Antraknoza owoców i warzyw – przyczyny, objawy i zwalczanie choroby

Pomidory z objawami antraknozy. Uprawa roślin. Choroby roślin.
Antraknoza owoców i warzyw
Źródło: Andrey Maximenko/Getty Images
Antraknoza to choroba, która sieje prawdziwe spustoszenie wśród roślin uprawnych. Jej rozwojowi sprzyja stale utrzymująca się wysoka wilgotność oraz wysoka temperatura powietrza. Zwalczanie antraknozy nie należy do łatwych i często nie udaje się uratować zainfekowanych roślin, szczególnie jeśli objawy pojawienia się grzyba wywołującego chorobę zostaną zauważone zbyt późno. Jak rozpoznać antraknozę? Jakie gatunki roślin atakuje choroba?

Antraknoza to choroba, która pojawia się w każdym regionie Polski. Występuje z różnym nasileniem, a szybko rozprzestrzeniające się zarodniki grzybów, które wywołują chorobę, mogą doprowadzić do tragicznych skutków. Pojawia się nie tylko w przydomowych ogrodach, ale także na dużych plantacjach, gdzie atakuje różne gatunki roślin. Poznaj objawy świadczące o zakażeniu grzybem oraz dowiedz się, co zrobić, jeśli któraś z roślin zachoruje.

Antraknoza – dlaczego choroba jest aż tak niebezpieczna dla roślin?

Szkodliwość antraknozy wynika przede wszystkim z szybkiego przemieszczania się zarodników grzybów. Nawet jeśli zachoruje tylko jedna roślina, to w krótkim czasie zostaną zainfekowane kolejne z nią sąsiadujące. Przy czym należy zaznaczyć, że dla pasożyta wywołującego chorobę odległość poszczególnych upraw nie ma większego znaczenia. Jego zarodniki mogą zimować w ziemi, a następnie przenosić się na liście, które wraz z wiatrem przenoszą się na kolejne części plantacji czy ogrodu. Grzyb może znajdować się także w nasionach roślin i w ten sposób przemieszczać się o kolejne metry. 

Rośliny i kwiaty

Źródło: Dzień Dobry TVN
Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domu
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Dżungla w domu
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Kaktusy - dzieci Słońca
Kaktusy - dzieci Słońca
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Grunt to ziemia
Grunt to ziemia
Bukiety z suszonych kwiatów
Bukiety z suszonych kwiatów
Pielęgnacja osłabionych roślin
Pielęgnacja osłabionych roślin

Antraknoza atakuje wszystkie gatunki roślin, zarówno owoce, jak i warzywa. Jest chorobą niezwykle niebezpieczną, nie tylko ze względu na szybkość rozprzestrzeniania się patogenów, ale także dlatego, że niezwykle trudno jest wyleczyć zainfekowane rośliny. Antraknoza doszczętnie niszczy rośliny, uniemożliwia więc zbieranie plonów i ponowny wysiew z zakażonych już nasion.

Objawy antraknozy – po czym poznać chorobę?

Antraknoza atakuje różne gatunki owoców i warzyw, a na części z nich daje zupełnie odmienne objawy. Co świadczy o chorobie?

  • Antraknoza truskawki - choroba może objawiać się na wszystkich nadziemnych częściach truskawki. Na początku zazwyczaj pojawia się tylko na liściach w postaci plam, następnie atakuje i przebarwia owoce, doprowadzając do ich wysuszania oraz wypadania.
    • Antraknoza róży - głównym objawem antraknozy u róży są brunatne przebarwienia liści, które z czasem zaczynają zajmować całą ich powierzchnię.
      • Antraknoza borówki - objawy zainfekowania często pojawiają się dopiero na dojrzałych owocach rośliny, które zaczynają wysychać, marszczyć się i tracić jędrność. Na skórce owoców widoczne są pomarańczowe zarodniki grzyba. Antraknoza atakuje również pozostałe części borówki – przebarwia i wysusza łodygi, liście oraz pędy.
        • Antraknoza łubinu - pierwszym objawem zakażenia rośliny grzybem są pojawiające się na łodygach i liściach rośliny przebarwienia. Mają one ciemny kolor i jaśniejsze obramowanie. Silna inwazja grzyba prowadzi do zniszczenia łodygi i umierania roślin.
          • Antraknoza fasoli - choroba wywołuje podobne objawy do tych, które występują u łubinu. Oprócz plam na łodygach i liściach mogą pojawiać się również przebarwienia samych strąków oraz pęknięcia i porażenie nasion.
            • Antraknoza pomidora - objawem choroby są żółknące, więdnące liście oraz brunatnienie łodygi. Na owocach rośliny pojawiają się wklęsłe, ciemne plamy.
              • Antraknoza agrestu - objawy choroby pojawiają się najczęściej na przełomie maja i czerwca. Początkowo na liściach agrestu pojawiają się niewielkie, ciemne plamki. Z czasem zaczynają one zajmować coraz większą powierzchnię i doprowadzają do wysychania i opadania liści, a następnie także owoców.
                • Antraknoza winorośli - choroba objawia się poprzez brunatne, ciemne plamy, które pojawiają się na liściach. Z czasem wyschnięte części rośliny zaczynają obumierać, a w porażonych częściach winorośli tworzą się dziury.
                  • Antraknoza malin - objawy są najbardziej widoczne na młodych pędach malin, na których pojawiają się ciemnoczerwone przebarwienia i plamy, prowadzące do pęknięcia łodygi i obumierania roślin.
                    • Antraknoza ogórka - początkowym objawem antraknozy jest tworzenie się jasnozielonych i żółtych plam na liściach rośliny. Jak w przypadku innych gatunków, uszkodzone części ogórka wysychają, pękają i obumierają.

                      Zwalczanie antraknozy – jak zwalczać chorobę?

                      Podstawowym działaniem zapobiegającym dalszemu rozwojowi choroby jest usunięcie wszystkich części uszkodzonej rośliny, na których zostały zauważone któreś z powyższych objawów. Należy pamiętać o tym, że nie wystarczy wyrwać pojedynczych liści czy gałęzi. Niezbędne będzie pozbycie się całej rośliny wraz z jej nasionami, które nie będą nadawały się do kolejnego wysiewu. W przypadku niektórych gatunków możliwe jest opryskanie rośliny odpowiednim środkiem grzybobójczym, który zahamuje rozprzestrzenianie się pasożytów i odratuje plony. Zbiór plonów po zainfekowaniu roślin antraknozą nie zawsze będzie możliwy. W tego typu sytuacjach należy bezzwłocznie usunąć wszystkie rośliny, owoce i warzywa, a następnie, przy pomocy zabiegów chemicznych lub termicznych, pozbyć się grzyba z całego terenu uprawnego. To jedyne wyjście, które pozwoli na uzdatnienie podłoża i przeznaczenie go do wysiewu nowych nasion w następnym roku.

                      Zobacz także:

                      Autor: Adrian Adamczyk

                      Źródło zdjęcia głównego: Andrey Maximenko/Getty Images

                      podziel się:

                      Pozostałe wiadomości

                      Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
                      Materiał promocyjny

                      Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana