Jak ujarzmić epipremnum? Koniecznie poznaj te trzy proste patenty

Jak ujarzmić epipremnum? Koniecznie poznaj te trzy proste patenty
Rozkręcamy epipremnum Pauliny - napisy

Za prawidłowy rozwój roślin odpowiada nie tylko ich odpowiednie umiejscowienie, ale i dobrze dobrana pielęgnacja - niezbędna zwłaszcza w przypadku egzotycznych kwiatów. W jaki sposób poradzić sobie z tak wymagającymi roślinami? Odpowiedzi na to pytanie udzielił materiale Dzień Dobry TVN Dawid Oleszko.

Jak zadbać o prawidłowy wzrost epipremnum złocistego?

Wielu z nas marzy o posiadaniu bujnych, egzotycznych roślin, które będą stanowić idealne dopełnienie wystroju wnętrza. Jedną z właścicielek tego rodzaju kwiatów jest Paulina Grzegorek, bohaterka materiału Dzień Dobry TVN. Mieszkanka Wrocławia hoduje na co dzień epipremnum złociste - jedną z najpopularniejszych pnących roślin pokojowych. Jej kwiat rozrastał się jednak zbyt prędko, by kobieta mogła utrzymać go w ryzach.

- Podobają mi się duże kwiaty, które są bardziej egzotyczne. Mój kwiat, niestety, tak mocno się rozrasta, że nie potrafię sobie z nim dać rady i potrzebuję pomocy, aby go ujarzmić - wyznała przed kamerami.

Ratunkiem dla epipremnum Pauliny okazało się przesadzenie go oraz usunięcie nadmiernej ilości pnączy poprzez utworzenie nowych sadzonek.

- Mam już tutaj naczynie przygotowane do ukorzeniania sadzonek. Najlepiej, żeby szkło było bardzo ciemne albo w ogóle nieprzezroczyste, bo wtedy ograniczamy rozrost glonów. Trzymamy to do momentu, aż korzenie urosną do 10 cm. Wtedy możemy dosadzić je do rośliny matecznej - wyjaśnił Dawid Oleszko.

"Reanimacja" szybko rozrastających się pnączy

Ekspert zauważył, że kwiat bohaterki materiału nie miał odpowiednich warunków do rozwoju. Postanowił więc przesadzić go do większej doniczki, którą uprzednio wypełnił własnoręcznie przygotowanym podłożem. Do stworzenia nowej mieszanki pasjonat ogrodnictwa wykorzystał ziemię uniwersalną oraz perlit. Po umieszczeniu rośliny w naczyniu, Dawid Oleszko uzupełnił je o nową podporę i owinął łodygi epipremnum dookoła podtrzymującego go patyka. Na koniec dał Paulinie trzy cenne wskazówki.

- W miejscu cięć pojawiają się nowe przyrosty, więc kwiat będzie nam rósł do góry. Można przedłużyć podporę. Jak urosną łodygi, to nie owijasz ich sobie dookoła pokoju [...]. To jest roślina rosnąca w pionie, wymaga wzrostu ku górze. Wtedy będzie wytwarzać większe liście. Od października do marca wystawiamy wszystkie rośliny w okna południowe - podsumował ekspert.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Zobacz także:

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości