Profilaktyka zdrowia

Jak siedzieć przed telewizorem, by nie uszkodzić kręgosłupa? Fizjoterapeuta: „Wierćmy się!”

Profilaktyka zdrowia

Jak siedzieć przed telewizorem, by nie uszkodzić kręgosłupa? Fizjoterapeuta: „Wierćmy się!”

W czasie kwarantanny jesteśmy zmuszeni do pozostania w domu. Pracujemy zdalnie, a w wolnym czasie oglądamy ulubione seriale. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jak siedzimy w trakcie nawet kilkugodzinnego oglądania telewizji. O tym, na co jest narażony nasz kręgosłup i jak zapobiec kontuzji porozmawialiśmy z fizjoterapeutą.

Jak siedzieć przed telewizorem?

Nasz kręgosłup, zresztą całe nasze ciało nienawidzi pozycji długotrwałej, jednostajnej pozycji, musi być ten ruch

- zaznaczył już na początku rozmowy Tomasz Jurkiewicz, fizjoterapeuta i osteopata.

Zazwyczaj przed telewizorem zajmujemy takie pozycje, w których jest nam wygodnie. Jednak najważniejsza rzeczą nie jest nawet samo ułożenie ciała, ale to, czy robimy sobie przerwy w tym siedzeniu. Niestety jeżeli zastygamy w jednej pozycji na dłuższy czas, to najczęściej cierpi na tym odcinek szyjny kręgosłupa oraz lędźwiowy. Możemy także odczuwać drętwienie dłoni czy stóp. Mogą się też pojawić bóle głowy, zwłaszcza gdy mamy pozycje coś pomiędzy siedzeniem a leżeniem, jesteśmy mocno zsunięci - boli wtedy okolica czoła, zazwyczaj po jednej stronie. Jest to wyraźny sygnał, by jak najszybciej zmienić ułożenie ciała.

Najważniejsza jest ergonomia

Wszystkie odcinki kręgosłupa powinny być podparte, także głowa, wtedy mięśnie mogą odpoczywać, kręgosłup również. Kanapa lub fotel powinien mieć więc wysoki podgłówek. Pod odcinek lędźwiowy można podłożyć poduszkę. Niestety wybierając meble często zapominamy o aspektach praktycznych i skupiamy się tylko i wyłącznie na estetyce.

Co zrobić, kiedy bolą nas plecy lub pośladki od zbyt długiego przesiadywania przed telewizorem? Fizjoterapeuta radzi, by jak najczęściej zmieniać pozycje. Można też wykonywać ćwiczenia rozciągające. Jakie? Zaprezentował je Marcin Prokop! Obejrzyjcie wideo.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Co sądzisz o tym artykule?
67
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0