Jest szansa dla pacjentów onkologicznych, którzy chcą zostać rodzicami. "To bardzo ważna nowość"

Zabezpieczenie płodności w chorobach onkologicznych
Źródło: Dzień Dobry TVN
Mimo choroby, marzą o dziecku
Mimo choroby, marzą o dziecku
Bovska szczerze o in vitro
Bovska szczerze o in vitro
Co 5. para w Polsce zmaga się z niepłodnością
Co 5. para w Polsce zmaga się z niepłodnością
Dorośli, którzy urodzili się dzięki metodzie in vitro
Dorośli, którzy urodzili się dzięki metodzie in vitro
In vitro. Nauka czy cud?
In vitro. Nauka czy cud?
Leczenie metodą in vitro będzie refundowane
Leczenie metodą in vitro będzie refundowane
In vitro – szansa na spełnienie marzeń o rodzicielstwie
In vitro – szansa na spełnienie marzeń o rodzicielstwie
1 czerwca ruszył rządowy program refundacji in vitro. Dużą niespodzianką jest objęcie nim również pacjentów leczących się onkologicznie. Dzięki temu kobiety oraz mężczyźni, którzy usłyszeli diagnozę, będą mogli poddać się procedurze zabezpieczenia płodności, by w przyszłości móc starać się o powiększenie rodziny.  

Czym jest zabezpieczenie płodności w chorobach onkologicznych?

Jak wyjaśniła w Dzień Dobry TVN dr n. med. Joanna Kufel-Grabowska, onkolog kliniczny i Przewodnicząca Sekcji Płodności w Chorobie Nowotworowej PTO, zabezpieczenie płodności to, najprościej ujmując, umożliwienie pacjentom onkologicznym posiadania potomstwa po zakończeniu leczenia.

- Zanim rozpocznie się chemioterapia, która niszczy zarówno jajniki, jak i jądra, konieczne jest skierowanie pacjenta czy pacjentki do specjalisty medycyny rozrodu, a tam rozpoczyna się cała procedura. W przypadku mężczyzn jest to dosyć proste - mrożenie nasienia. A w przypadku kobiet jest to stymulacja dokładnie taka jak przed in vitro, a następnie pobieranie komórek jajowych i ich zamrażanie na przyszłość - tłumaczy ekspertka.

Wspomniana procedura przeprowadzana u mężczyzn kosztuje kilkaset złotych, natomiast dla kobiet to wydatek rzędu 5-10 tysięcy, dlatego program refundacji jest w ich przypadku najbardziej satysfakcjonujący.

- To jest bardzo ważna nowość. Ten program jest bardzo szeroki, on naprawdę zakłada bardzo silne wsparcie finansowe pacjentów, ale nie tylko finansowe poprzez refundację. Pieniądze są również przeznaczane na psychoterapię, na pomoc psychologiczną - komentuje w Dzień Dobry TVN Małgorzata Rozenek-Majdan, wiceprzewodnicząca Obywatelskiego Komitetu Ustawodawczego "Tak dla in vitro".

Pacjenci onkologiczni, którzy marzą o dziecku

Dla osób, które od zawsze pragnęły założyć lub powiększyć rodzinę, diagnoza onkologiczna jest podwójnie trudna, ponieważ strach o zdrowie przeplata się z myślami o zaprzepaszczonej szansie bycia rodzicem.

- Podjęliśmy decyzję, że zaprzestajemy antykoncepcji. Miesiąc później dostałam diagnozę, że jest to rak piersi, niestety złośliwy z przerzutami do okolicznych węzłów chłonnych. (...) Ja się bardzo bałam, bo naczytałam się w internecie, że chemioterapia niszczy płodność, ale wtedy na odsiecz przyszła moja wspaniała pani doktor, która mi powiedziała: "Pani Ewelino, jest coś takiego jak zabezpieczenie płodności" - opowiada gościni Dzień Dobry TVN Ewelina Dróżdż.

Katarzyna Słomińska, gdy dowiedziała się o procedurze zabezpieczenia płodności, była gotowa zapłacić za jej przeprowadzenie. Pacjentka trafiła jednak do kliniki w Warszawie, w której proces ten był już wówczas refundowany. - Ja zawsze miałam w planach dużą rodzinę. I to była pierwsza myśl, jak długo będę mamą Stasia. Po drugie, czy ja jeszcze kiedyś będę miała inne dzieci. Bardzo było to trudne - ocenia, przypominając sobie moment, w którym usłyszała, że jest chora.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości