Jaka będzie pogoda w wakacje 2024? Poznaj długoterminową prognozę IMGW na tegoroczne lato

Długoterminowa prognoza pogody na lato 2024
Jaka będzie pogoda
Źródło: Pavel Tochinsky/GettyImages
Ostatnie dni przypominały bardziej upalne lato niż wiosnę. Wiele osób z pewnością zastanawia się więc, jak będą wyglądały letnie miesiące w naszym kraju. Czy będzie bardzo gorąco? A może jednak czekają nas deszczowe wakacje? Ciekawych zapraszamy do sprawdzenia długoterminowej prognozy pogody na lato 2024.

Pogoda na wakacje - prognoza IMGW na lato 2024

Wiosna jak na razie jest bardzo ciepła. Przez kilka dni doświadczyliśmy wręcz letnich temperatur, gdyż zbliżały się one do 30 stopni. Ale jak wyglądało będzie lato? Odpowiedzi na to pytanie należy szukać w eksperymentalnej długoterminowej prognozie pogody Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Sprawdź, jakie są przewidywania synoptyków odnośnie pogody w maju, czerwcu, lipcu i sierpniu w 2024 roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Meteorologia i zjawiska pogodowe

Nadciaga cyklon Ulf
Źródło: x-news
Nadciąga cyklon Ulf
Nadciąga cyklon Ulf
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym

Jak interpretować prognozę pogody?

IMGW, podobnie jak inne ośrodki meteorologiczne na świecie, prognozuje średnią miesięczną temperaturę/sumę opadów w odniesieniu do tak zwanej normy wieloletniej. Obecnie punktem odniesienia dla instytucji jest okres 1991-2020.

Oto definicje stosowanych przez synoptyków pojęć dotyczących średnich temperatur i sumy opadów:

 • "powyżej normy" - oznacza, że możemy zakładać, iż dany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020;
  • "poniżej normy" - oznacza, że możemy zakładać, iż prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020;
   • "w normie" - oznacza, że możemy zakładać, iż miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.

    Prognoza pogody na maj 2024

    Pierwszym miesiącem, który uwzględnili w swojej długoterminowej prognozie meteorolodzy z IMGW jest maj 2024. Z ich przewidywań wynika, że średnia temperatura powietrza nie będzie odbiegać wtedy od normy wieloletniej. Tak samo przedstawiać się będzie sytuacja dotycząca opadów atmosferycznych. Ich suma również ma kształtować się w zakresie normy z lat 1991-2020.

    Prognoza pogody na czerwiec 2024

    Inaczej wyglądają prognozy na czerwiec 2024. W całym kraju średnia temperatura ma być wyższa od normy z poprzednich lat. Jeżeli zaś chodzi o sumę opadów, najprawdopodobniej znajdzie się ona w normie.

    Prognoza pogody na lipiec 2024

    W pierwszym miesiącu wakacji, czyli lipcu, meteorolodzy prognozują, że średnia temperatura we wszystkich regionach będzie wyższa niż w latach 1991-2020. Jeśli zaś chodzi o sumę opadów, nie będzie ona odbiegała od normy.

    Prognoza pogody na sierpień 2024

    Według prognoz IMGW, sierpień zapowiada się podobnie jak lipiec. Średnia miesięczna temperatura znajdzie się prawdopodobnie powyżej normy. Natomiast suma opadów pozostanie w zakresie normy wieloletniej.

    Pogoda pogody na wrzesień 2024

    Jak wynika z prognozy IMGW, w całym kraju zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów powinna znajdować się zakresie normy wieloletniej.

    Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

    Więcej informacji o pogodzie na TVN Meteo.

    Zobacz także:

    Autor: Regina Łukasiewicz

    Źródło: TVN Meteo

    Źródło zdjęcia głównego: Pavel Tochinsky/GettyImages

    podziel się:

    Pozostałe wiadomości

    Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
    Materiał promocyjny

    Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

    Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
    Materiał promocyjny

    Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?