W jaki sposób poradzić sobie z tak wymagającymi roślinami? Odpowiedzi na to pytanie udzielił materiale Dzień Dobry TVN Dawid Oleszko.
Patison posiada wiele odmian, które różnią się pomiędzy sobą zarówno kształtem, jak i kolorem oraz smakiem. Najpopularniejszymi rodzajami są Disco, Polo F1 Eden oraz Gagat. Sprawdź, czego jeszcze nie wiesz o patisonie. Jak go uprawiać i jakie ma właściwości? Do jakich dań można go dodać?
Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.
Uprawa borówki amerykańskiej jest prosta, pod warunkiem, że mamy kwaśną glebę na działce czy w ogrodzie. Jak sadzić borówki amerykańskie? Jak je rozmnażać? Jakie odmiany wybierać? Kiedy i czym nawozić roślinę, aby zebrać jak najwięcej owoców? Dowiesz się ze strony Dzień Dobry TVN.
Kokedama to japońska sztuka umieszczania roślin w kulach z ziemi otoczonych mchem. Jak zrobić we własnym domu wiszący ogród? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział architekt krajobrazu Rafał Młosiek.
"Nie mam okna na świat".
"Najważniejsze jest wilgotne powietrze i rozproszone światło".
Różanecznik jest wspaniałą ozdobą domu lub ogrodu. Krzew mieni się wieloma barwami w zależności od gatunku. Różanecznik katawbijski zachwyca fioletowym kwiatostanem, a różanecznik japoński wypełnia ogród kwiatami w odcieniu pomarańczowoczerwonym.
Zanim podjęta zostanie decyzja o posadzeniu danej rośliny w ogrodzie, warto zdobyć o niej więcej informacji. Powojnik pnący to wyjątkowy gatunek o specyficznych wymaganiach dotyczących warunków uprawy i sposobu pielęgnacji. Pora przekonać się, jak trzeba o niego dbać.
Wśród berberysów można wyróżnić ponad 400 różnorodnych gatunków i jeszcze więcej odmian. Jednym z najatrakcyjniejszych i często sadzonych w polskich ogrodach jest berberys "Erecta", charakteryzujący się liśćmi, pięknie przebarwiającymi się w okresie jesiennym. Jak powinno wyglądać przycinanie berberysów i czy roślina nadaje się na żywopłot? Poznaj jej najciekawsze sposoby zastosowania, wymagania oraz zasady pielęgnacji.
Sasanka zwyczajna uprawiana jest w polskich ogrodach jako roślina ozdobna. Niewiele osób wie, że oprócz walorów estetycznych gatunek ma również właściwości lecznicze, które można wykorzystać.
Tawuła to krzew z rodziny różowatych. Występuje w wielu gatunkach różniących się pokrojem i kwiatostanem. Większość z nich nie jest trudna w uprawie i wykazuje dużą tolerancję na zanieczyszczenia.
Rośliny jednoroczne zasługują na swoje specjalne miejsce w ogrodzie. Są dobrym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób, które często zmieniają ogrodowe aranżacje.
Trójsklepka to bardzo interesująca bylina. Znana jest także pod nazwą „storczyk ropuszy”, a to dlatego, że osobliwy wygląd jej kwiatów bywa czasami kojarzony właśnie ze storczykami.
Byliny zajmują ważne miejsce w wielu typach ogrodów. Ciekawym przykładem wśród tej grupy roślin jest rogownica kutnerowata, dla której można znaleźć wiele zastosowań. Aby jednak prawidłowo rosła, należy spełnić jej specyficzne wymagania.
Wilczomlecz białounerwiony jest sukulentem z rodziny wilczomleczowatych. Naturalnie występuje wyłącznie w klimacie subtropikalnym, głównie na egzotycznym Madagaskarze. Często kupujemy go jako roślinę ozdobną i trzymamy na parapecie. Mało kto wie, że może być trujący. Sprawdź, co warto wiedzieć.
Rododendrony to niezwykle dekoracyjne rośliny z okazałymi kwiatami i imponującymi liśćmi. Jakie są ich odmiany? Gdzie najlepiej się rozwijają? Jak je uprawiać? O tym w reportażu Dzień Dobry TVN opowiedział ogrodnik Łukasz Skop.
