Sumak octowiec, to piękna i niepozorna roślina ozdobna. Na tle innych drzew i krzewów wyróżnia się nietypową barwą soczystej czerwieni, pomarańczy i żółci. Roślina ta nie wymaga szczególnej pielęgnacji, gdyż jest odporna na temperatury i może rosnąć w glebie słabej jakości. Zapomniany sumak octowy bardzo szybko się rozrasta i może zdominować ogród. Pod tym względem sumak octowiec jest prawdziwym wyzwaniem. Jak zatem zapobiec jego rozrostowi?
Sumak octowiec to drzewko, które przywędrowało do Europy z Ameryki Północnej. Jest drzewem ozdobnym o niezwykle barwnych i wyjątkowych kwiatach oraz liściach. Potocznie nazywany "zemstą sąsiada", bowiem chętnie przedziera się przez ogrodzenie, opanowując przestrzeń wokół siebie.
Rośliny i kwiaty
Rośliny i kwiaty
Ozdobny sumak octowiec
Niskopienne drzewka i krzewy sumaka octowca wykorzystywane są przez wielu ogrodników do aranżacji ogrodów. Drzewo sumaka octowca ma nietypowy i bardzo atrakcyjny kształt przywodzący na myśl parasol. Natomiast z niewysokiego, choć masywnego pnia rośliny wyrastają grube, rozchodzące się na różne strony gałęzie, pokryte dużą ilością gęstych liści. Latem i wiosną są one intensywnie zielone, natomiast jesienią mienią się odcieniami czerwieni i pomarańczy. Sumak octowy w zależności od odmiany może osiągać wymiary od 3 do 5 m. Największą ozdobą sumaka są wiszące, przypominające bez puchate kwiaty w kolorze żywej czerwieni, które sprawiają, że drzewko jest nietypową ozdobą każdego ogrodu.
Sumak octowiec – odmiany
Występuje w kilku odmianach, różniących się między sobą wyglądem liści. Sumak octowiec odmiany "Tiger Eyes" osiąga maksymalnie 2 m wysokości. Jego cechą charakterystyczną są ciągłe zmiany kolorów w zależności od pory roku. Wiosną liście mają intensywnie zielony kolor, latem żółty, a jesienią czerwony. Ciekawą odmianą, osiągającą nawet 6 m szerokości, jest sumak "Dissecta", który wyglądem przypomina paproć. Wiosną i latem jego liście są w odcieniach żółci, natomiast jesienią przybierają barwę pomarańczową.
Jak pielęgnować sumaka?
Drzewo sumak octowiec nie wymaga szczególnej opieki. Doskonale radzi sobie w różnych warunkach atmosferycznych. Wykazuje dużą wytrzymałość na słabe gleby, zimno, mróz, wiatr i wysokie temperatury. Nie wymaga również nawożenia, radząc sobie nawet z zasoleniem gleby i jej zasadowością. Odporny jest również na szkodniki. Sumak octowiec może rosnąć w każdym problematycznym miejscu ogrodu, gdzie nie poradziły sobie inne rośliny. Nie jest mu również straszne słońce, które wpływa na intensywność jego barw. Decydując się na sumaka, warto posadzić go w miejscu, w którym będzie mieć swobodę w zakresie wzrostu i rozłożenia swoich korzeni. Jednocześnie warto jednak już podczas sadzenia wyznaczyć maksymalny obszar, na jakim sumak może rosnąć. Roślina wykazuje wysokie zdolności rozrostu, dlatego jeden sumak w zupełności wystarczy jako ozdoba niewielkiego, przydomowego ogrodu.
Czy sumak octowiec jest trujący? Sok wytwarzany przez drzewo jest trujący i bardzo silnie drażniący, dlatego pielęgnując go, zawsze należy pamiętać o rękawicach. Uważać trzeba również na oczy i drogi oddechowe.
Rozmnażanie sumaka octowca
Sumak octowiec rozmnaża się samodzielnie poprzez ekspansję korzeni, z których wyrastają kolejne, młode pędy. Jest drzewem, które nie musi być nawożone ani nawet podlewane, gdyż jest samowystarczalne. Do życia wykorzystuje ekosystem innych roślin. Ponadto roślina jest bardzo odporna na ewentualne szkodniki lub grzyby żyjące w glebie.
Sumak octowiec – jak się pozbyć?
Sumak octowiec z łatwością i w bardzo krótkim czasie wypiera inne rośliny i zajmuje ich miejsce. Sumak, który początkowo jest ozdobą, może w ciągu kilku lat stać się trudnym do usunięcia chwastem, jeśli jego ekspansja nie jest ograniczana. Jest on trudnym przeciwnikiem, bowiem wykopywanie odrostów (nowych krzewów) nie przynosi efektów. Na rynku ogrodniczym można znaleźć szereg środków chemicznych, które pomagają usunąć odrosty i korzenie mateczne. Trzeba jednak pamiętać, że stosowanie ich powinno być systematyczne (raz do roku). Analogiczną zasadę należy stosować także do przekopywania gleby. By zapobiec nadmiernej ekspansji sumaka octowca, można też skorzystać z metod ograniczania rozrostu korzeni już na etapie sadzenia rośliny.
Sumak octowiec – przycinanie
Sumak jest bardzo płodną rośliną i szybko tworzy tzw. odrosty korzeniowe, które nie ograniczają się tylko do najbliższego otoczenia. Potrafi zapuścić korzenie nawet w odległości do 10 metrów od rośliny matki. Nie straszne mu stojące na drodze drobne krzewy, kwiaty i płot, pod którym z łatwością może przejść na działkę sąsiada. Istotne jest zatem wykopywanie i stałe podcinanie korzeni matecznych, ponieważ tylko systematyczne skracanie pozbawia je możliwości wędrówki w nieodpowiednie miejsca. Pomocne są również tzw. bariery korzeniowe. Wkopane głęboko w ziemię, wytyczają zakres terenu, gdzie sumak może wypuszczać nowe korzenie. Ostatecznym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na uprawianie sumaka octowego w donicy, w formie niewielkiego krzewu. Jest to idealny pomysł dla tych, którzy nie mają czasu na stałą kontrolę swojego ogrodu oraz tych, którzy szukają wyjątkowej rośliny do aranżacji balkonu.
Owoce sumaka octowca
Owoce uprawianego w Azji sumaka octowca po poddaniu obróbce, a następnie sproszkowaniu wykorzystywane są w kuchni jako przyprawa do mięsa. Doskonale komponują się z drobiem, owocami morza i tłustym mięsem. Owoce sumaka wykorzystuje się również do produkcji kwaśnych, orzeźwiających napojów.
Zobacz także:
- Styl poznańskiej kamienicy. "To łączenie starego z nowym"
- Anja Rubik myśli o dziecku. "Obudził się we mnie instynkt macierzyński, niemal zwierzęca chęć przeżycia"
- Gwiazda sportu nie chce mieć dzieci. "Kobiety wmawiały mi, że muszę być szalenie nieszczęśliwa"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: DEA / C. SAPPA/Getty Images