzanie żółci biorącej udział w trawieniu oraz detoksykację krwi. Z kolei drugi również ma wpływ na trawienie, a także reguluje poziom glukozy we krwi. Czy warto pić zioła na wątrobę i trzustkę?
Napary ziołowe przez niektórych są stosowane jako element zdrowej i zbilansowanej diety. Dużą popularnością cieszy się także ziołolecznictwo. Pozwala ono na usprawnienie pracy wielu narządów oraz wspiera proces leczenia. Sprawdź, które zioła na wątrobę i trzustkę poprawią ich stan oraz funkcjonowanie całego układu pokarmowego.
Więcej:
- Co jeść, by długo żyć? Tajemnica długowieczności 123-letniego Hindusa
- W kuchni DDTVN kasztany! Przepisy
- Napar z czarnuszki – korzyści zdrowotne wynikające z picia tego specyfiku
Jakie zioła na trzustkę i wątrobę sprawdzą się najlepiej?
W aptekach oraz sklepach zielarskich można kupić całą gamę różnorodnych ziół o wszelakim działaniu. Na które się zdecydować, by wspomóc pracę wątroby i trzustki? Dobrym wyborem będzie ostropest plamisty, który działa odtruwająco i oczyszczająco, wspomagając przy tym pracę tych narządów. Wykazuje on przez to działanie niwelujące kłopoty trawieniem, a także obniżające poziom złego cholesterolu. Jako środek wspomagający działanie trzustki i wątroby dobrze sprawdzi się także pokrzywa zwyczajna (świetny lek na stany zapalne układu pokarmowego) oraz glistnik jaskółcze ziele wpływający w głównej mierze na płynną pracę trzustki. Ziołami wspierającymi działanie tych organów są także:
- borówka czernica,
- dziurawiec zwyczajny,
- karczoch zwyczajny,
- korzeń czarnej rzepy,
- kurkuma,
- mięta pieprzowa,
- mniszek lekarski,
- tymianek właściwy.
Działanie ziół na regenerację trzustki i wątroby
Zioła na trzustkę bez recepty oraz te na wątrobę wykazują szereg różnorodnych działań w zależności od ich rodzaju. Większość z nich jednak dzięki swoim właściwościom wpływa pozytywnie na stan narządów oraz wspomaga ich pracę. Poprzez to możliwe jest usprawnienie pracy układu pokarmowego. Wiele z nich wykazuje także działanie przeciwzapalne, pozwalające na niwelowanie stanów tego typu rozwijających się w wątrobie lub trzustce. Mają także właściwości bakteriobójcze, moczopędne oraz rozkurczowe. Zioła wspomagające wątrobę i trzustkę bardzo często wspomagają proces usuwania z organizmu zbędnych produktów przemiany materii, czyli toksyn.
Zioła na stłuszczenie wątroby
Marskość wątroby jest schorzeniem doprowadzającym do nieodwracalnego zniszczenia narządu oraz bardzo mocno zaburzającym jego prawidłowe funkcjonowanie. Może stanowić skutek nadużywania alkoholu lub wcześniej przebytych chorób narządów współpracujących z wątrobą np. trzustki. W czasie choroby warto spożywać napary regenerujące i wspierające pracę tych organów. Idealne zioła na stłuszczoną wątrobę to te, które zalecane są wyżej. W przypadku marskości wątroby szczególnie zalecane jest 5 z nich – dziurawiec, glistnik jaskółcze ziele, karczoch, ostropest plamisty, pokrzywa zwyczajna. Nie doprowadzą one do zregenerowania się uszkodzonego narządu, ale pozwalają na zmniejszenie dokuczliwych objawów stłuszczenia wątroby np. skurczów, bólu w klatce piersiowej czy świądu. W przypadku tego schorzenia konieczne są także inne formy leczenia mające na celu likwidację czynnika, który doprowadził do rozwoju choroby, zapobieganie postępowaniu włóknienia oraz leczenie objawowe mające dać pacjentowi większy komfort życia. Bardzo ważne jest także przestrzeganie zdrowej diety.
Jak stosować zioła na trzustkę i wątrobę?
Leczenie wątroby ziołami można przeprowadzać na wiele sposób. Jedną z popularniejszych form jest spożywanie naparów przygotowywanych z suszonych bądź świeżych ziół. Około 25–50 gramów suszonych ziół należy zalać gorącą wodą i zaparzyć. Można spożywać je zarówno na ciepło, jak i na zimno. Zastosować można także wywar bądź ziołowy syrop. W aptekach znaleźć można także ziołowe tabletki (większość z nich jest dostępna bez recepty). Należy pamiętać, że mają one jedynie działanie wspierające pracę narządów. Nie pomogą w przypadku zaawansowanych schorzeń.
Środki ostrożności przy piciu ziół na wątrobę i trzustkę
Leki ziołowe na wątrobę nie powinny być pite w zbyt dużych ilościach lub zbyt często, ponieważ część z nich w dużej dawce jest toksyną. W wielu przypadkach farmakoterapia jest przeciwwskazaniem do zastosowania ziół nawet w małej ilości, ponieważ wchodzą one w reakcję z lekami, znacznie obniżając ich skuteczność. Warto skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem jakiegokolwiek zioła. Podobnie muszą zrobić kobiety ciężarne – niektóre zioła mogą zagrażać życiu dziecka, dlatego spożywanie jakichkolwiek ziół podczas ciąży czy laktacji należy skonsultować z lekarzem. Kolejnym z przeciwwskazań do zażywania ziół na regenerację wątroby i trzustki jest uczulenie na nie. Pierwsze spożycie jakiegokolwiek nowego składnika powinno być ostrożne – zioła mogą wywołać bardzo silne reakcje alergiczne, dlatego należy wprowadzać je w małych ilościach i obserwować swój organizm po ich spożyciu.
Autor: Adrian Adamczyk