Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Dawcy nasienia z ogłoszenia
Dawcy nasienia z ogłoszenia
Jestem dawcą nasienia
Jestem dawcą nasienia
Ostatnie lata bez wątpienia nie były łatwe dla osób starających się o dziecko. Szereg restrykcji, które m.in. pozbawiły możliwości korzystania z usług klinik leczenia niepłodności kobiety samotne oraz te żyjące w związkach homoseksualnych, a także cięcia w finansowaniu in vitro sprawiły, że pojawił się popyt na nową usługę. W sieci kwitnie handel spermą. Pragnienie posiadania dziecka dla wielu jest silniejsze niż ryzyko, które podejmują. W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z dr Robertem Kowalczykiem, psychologiem i seksuologiem klinicznym oraz z Kamilem Bałukiem, dziennikarzem i autorem książki "Wszystkie dzieci Louisa"

Internetowi dawcy spermy - kto korzysta z ich usług?

Wprowadzone przez polityków restrykcje związane z możliwością korzystania z usług klinik leczenia niepłodności dla wielu ludzi oznaczały koniec marzeń o rodzicielstwie. Osoby, które nie pozostają w heteroseksualnym związku, nie mogą bowiem skorzystać ze sztucznej inseminacji w klinice. Nic dziwnego, że wiele z nich w końcu zaczęło szukać innych rozwiązań. Tutaj przychodzą ze swoją ofertą dawcy nasienia z ogłoszeń internetowych. Choć dla wielu zjawisko to może być zaskakujące, jest ono powszechne i występuje od dawna. Oczywiście rozwój Internetu sprawił, że cały proces jest o wiele szybszy i łatwiejszy. Jak wygląda?

- Przeważnie spotkania się odbywają się w hotelu, wynajętym mieszkaniu czy apartamencie - przyznał bohater naszego reportażu. - Czasami sytuacja jest nagła, kobieta była u ginekologa, dowiedziała się, że jest owulacja. Wtedy nie ma czasu na szukanie hotelu. Trzeba się spotkać w połowie drogi i zrobić to w samochodzie - dodał.

- W warunkach domowych czy w samochodzie lepiej jest to zrobić metodą naturalną - wyjaśnił Arkadiusz. - Kobiety nie mają doświadczenia medycznego, żeby prawidłowo zaaplikować nasienie, stąd najczęściej jest to metoda naturalna ze zbliżeniem.

Jakie są zagrożenia związanie z korzystaniem z usług niesprawdzonego dawcy nasienia?

- Nie bez powodu bank nasienia ma swoje procedury, które dają poczucie bezpieczeństwa - podkreślił dr Robert Kowalczyk. - W Internecie jest więcej deklaracji, a w banku nasienia jest więcej weryfikacji - zaznaczył.

- Ja widzę jeszcze drugą stronę - powiedział Kamil Bałuk. - Nie da się spisać umowy ani przewidzieć pewnych rzeczy. Konsekwencje są czasami dużo gorsze niż w przypadku rozwodu - zauważył dziennikarz.

Dlaczego mężczyźni zostają dawcą nasienia?

Przyczyn, dla których mężczyźni decydują się na takie działanie, jest wiele. Psychologowie upatrują ich w męskiej naturze - wszak rozmnażanie i przekazywanie swoich genów to potrzeba biologiczna. Wbrew pozorom na takie działania nie decydują się tylko single. W bankach spermy często pojawiają się mężczyźni w związkach, których kobiety nie chcą mieć dzieci. Jak zapewnił bohater naszego reportażu, nie robi tego dla pieniędzy.

- Z jednej strony jest jakaś motywacja ekonomiczna, bo są osoby, które sprzedają nasienie nawet na czarnym rynku - tłumaczył dr Robert Kowalczyk. - Jest też motywacja, która wynika z takiego kawałka narcystycznego. Chcę zaistnieć, jestem boski, mam prawo - podsumował.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Lackowska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości