Obiela – co to takiego?
Obiela ( Exodora ) to roślina należąca do rodziny różowatych ( Rosaceae ), czyli do tej samej, do której zalicza się także róże oraz jabłonie. Gatunek pochodzi z Chin i rejonu Azji Mniejszej. Potocznie obiela jest nazywana „panną młodą” i faktycznie w pełnej okazałości prezentuje się niezwykle efektownie, zupełnie jakby przywdziała białą suknię.
Najpopularniejszym gatunkiem jest obiela groniasta, nazywana także obielą wielkokwiatową ( Exodora racemosa ). Jest to średniej wielkości krzew, dorastający do około 3 metrów wysokości. Roślina ma spore, podłużne i intensywnie zielone liście, które jesienią przebarwiają się na żółto, a zimą opadają. Charakterystyczny dla rośliny jest luźny pokrój, który zawdzięcza wiotkim, przewieszającym się pędom. Tym jednak, co najbardziej przykuwa uwagę, są okazałe, piękne i białe kwiaty pojawiające się na roślinie w maju i w czerwcu. Cała roślina jest wówczas skąpana w kwiatach (które przypominają nieco kwiaty jabłoni) i wygląda jak wielki kwiatowy bukiet. Wielu ludzi decyduje się na uprawę obieli także ze względu na zapach, jaki wydziela. Krzew pachnie przyjemnie i kwiatowo i właśnie dlatego jest często sadzony w pobliżu domu czy altany. Po przekwitnięciu na roślinie pojawiają się jasnobrązowe, gwieździste torebki – owoce obieli. Zimą, kiedy liście już opadną, obiela prezentuje swoje purpurowo-brązowe gałęzie.
Rośliny i kwiaty
Uprawa obieli
Najlepiej sadzić obielę na podłożu przepuszczalnym i żyznym, piaszczysto-gliniastym i stale umiarkowanie wilgotnym. Należy także zadbać o odpowiednie pH gleby. Powinno być lekko kwaśne lub kwaśne. Roślina jest dosyć tolerancyjna, jednak nie znosi wapnia. Dobrze rośnie i bujniej kwitnie w miejscu nasłonecznionym, ewentualnie można ją także posadzić w lekkim półcieniu. Obiela wielkokwiatowa jest odporna na suszę i mrozy, ale należy pamiętać o tym, aby zapewnić jej stanowisko osłonięte, wówczas przetrwa zimę bez okrywania. Obiela groniasta to także krzew, który nie jest podatny na choroby czy ataki ze stron szkodników.
Ten gatunek roślin można rozmnażać samodzielnie poprzez ukorzenianie na wpół zdrewniałych pędów. Drugim sposobem jest pobieranie z rośliny ukorzenionych odrostów. Możliwa jest także uprawa z nasion, jednak jest to sposób trudniejszy i bardziej skomplikowany, a ponadto wyhodowana w ten sposób roślina nie będzie miała cech rośliny macierzystej. Jeśli nie masz natchnienia do samodzielnego rozmnażania obieli, możesz kupić gotowe sadzonki w sklepie ogrodniczym. W zależności od odmiany koszt jednej sadzonki to 20–25 złotych.
Obiela – ciekawe odmiany
Obiela mieszańcowa ‘The Bride’ ( Exochorda macrantha ‘The Bride’) – obiela mieszańcowa to gatunek, który powstał w wyniku skrzyżowania obieli Korolkowa ( Exochorda korolkowii ) z obielą wielkokwiatową ( Exochorda racemosa ). Obiela ‘The Bride’ to luźny krzew dorastający do 1,5–2 metrów wysokości. Główne pędy rośliny są wyprostowane, a boczne rozłożone i przewieszające, a nawet pokładające się na ziemi. Liście tej odmiany są zielone, jajowate i podłużne, mają długość do 8 centymetrów i szerokość około 5 centymetrów. W maju ukazują się czysto białe kwiaty, które są zebrane po kilka lub kilkanaście w atrakcyjne podłużne kwiatostany, które mogą kojarzyć się z welonem panny młodej. Stąd właśnie wzięła się nazwa odmiany obiela ‘The Bride’. Uprawa nie jest zbytnio skomplikowana. Ważne, by pamiętać, że obiela nie znosi wapnia w glebie, lubi słońce oraz umiarkowaną wilgoć. Nadaje się do sadzenia w małych ogrodach.
Obiela wielkokwiatowa ‘Niagara’ ( Exochorda racemosa Pearl Busha ‘Niagara’) – to bardzo atrakcyjna, elegancka odmiana obieli. Osiąga od 90 do 120 centymetrów wysokości i podobną szerokość. Nazwa wskazuje na konotacje z wodospadem Niagara i faktycznie w porze kwitnienia ta odmiana wygląda, jakby tonęła w białych strumieniach kwiatów. Okres, w którym pojawiają się kwiaty, trwa od kwietnia do maja, ale zdarza się, że roślina powtarza kwitnienie także jesienią. Liście są zielone i eliptyczne. Obiela ‘Niagara’ to mało wymagająca roślina. Potrzebuje słońca oraz żyznej, wilgotnej i przepuszczalnej gleby. Dodatkowym plusem jest mrozoodporność – roślina wytrzymuje temperatury do -34 stopni Celsjusza. Aby lepiej kwitła, warto regularnie przycinać starsze pędy, co powinno pobudzić roślinę do wypuszczania nowych i jeszcze obfitszego kwitnienia. Nadaje się do sadzenia w mniejszych ogrodach, w grupach roślin, a także w pojemnikach ustawianych na tarasie czy balkonie.
Zobacz także:
- Migająca stylistka pomaga niesłyszącym kobietom. "Już z zasady są wykluczone społecznie"
- Dawno niewidziana Elżbieta II pojawiła się na nabożeństwie upamiętniającym księcia Filipa
- Oscary 2022. Will Smith publicznie przeprasza Chrisa Rocka. "Moje zachowanie było niedopuszczalne i niewybaczalne"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Universal Images Group Editorial