Kwiat sansewieria z dużymi liśćmi stanowi doskonałe tło dla innych roślin doniczkowych. Uprawa sansewierii jest bardzo łatwa, ponieważ roślina ma zdolność magazynowania wody i nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Sansewieria to kwiat, który powinien się znaleźć w każdym domu ze względu na to, że oczyszcza powietrze.
Zobacz wideo: Rośliny i kwiaty
Rośliny i kwiaty
Sansewieria – co to za roślina?
Sansewieria należy do grupy roślin tropikalnych. Naturalnie występuje na terenie Afryki i Azji. Ze względu na swoje egzotyczne pochodzenie jest bardzo wytrzymała, podobnie jak inne sukulenty. Te wyjątkowe rośliny można bardzo łatwo rozpoznać po charakterystycznych, długich liściach osadzonych pionowo. W zależności od gatunku i odmiany sansewierie przybierają różną barwę (zieloną lub zielono-żółtą). Występują też w wersjach karłowatych (około 20 cm), a maksymalnie osiągają wysokość do 2 m. Sansewieria jest uznawana za roślinę ozdobną, choć jej uprawa korzystnie wpływa też na zdrowie domowników ze względu na zdolność oczyszczania powietrza. Jej oryginalne ubarwienie sprawia, że często jest nazywana wężownicą.
Gatunki sansewierii
Sansewieria obejmuje ponad 70 gatunków. Do tych najczęściej uprawianych należą:
- Sansewieria gwinejska – pochodzi z Afryki, zwykle osiąga wysokość do 80 cm, choć do tego gatunku zaliczają się również wersje karłowate. Jej liście są ostro zakończone i mają charakterystyczną obwódkę w kolorze żółtym, która świetnie kontrastuje zieloną powierzchnią liści. Sansewieria gwinejska nie jest wymagająca, jeśli chodzi o stanowisko – odnajdzie się w każdych warunkach. Lubi ciepło, ale znosi też temperatury poniżej 0℃.
- Sansewieria cylindryczna – pochodzi z Afryki, jej liście są walcowate, grube, ostro zakończone. Mają zielony odcień, który przeplata się z jasnymi smugami, tworząc nietypowy wzór. Liście tego gatunku są z początku elastyczne, dzięki czemu w wielu kwiaciarniach można spotkać wersje finezyjnie zaplecione w warkocz.
Zobacz wideo: Domowe rośliny budzą się do życia
Ciekawe odmiany sansewierii
Oprócz podstawowych gatunków sansewieria ma też odmiany, które różnią się od siebie szczególnie pod względem wysokości czy koloru. Wśród nich warta wyróżnienia jest sansewieria "Golden Hahnii", która ma formę niskiej rozety (do 25 cm wysokości), a jej ciekawe ubarwienie, na które składają się grube, żółte lub zielone pasma, stanowi piękną dekorację domu. Kwiat sansewieria wspaniale prezentuje się też w odmianie "Laurentii". Ten typ rośliny ma długie, wyprostowane liście oraz ciekawe ubarwienie – prążkowany zielony środek i złote brzegi. Bardziej jednolite wybarwienie ma odmiana "Moonshine" z prostym i zwartym pokrojem. Liście są sztywne, a ich zielona barwa przeplata się ze srebrzystobiałym odcieniem. Jeśli chcemy ozdobić parapet czy biurko taką rośliną jak sansewieria, kwiat powinien być w odmianie karłowatej, aby zajmował mało miejsca.
Uprawa sansewierii
Jeśli wnętrze ma ozdobić "żelazna" sansewieria, jej uprawa nie będzie sprawiać problemu. Roślina należy do grupy sukulentów, a więc ma zdolność magazynowania wody w liściach. Przyzwyczajona do trudnych warunków – suszy i wysokiej temperatury – dobrze znosi takie otoczenie również w domu. Sansewieria najlepiej rośnie w miejscach słonecznych lub w półcieniu. Choć inne stanowiska również jej odpowiadają, to należy pamiętać, że intensywne słońce spowoduje utratę zieleni, a nadmiar cienia będzie skutkować zanikiem oryginalnych wzorów na liściach. Dla sansewierii najlepsza będzie ziemia o odczynie zasadowym (7,5). Wzrost rośliny w lecie pobudzi nawóz z dużą ilością azotu. Kwiat doniczkowy sansewieria powinien być podlewany maksymalnie 1–2 razy w tygodniu, w zimie nawet raz na miesiąc. Uprawa tej rośliny wymaga warstwy drenażu, aby wilgoć nie zalegała w doniczce. Nadmiar wody, podobnie jak zimno, może doprowadzić do gnicia. Minimalna temperatura otoczenia to 10–15℃. Pielęgnacja sansewierii obejmuje też przesadzanie – młode rośliny co 2 lata, a starsze co 3 lata. Kwitnienie sansewierii przypada zwykle na przełom czerwca. Z jednego okazu może powstać nowa sansewieria. Rozmnażanie tej rośliny wykonuje się przez sadzonki (pobierane wiosną, następnie ukorzeniane i umieszczane w torfie z piaskiem) lub przez podział kłącza (późnym latem).
Choroby sansewierii
Choć sansewieria jest wytrzymała, to mogą ją zaatakować choroby o podłożu grzybiczym. Jest to zwykle wynikiem przelania rośliny i zalegania wody w ziemi. W efekcie na liściach pojawiają się brązowe plamy, a w końcu kwiat zaczyna gnić.
Cenne właściwości sansewierii
Sansewieria to roślina, która wiele zniesie. Niestraszne jej suche i zanieczyszczone powietrze. Dodatkowo ma zdolność filtrowania go (np. ze smogu i toksycznych związków – formaldehydu oraz benzenu), a więc umieszczona w domu będzie sprzyjać lepszym warunkom zdrowotnym. Aby roślina była w stanie oczyścić powietrze dla jednej osoby, potrzeba przynajmniej 5 wysokich kwiatów. Dlatego im więcej sansewierii uprawiamy, tym lepiej.
Zobacz też:
- Przeganiamy zimową aurę. Florystka o tym, jak przygotować piękne bukiety z żółtych kwiatów
- Ogródek warzywny na balkonie? Oto proste i skuteczne sposoby na obfite plony
- Magnolie - krokodyle wśród roślin. "Mają niezmieniony wygląd od wielu lat"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Dorota Szymczyk/Getty Images