Irgi to krzewy, które chętnie uprawiamy w swoich ogrodach. I nic dziwnego – to rośliny atrakcyjne, czasami także w okresie zimowym. Poza tym są proste w uprawie i mają wiele ciekawych zastosowań. Poznaj je bliżej.
Kalina wawrzynowata to krzew, który przeciętnie osiąga 2 metry wysokości. W zależności od fazy kwitnienia, na jego gałęziach pojawiają się różowe lub białe kwiaty.
Laurencja i Marcin Kaczmarscy na co dzień zajmują się hodowlą i kolekcjonowaniem kwiatów.
Sansewieria to roślina idealna dla zapracowanych. Jest mało wymagająca i bardzo wytrzymała. Podstawowe gatunki, takie jak sansewieria gwinejska lub cylindryczna, wyróżniają się ciekawą barwą liści. Poszczególne odmiany sansewierii różnią się między sobą nie tylko pokrojem czy kolorem, ale i osiąganą wysokością.
Sumak octowiec, to piękna i niepozorna roślina ozdobna. Na tle innych drzew i krzewów wyróżnia się nietypową barwą soczystej czerwieni, pomarańczy i żółci. Roślina ta nie wymaga szczególnej pielęgnacji, gdyż jest odporna na temperatury i może rosnąć w glebie słabej jakości. Zapomniany sumak octowy bardzo szybko się rozrasta i może zdominować ogród. Pod tym względem sumak octowiec jest prawdziwym wyzwaniem. Jak zatem zapobiec jego rozrostowi?
Jak go uprawiać i pielęgnować?
Ogromna różnorodność roślin wrzosowatych sprawia, że często uprawia się je w ogrodzie. Różne pory kwitnienia, wzrost oraz kolor kwiatów i igieł pozwalają tworzyć różnorodne i oryginalne zestawienia. Przykładem ciekawej rośliny wrzosowatej jest modrzewnica.
Dom w obielach to dla wielu spełnienie marzeń. Obiela groniasta to interesujący i niezwykle atrakcyjny krzew, który jest coraz chętniej uprawiany w ogrodach. Sprawdź, jak o niego dbać.
Konwalnik to ciekawa roślina dla ambitnych ogrodników. Zanim zajmiemy się jego uprawą, należy koniecznie sprawdzić, jakie ma wymagania i czego potrzebuje do pełnego rozwoju. Wówczas na pewno spełni swoje zadanie.
Do grupy eukomisów zalicza się przede wszystkim trzy dekoracyjne gatunki, do których należą eukomis jesienny, dwubarwny oraz kosmaty. Rośliny nie są zbyt popularne w Polsce, jednak warto je sadzić, jeśli zależy nam na wyjątkowych i dość łatwych w uprawie kwiatach, które z pewnością będą wyróżniać się na tle innych. Jak powinna wyglądać ich uprawa i czym charakteryzują się poszczególne gatunki lilii grzywiastej?
Anginowiec to kwiat, który każdy może uprawiać w domu. Jest niewymagający i łatwy w pielęgnacji. Ma także pachnące, nietypowe liście i kwiaty, a oprócz tego, szereg zastosowań, które pomagają poprawić zdrowie i odporność. W Polsce uprawiany jest głównie w doniczkach. Poznaj zasady uprawy i właściwości lecznicze anginowca.
Komarzyca to roślina wyjątkowa. Wyróżnia ją nie tylko zdolność do odstraszania komarów, ale też niezwykły wygląd. Komarzyca posiada długie pędy, gęsto porośnięte liśćmi. Wspaniale prezentuje się w podwieszanych donicach na balkonie czy tarasie.
Śliwa ałycza to drzewko owocowe pochodzące z dalekich krajów Azji. Przeważnie rośnie dziko, jednak z łatwością adaptuje się w ogrodzie. Często wykorzystywana jest do naturalnych i swobodnych żywopłotów. Jest prosta w uprawie i pielęgnacji. Śliwa ałycza ze względu na duże podobieństwo często mylona jest z mirabelką. Jak uprawiać śliwę i jak zrobić z niej żywopłot?