Dereń "Elegantissima" to jedna z popularniejszych odmian derenia białego. Niski krzew chętnie wybierany jest przez ogrodników do tworzenia atrakcyjnych i kwiecistych żywopłotów. Odznacza się charakterystyczną srebrzysto-zieloną barwą liści i białym ukwieceniem. Roślina dobrze znosi cięcie i łatwo daje się formować. Dereń biały "Elegantissima" jest odporny na choroby i mróz.
Dereń biały "Elegantissima" – charakterystyka rośliny
Niski krzew "Elegantissima" osiąga maksymalną wysokość 3 m. Jest rozłożysty i przy tym bardzo efektowny. Jego bujne i szerokie gałęzie kładą się dookoła. Liście tej odmiany derenia białego mają charakterystyczny pstry efekt. Srebrzysta i zimna zieleń przełamana jest bielą. Wraz z nadejściem jesieni roślina zmienia kolor w całości, przybierając odcienie czerwieni. Nawet po całkowitej utracie liści dereń biały "Elegantissima" pozostaje kolorowy, co dodatkowo wzmacnia jego walory estetyczne, szczególnie zimą. Efektownie wygląda zarówno posadzony samotnie, jak i w grupie, chociaż ta wymaga dużo wolnej przestrzeni.
Rośliny i kwiaty
Dereń "Elegantissima" zakwita na przełomie maja i czerwca, obsypując się białymi kwiatami. Na tle ciekawych liści i czerwonych pędów nie są one jednak zbyt dekoracyjne i wielu ogrodników uważa, że roślina bez kwiatów jest zdecydowanie piękniejsza. Po kwitnieniu dereń biały "Elegantissima" zaczyna rodzić białe, okrągłe owoce przypominające jarzębinę.
Dereń biały "Elegantissima" – pielęgnacja
Dereń "Elegantissima" jest mało wymagający i nie potrzebuje szczególnej uwagi. Toleruje większość gleb, pod warunkiem, że będą chociaż minimalnie wilgotne. Roślina przyjmie się nawet na trudnych, podmokłych terenach. Jest wytrzymała i odporna na mróz i suszę. Dobrze się czuje posadzona na słońcu i na stanowiskach zacienionych. Dereń biały "Elegantissima" może być uprawiany nawet w centrum miasta, gdyż dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza. Dlatego coraz częściej można go spotkać jako ozdobę osiedli.
Odczyn gleby jest mu również praktycznie obojętny. Doskonale przyjmie się w glebie o odczynie kwaśnym, ale równie dobrze będzie rósł w podłożu zasadowym i wapiennym.
Dereń "Elegantissima" posadzony na rabacie świetnie sprawdzi się jako tło dla mniejszych roślin. Dobrze prezentuje się z roślinami w podobnej lub stonowanej barwie. Ogrodnicy chętnie łączą go z waniliową hortensją, której kolor jest dodatkowo podbijany przez srebrzysto-zielone tło. Dobrym pomysłem jest posadzenie derenia obok iglaków. Doskonale czuje się w towarzystwie świerków i jałowców, z którymi łączą go takie same upodobania dotyczące podłoża.
Rozmnażanie derenia
Dereń biały "Elegantissima" rozmnaża się poprzez sadzonki pobrane z wierzchołków pędów. Powinny mieć one długość od 10 do 20 cm. Proces rozmnażania należy przeprowadzić w ciepły wiosenny dzień. Przyjęciu się nowych sadzonek sprzyja temperatura do 20℃. Posadzone młode krzewy należy pozostawić w ziemi aż do zimy, wówczas trzeba je wykopać, ponownie posadzić w dużej donicy i przezimować w temperaturze do 15℃. Powinny one pozostać w tym stanie do 2 lat. Po upływie tego czasu młode krzewy można ponownie posadzić do ziemi, tym razem na stałe.
Dereń biały "Elegantissima" – cięcie
Nieprzycinany i pozostawiony sobie dereń biały "Elegantissima" rozłoży się, przybierając luźne i nieregularne kształty. Przycinanie krzewu zagwarantuje uporządkowanie jego pędów i nada my zwartą formę, w której pozostanie przez długi czas. Cięcie krzewu należy przeprowadzać raz na 2 lata, najlepiej na początku wiosny, w suchy i ciepły dzień. Pędy należy przycinać na wysokości 15 cm od podłoża. Regularne cięcia krzewu wzmacniają całą roślinę i pobudzają nowe pędy do wzrostu.
Dereń biały "Elegantissima" – cena
Cena sadzonek jest różna i w dużej mierze zależy od miejsca, w którym dereń jest kupowany. Ceny na targach ogrodniczych zaczynają się od 6 zł za sadzonkę. Nie warto nabywać ich w niesprawdzonych miejscach, tymczasowych targowiskach czy hipermarketach budowlanych z działem ogrodniczym. Rośliny pochodzące z takich miejsc nie są objęte właściwą i profesjonalną opieką ogrodnika. Poza tym nieznane pozostaje również ich miejsce pochodzenia. W efekcie dereń biały "Elegantissima" może się w ogóle nie przyjąć lub rosnąć słaby i chory.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kwiaty balkonowe na wiosenne przymrozki. "Mamy rośliny, które poradzą sobie w takich warunkach
- Prymulki - kolorowe zwiastuny wiosny. Będą idealną ozdobą na balkon lub taras
- Skimie – jak wyglądają i jak o nie dbać?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Lubov / Getty Images