Firletka chalcedońska – wygląd, uprawa i rozmnażanie. Skąd pochodzi jej nazwa?

Firletka chalcedońska to bardzo charakterystyczny i wyrazisty kwiat. Sprawdź, gdzie ją zasadzić, aby odmienić gród.
Firletka chalcedońska – skąd pochodzi jej nazwa?
Źródło: Wolfgang Kaehler/Getty Images
Firletka chalcedońska należy do roślin wyjątkowo łatwych w uprawie. Nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, a przy tym jest naprawdę ozdobna. Wyrazisty odcień kwiatów firletki sprawia, że już od wielu lat należy ona do gatunków chętnie sadzonych w ogrodach na całym świecie. Co jeszcze warto wiedzieć o firletce chalcedońskiej i jak o nią dbać?

Firletka chalcedońska na przestrzeni lat stała się jedną z popularniejszych roślin uprawnych. Dziko rosnące egzemplarze spotyka się głównie w Rosji (także na Syberii), Kazachstanie, Mongolii oraz Chinach. Firletka chalcedońska kwitnie w czerwcu i lipcu, wtedy też roślina prezentuje się najatrakcyjniej. Po ścięciu górnych kwiatostanów roślina może powtarzać kwitnienie na pędach bocznych, dzięki czemu cieszy oko przez naprawdę długi czas.

Jakie owady mogą nas pogryźć?

Jakie owady mogą nas pogryźć?
Jakie owady mogą nas pogryźć?
Jakie owady mogą nas pogryźć?
Zwierzostrady
Zwierzostrady
Rośliny niebezpieczne dla zwierząt i małych dzieci
Rośliny niebezpieczne dla zwierząt i małych dzieci
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin

Jak wygląda kwiat firletki chalcedońskiej?

Firletka chalcedońska ma wyprostowane i sztywne łodygi, osiąga do 1 metra wysokości (zazwyczaj ok. 80 centymetrów w uprawie ogrodowej). Ma zebrane, średniej wielkości kwiatostany. Wyróżnia się ozdobnymi, licznymi kwiatami w jaskrawych odcieniach pomarańczu i czerwieni. Ma jajowate, podłużne i szorstko owłosione liście.

Firletka chalcedońska – skąd wzięła się jej nazwa?

Firletka chalcedońska bywa również nazywana krzyżem maltańskim oraz krzyżem Jerozolimy . To właśnie te określenia sugerują, z czym wiąże się nazwa gatunku. Miejscowość Chalcedon była kiedyś miastem portowym, w którym przeprowadzony został czwarty sobór biskupów chrześcijańskich. Ogólna nazwa gatunku nawiązuje właśnie do historycznego miejsca, z kolei dwa następne określenia odnoszą się do aspektu religijnego.

Uprawa firletki chalcedońskiej

Najkorzystniejszym stanowiskiem do uprawy firletki chalcedońskiej jest miejsce słoneczne. Roślina może być sadzona również w półcieniu. Preferuje glebę próchniczą, żyzną i wilgotną, ale nieźle radzi sobie również z krótkotrwałymi okresami bezdeszczowymi. Mimo dużej tolerancji warto jednak, w miarę możliwości, podlewać wszystkie sadzonki firletek. Silnie rozrastające się korzenie rośliny potrafią na długo zgromadzić wodę i zatrzymać niezbędne składniki odżywcze. W przypadku zbyt obfitego podlewania firletka chalcedońska może słabiej kwitnąć.

Gatunek wymaga regularnego nawożenia. Zabieg przeprowadza się dwa razy w roku, wczesną wiosną oraz późnym latem. Pozwala to na wzmocnienie rośliny i zwiększenie jej kwitnienia. Główne pędy należy przyciąć około 20 centymetrów po pierwszym kwitnieniu, dzięki temu firletka chalcedońska po raz drugi wytworzy nowe kwiatostany.

Wybierając stanowisko dla tego gatunku, należy zwrócić szczególną uwagę na rośliny sąsiadujące. Firletka chalcedońska nie powinna znajdować się w towarzystwie roślin ekspansywnych i dominujących, które szybko zagłuszą wszystkie sadzonki gatunku. Warto sadzić ją na rabatach wraz z kwiatami o podobnych wymaganiach uprawowych.

Rozmnażanie firletki chalcedońskiej

Firletka chalcedońska może być rozmnażana przez podział rozrośniętych kęp lub przez wysiew nasion. Znacznie częściej stosuje się pierwszy sposób, ponieważ nie jest on aż tak czasochłonny i wymagający.

Najodpowiedniejszą porą na podział kęp jest wiosna. Taki zabieg jest korzystny dla rośliny również z innego powodu. Jeśli firletka chalcedońska znacznie gorzej się rozwija i nie kwitnie już tak obficie, jak kiedyś, to po rozmnożeniu może powrócić do dobrej kondycji. Przez podział rozmnaża się wyłącznie dojrzałe egzemplarze rośliny. Po wykopaniu sadzonek należy je podzielić na mniejsze części z kilkoma korzeniami. Jeśli kępy są wyjątkowo twarde i nie można rozerwać ich ręką, warto posłużyć się ostrym narzędziem. Młode firletki umieszcza się głęboko w gruncie i przysypuje ściółką dla lepszego ukorzenienia, a stare wcześniej się skraca, dzięki czemu roślina nie zacznie schnąć z powodu niewystarczającej ilości wody.

Rozmnażanie firletki chalcedońskiej przez wysiew nasion można przeprowadzić już zimą, w warunkach domowych. Po wykiełkowaniu siewki wkłada się do osobnych pojemników i wysadza do gruntu, kiedy temperatura przestanie spadać poniżej zera. Ta metoda gwarantuje zakwitnięcie firletki chalcedońskiej dopiero w kolejnym roku.

Zastosowanie – gdzie sadzić firletki chalcedońskie?

Firletka chalcedońska najpiękniej prezentuje się w większych grupach, po 8–12 egzemplarzy. Może być sadzona na rabatach kwiatowych lub w ogrodach skalnych. Ze względu na swoje preferencje uprawowe sprawdzi się również jako gatunek ozdobny przy sztucznych zbiornikach wodnych. Firletka chalcedońska cechuje się niezwykle jaskrawym kolorem, w związku z tym warto sadzić ją w towarzystwie roślin jednobarwnych lub ozdobnych traw. Dla stworzenia oryginalnych i rzucających się w oczy rabat można uprawiać ją jako jeden z elementów w kontrastujących kompozycjach kwiatowych.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości