Ogród

Magnolie - krokodyle wśród roślin. "Mają niezmieniony wygląd od wielu lat"

Ogród

Autor:
Nastazja
Bloch
Reporter:
Łukasz Kowalski
Magnolie, czyli krokodyle wśród roślin
Magnolie, czyli krokodyle wśród roślinDzień Dobry TVN
wideo 2/12
Dzień Dobry TVNMagnolie, czyli krokodyle wśród roślin

Na przełomie kwietnia i maja zakwitają rośliny, które są silne i delikatne jednocześnie – magnolie. O uroku tych niezwykłych kwiatów opowiedział nam Łukasz Skop.

Magnolie – krokodyle wśród roślin

Gdy wiosna budzi się do życia, w parkach i ogrodach zakwitają magnolie. Te popukane kwiaty nie tylko ładnie pachną, ale także pięknie się prezentują. Najpopularniejsze przybierają kolor biały, różowy oraz fioletowy. Wśród nowych odmian spotkać możemy także kwiaty o żółtych płatkach. - Magnolie to symbol kobiecości miłości, wytrwałości i siły – powiedział Stefan Sołtan z Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie.

Jak się okazuje, nazwa kwiatów została nadana na cześć francuskiego lekarza i botanika, Pierra Magnola. W Polsce znane są również jako rozwoń i bobrownik  (bobry uwielbiają jeść korę magnolii).

To są takie krokodyle wśród roślin, też mają niezmieniony od wielu lat wygląd. Ponad 90 mln lat temu to była niesamowita metoda zapylenia i do tej pory się sprawdza. Zapylają je chrząszcze.

Magnolie – sadzenie w ogrodzie

Jeśli marzycie o magnoliach w swoim ogrodzie, nic straconego. Warto jednak pamiętać o odpowiednich warunkach, ponieważ kwiaty te lubią poranne słońce i wieczorny cień.  – Wybieramy dla nich stanowisko nasłonecznione od wschodu i trochę osłonięte np. koło ściany budynku, albo za gęstym żywopłotem. Warto pamiętać, aby magnolie po posadzeniu dokładnie wyściółkować - powiedział Łukasz Skop..

Kwiaty te należy od czasu do czasu podcinać. Robimy to tylko latem w trzech wyjątkowych sytuacjach. - Kiedy z głównego pnia wyrasta pęd pod ostrym kątem, kiedy jakaś gałązka uległa złamaniu, oraz wtedy, kiedy od ziemi z podkładki wyrasta odrost.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Reporter: Łukasz Kowalski

Źródło zdjęcia głównego: Anja Steensen/GettyImages

Pozostałe wiadomości