Męska niepłodność to wciąż temat tabu. Czy można ją wyleczyć?

Jak leczyć męską niepłodność?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Wygrali walkę z niepłodnością
Wygrali walkę z niepłodnością
Bovska szczerze o in vitro
Bovska szczerze o in vitro
Co 5. para w Polsce zmaga się z niepłodnością
Co 5. para w Polsce zmaga się z niepłodnością
Dorośli, którzy urodzili się dzięki metodzie in vitro
Dorośli, którzy urodzili się dzięki metodzie in vitro
In vitro. Nauka czy cud?
In vitro. Nauka czy cud?
Leczenie metodą in vitro będzie refundowane
Leczenie metodą in vitro będzie refundowane
In vitro – szansa na spełnienie marzeń o rodzicielstwie
In vitro – szansa na spełnienie marzeń o rodzicielstwie
Badania pokazują, że męska niepłodność odpowiada za ok. 40-50 proc. niepowodzeń wśród par, które starają się o ciążę. Jakie są jej najczęstsze przyczyny? O tym w Dzień Dobry TVN mówili dr n.med. Ewa Kempisty-Jeznach, lekarz medycyny męskiej oraz Adam Dzionek, który wygrał walkę z niepłodnością i jego żona Danuta.

Jak leczy się niepłodność?

Problem z zajściem w ciążę ma coraz więcej par. W tej grupie są m.in. Danuta i Adam Dzionkowie. Początkowo pomocy lekarzy szukała tylko kobieta. Podczas jeden z wizyt u ginekologa specjalista zasugerował, aby zbadał się również jej mąż. - Zbadałem nasienie i pusto. Plemników brak, zero. Oczywiście niedowierzanie, trochę strach. Ponowione badanie, wynik ten sam, zaczęło się poszukiwanie metod, lekarzy, diagnostyki - wspominał Adam Dzionek.

Jak nasza gościni przyjęła informację, że mąż ma problemy z płodnością? - Bardzo się załamałam tą wiadomością. Myślę, że te pierwsze dni, tygodnie, jak tę wiadomość trawiliśmy, były dla nas, jako dla pary, małżeństwa bardzo trudne. [...] Moja pierwsza myśl była taka, że już nigdy nie będę rodzicem, nigdy nie będę mamą, nigdy Adam nie będzie tatą. Pamiętam, że nadziei nie widziałam - opowiadała Danuta Dzionek. Dodała, to ona przekazała mężowi, jakie są wyniki badań, co było to dla niej bardzo trudne.

Niepłodność czy bezpłodność?

- Adam miał pierwszą diagnozę "bezpłodność", czyli właściwie żadnej szansy, wyrok. Okazało się po punkcji jąder, że jest niepłodny, tzn., że ma jeszcze szansę, że są pojedyncze plemniki. Czyli bezpłodność nie ma, niepłodność - jest jeszcze trochę, co rokuje pozytywnie. Wiemy, że 4 proc. musi być tych zdrowych wspaniałych plemników, żeby doprowadzić kobietę do ciąży - wyjaśniła dr n.med. Ewa Kempisty-Jeznach, lekarz medycyny męskiej.

Należy podkreślić, że każdy mężczyzna może zbadać swoją płodność. - Pierwszym badaniem jest spermiogram i badanie okolic genitaliów, czy nie ma żylaków powrózka nasiennego. Jeżeli mamy żylaki, należy je zoperować, bo są zaburzenia dopływu, przepływu krwi i jądra są ucieplone, [....], a plemniki nie kochają ciepła - tłumaczyła specjalistka.

Jak wyglądają kolejne etapy? Co wpływa na płodność? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości