Zioła i przyprawy, które mamy w domach mogą służyć jako afrodyzjaki. W jakiej formie je spożywać, aby spełniły swoje funkcje? Czego absolutnie ze sobą nie łączyć? O tym opowiedziała Marta Makowska – dietetyczka, fitoterapeutka.
Jakie zioła i przyprawy są afrodyzjakami?
Często nie zdajemy sobie sprawy, że mamy pod ręką produkty, które działają jak afrodyzjaki. Chili, czosnek, kawa czy kakao będą nas pobudzać i usprawniać przepływ krwi w naczyniach. To może zaś stymulować popęd seksualny.
Każde miejsce na świecie oferuje inną roślinę. W Polsce w XVII w. popularność w tym zakresie zyskał lubczyk, a właściwie napar lub odwar z jego korzenia. Wśród popularnych afrodyzjaków podnoszących libido znalazł się także: miłorząb japoński. Należy jednak pamiętać, aby nie stosować go z lekami rozrzedzającymi krew czy przed zabiegami.
- Możemy przyrządzić napar. 10 minut parzenia, wrzucamy 5 łyżek liści do dzbanka i zalewamy wrzątkiem, ok. 500 ml – powiedziała ekspertka.
Kolejnym afrodyzjakiem jest także korzeń maca oraz korzeń żeń-szenia. Ostatnio popularny stał się też buzdyganek, który wpływa na gospodarkę hormonalną, podnosi testosteron.
- Należy uważać i badać regularnie poziom hormonów. Zwłaszcza jeżeli chcą go zażywać kobiety – powiedziała ekspertka.
Bezpieczeństwo stosowania ziół
Przed zażyciem ziół warto zawsze skonsultować się ze specjalistą. Wiele afrodyzjaków ze względu na interakcję z lekami nie powinno być stosowanych przez określone grupy pacjentów.
- Są ograniczenia. Są nim leki rozrzedzające krew przyjmowane na stałe. Może zaburzać krzepliwość krwi - dodała Marta Makowska.
Co więcej, efekt regularnego spożywania ziół zobaczymy dopiero po ok. 3-4 tygodniach. Jeśli zdecydujemy się na napary, należy pamiętać, że korzenie wymagają dłuższego czasu parzenia niż liście – ok. 30-40 min. pod przykryciem. W przypadku większości naparów z suszu stosujemy łyżeczkę suszu na szklankę wrzątku.
Trzeba jednak uważać. Zbyt duża dawka czyni z afrodyzjaków truciznę. W przypadku tabletek nie należy przekraczać zalecanej przez producenta dawki.
Miłorząb japoński - właściwości, uprawa
Aby zdobyć więcej informacji na temat tej rośliny, obejrzyj materiał z Łukaszem Skopem.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dlaczego kaktusy mają ciernie? "W rzeczywistości to przekształcone liście"
- Rośliny egzotyczne do domu i do ogrodu. Jakie sadzonki są uprawiane w Polsce i jak o nie dbać?
- Jak zbudować domek dla owadów? To bardzo proste
Autor: Nastazja Bloch
Reporter: Łukasz Kowalski
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News