Ogród

Bukszpan w ogrodzie. Jak go uprawiać i pielęgnować?

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kobieta przycina bukszpan w ogrodzie

Bukszpan (Buxus ) to najbardziej popularny w Polsce krzew zimozielony. Swoją popularność z pewnością zawdzięcza stosunkowo niskim wymaganiom i długiej żywotności. Bukszpan, znany również jako gryszpan, można zasadzić w każdym ogrodzie. Będzie rósł wolno, ale przez wiele lat, przynosząc zadowalające efekty w postaci bujnej korony.

Ponieważ bukszpan świetnie znosi cięcie, jest idealnym krzewem do wszelkiego rodzaju formowania. Żywopłot z bukszpanu będzie doskonałą dekoracją każdego ogrodu. Ze względu na stosunkowo niewielkie rozmiary bukszpanu możemy sadzić go zarówno w ogrodzie, jak i w donicy na balkonie lub tarasie.

Uprawa bukszpanu – sadzenie i rozmnażanie

Bukszpan będzie się dobrze czuł na stanowisku jasnym lub w lekkim półcieniu. Najlepiej nie narażać go na zbyt silne słońce ani zbyt małe nasłonecznienie, ponieważ może się to przyczynić do nieprawidłowego rozwoju i chorób. Bukszpan może rosnąć na dowolnym podłożu, ale najbardziej doceni glebę przepuszczalną, lekko wilgotną (nie podmokłą!) i gliniastą o odczynie lekko zasadowym lub obojętnym. Najlepiej zapewnić mu żyzną glebę bogatą w wapń. Aby krzew rósł prawidłowo, raz na jakiś czas, najlepiej pod koniec kwietnia i czerwca, należy zastosować nawóz do bukszpanu. Nawożenie pomoże roślinie zachować zdrowy wygląd i uchroni ją przed powszechnymi chorobami.

Jak rozmnożyć bukszpan? Bukszpan rozmnażamy przez sadzonki. Najlepiej pobrać je w sierpniu od zdrowych, dobrze rozkrzewionych roślin. Z niezdrewniałych, zielonych pędów odcinamy odcinek wierzchołkowy o długości 10 cm. Odcięty pęd powinien być twardy na dole. Cięcie wykonujemy czystym sekatorem, aby uniknąć zainfekowania rośliny.

Jeśli chcemy uprawiać bukszpan w donicy, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na odpowiednie podlewanie i zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi. Latem należy podlewać bukszpan codziennie, wiosną i jesienią dwa razy w tygodniu, a zimą (tylko w bezmroźne dni) raz w tygodniu. Przy tym należy uważać, aby podlewać jedynie ziemię, nie liście. Taki krzew w doniczce potrzebuje odpowiedniej izolacji, aby nie ucierpiał podczas silnych mrozów. Na zimę zabezpieczamy doniczkę z bukszpanem agrowłókniną, również od spodu.

Bukszpan potrzebuje odpowiedniego drenażu, aby woda nie stała zbyt długo w doniczce. Podłoże dla sadzonek, podobnie jak dla dorosłego bukszpanu, powinno mieć odczyn obojętny lub lekko zasadowy. Jak ukorzenić bukszpan? Sadzonki będą się ukorzeniać od kilku tygodni do kilku miesięcy. W tym czasie należy zapewnić im odpowiednią wilgoć i wietrzyć je, jeśli są pod przykryciem.

Jakie owady mogą nas pogryźć?

Jakie owady mogą nas pogryźć?
Jakie owady mogą nas pogryźć?
wideo 2/5

Kiedy przycinać bukszpan?

Chociaż bukszpan świetnie znosi cięcie, należy wiedzieć, kiedy go przycinać. Takie zabiegi dobrze przeprowadzać pod koniec wiosny, kiedy są już nowe przyrosty. Najpóźniej powinno się przycinać pędy na początku września, aby nowe przyrosty zdążyły jeszcze zdrewnieć przed zimą, co zapobiegnie przemarznięciu. Im starsze rośliny, tym bardziej intensywnie możemy je przycinać. Młode, tegoroczne pędy należy skracać do połowy długości. Trzeba również pamiętać, że starsze pędy wolniej niż młode będą wypuszczać nowe gałęzie po cięciu. Należy więc skracać je tylko w wyjątkowych przypadkach.

Bukszpan – choroby

Stosunkowo nową i bardzo groźną dla tego krzewu chorobą jest grzyb Cylindrocladium buxicola, który rozprzestrzenia się drogą powietrzną. Bukszpan jest narażony na zarażenie, jeśli podlewamy go zbyt obficie i nie zapewniamy mu wystarczająco przepuszczalnego podłoża. Odpowiednie nawożenie również jest niezwykle istotne w zapobieganiu tej chorobie. Wyjątkowo wrażliwe na zachorowanie są następujące gatunki bukszpanu: Buxus microphylla , Buxus sinica oraz Buxus sempervirens (w szczególności odmiana „Suffruticosa”).

Objawami tej choroby są brązowe plamki na liściach, które z czasem łączą się i pokrywają całe liście. Na łodygach powstają ciemne smugi. Grzyb szybko atakuje zdrowe liście i w krótkim czasie może zniszczyć cały krzewostan. Porażone liście krzewu należy zbierać, a pędy z objawami porażenia powinno się wyciąć.

Chorobami o podobnych objawach są plamistość liści oraz zamieranie pędów. Plamistość liści objawia się pojedynczymi, jasnobrązowymi plamami na brzegu liści. Wraz z rozwojem choroby plamy obejmują całe liście, a na górnej części blaszki liścia widoczne są czarne plamki (zarodniki grzyba). Porażone pędy wycinamy i spalamy. Krzew należy opryskać odpowiednim preparatem.

Zamieranie pędów widoczne będzie na liściach i pędach – kiedy powstaną jasnozielone plamki na liściach, a pędy zaatakują brązowe, rozrastające się plamy. Porażone pędy należy wyciąć, a roślinę opryskać preparatem grzybobójczym.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

Pozostałe wiadomości