Piorun, a dokładnie wyładowanie atmosferyczne, to niezwykle spektakularne, a zarazem bardzo niebezpieczne zjawisko. Mimo że błyskawice najczęściej trafiają w drzewa i wysokie budynki, rażenie piorunem stanowi również zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Niesie za sobą nieodwracalne skutki, a jednym z nich jest tajemnicza figura Lichtenberga.
Czym jest piorun i jak się przed nim chronić?
Błyskawica to nagłe wyładowanie, które występuje podczas burzy, gdy chmury wypełniają się ładunkami atmosferycznymi. W trakcie gwałtownych rozładowań należy przebywać w domu lub w innym zadaszonym, bezpiecznym miejscu. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Jak więc odpowiednio chronić się przed burzą?
- Idąc do lasu, w góry czy inną wyprawę, miej naładowany telefon. Warto obserwować prognozę pogody i pilnować alertów Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
- Jeżeli burza zaskoczyła cię w górach, zejdź natychmiast ze szczytu. Odsuń się od metalowych poręczy. O ile jest to możliwe, poszukaj schronienia z dala od drzew.
- Jeżeli zaskoczyła cię w lesie, poszukaj młodszych i niższych drzew. Pioruny zazwyczaj trafiają w najwyższy punkt w okolicy.
- Jeśli pływasz, wyjdź natychmiast z wody. Nie żegluj, nie uprawiaj wtedy żadnych sportów wodnych. Jeśli łowisz ryby, odłóż wędkę i oddal się od niej.
- Jeśli jesteś na rowerze, oddal się od niego na odległość minimum 3 metrów. W czasie burzy odłóż wszystkie metalowe rzeczy w bezpiecznej odległości.
Jak wygląda skóra osoby rażonej piorunem?
Niestety, nie zawsze jesteśmy się w stanie w pełni ustrzec się przed uderzeniem błyskawicy. Według najnowszych danych każdego roku na świecie piorun uderza w jedną na 300 tysięcy osób. Choć w 90 procentach wypadek ten nie kończy się śmiertelnie, to pozostawia po sobie czerwony ślad, przypominający tatuaż, znany jako figura Lichtenberga.
Znak ten tworzą wypchane z naczyń do naskórka czerwone krwinki, które często określane są jako "kwiaty błyskawic" lub "drzewa błyskawic".
- Ślady te powstają w wyniku przenoszenia elektryczności statycznej wzdłuż powierzchniowych naczyń krwionośnych odżywiających skórę. To tego rodzaju znaki, które widzi lekarz medycyny ratunkowej i od razu wie, jaka jest diagnoza - tłumaczył dermatolog dr Mathew Avram w rozmowie z NBC News.
Dodatkowo uderzenie piorunem może doprowadzić do: zatrzymania akcji serca, drgawek, uszkodzenia mózgu, uszkodzenia rdzenia kręgowego, uszkodzenia oczu, a nawet amnezji.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Tragiczny wypadek na prywatnej posesji. Nie żyje roczne dziecko
- Dzieci wypadły z wagonika zjeżdżalni. 9-latków przetransportowano do szpitala
- Tragedia na Podlasiu. 10-miesięczny chłopiec został śmiertelnie potrącony przez ojca
Autor: Anna Gondecka
Źródło: Mirror.co.uk
Źródło zdjęcia głównego: Michael Sanders/GettyImages