Członkowie sejmowej Komisji Zdrowia poparli obywatelski projekt ustawy o finansowaniu in vitro. Minister zdrowia ma rozpocząć program refundacji 1 czerwca 2024 r. Dokument zakłada, że rocznie na ten cel państwo przeznaczać będzie nie mniej niż 500 mln zł. W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy Małgorzatą Rozenek-Majdan, inicjatorką projektu "Tak dla in vitro", Narine i Piotrem Szostakiem, którzy przez 10 lat starali się o dziecko oraz ich 7-latnią córką Sati o kosztach finansowych i psychicznych, jakie ponoszą pary starające się o potomstwo.
Trudna droga ku in vitro
Narine Szostak przez 10 lat nie mogła zajść w ciążę. Jak przyznała w studiu Dzień Dobry TVN, był to dla pary bardzo trudny czas, jednak bardzo się cieszy, że w końcu zakończył się powodzeniem.
- Szukałam przyczyn gdzieś indziej niż w medycynie. To był też taki czas, którego teraz zdecydowanie się wstydzę, bo zmarnowałam kilka lat. Kobieta, która nie może zajść w ciążę, robi wszystko. Pije ziółka, chodzi do znachora, uzdrowiciela, wróżki, szuka po prostu wszelkich przyczyn i tak naprawdę kwestia medyczna przychodzi najpóźniej do głowy, kiedy wszystkie inne metody zawodzą - powiedziała. - Ja cały czas byłam za mgłą, że to jest kara za coś, bo to jest jakieś zrządzenie losu. Poczucie winy sięga granic możliwości - dodała.
- Nawet w przypadku in vitro nie jest to pewność stuprocentowa, tylko to trzydzieści procent i też ten proces związany z profilaktyką, kwestią tego, żeby się zbadać. To nie było całe 10 lat in vitro. Ono pojawiło się w ostatnich 2-3 latach - stwierdził Piotr.
In vitro refundowane przez NFZ
Małgorzata Rozenek-Majdan jest inicjatorką obywatelskiego projektu "Tak dla in vitro". Jak przyznała w studiu Dzień Dobry TVN zdawała sobie sprawę, jak wielkie jest poparcie społeczne dla tego projektu.
- Mamy tragiczne wyniki, jeśli chodzi o dzietność i musimy zrobić, co się da, żeby poprawić te statystyki. Mówi się, że dzieci z in vitro to najbardziej wyczekane dzieci i że rodzice cieszą się nimi od pierwszej sekundy. Średni koszt procedury in vitro to około 12-15 tysięcy złotych. Jest jeszcze bardzo kosztowna diagnostyka, wsparcie psychologiczne, projekty edukacyjne. My chcemy, żeby to 500 mln było zabezpieczone na wszystko, co leczeniem niepłodności się nazywa - powiedziała Małgorzata Rozenek-Majdan.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- 45 lat temu przyszła pierwsza osoba poczęta in vitro. Jak teraz wygląda Louise Brown?
- Białystok wyszedł na przeciw przyszłym rodzicom. Będzie refundacja in vitro
- Bovska szczerze o in vitro: "Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że jest ostatecznością"
Autor: Agnieszka Mrozińska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News