Robot pomógł w narodzinach dziecka
35-letnia kobieta ze Szwecji urodziła chłopca o wadze ponad 3 kg. To fenomen na światową skalę, ponieważ w 2011 roku matka dziecka nie miała macicy. Jednak dzięki lekarzom ze Szpitala Uniwersyteckiego Sahlgrenska w Göteborgu, którzy dokonali przeszczepu macicy za pomocą ramion robota, niemożliwe stało się możliwe. Pod koniec maja kobieta powitała na świecie swoje pierwsze dziecko.
Dziesięć miesięcy po skutecznym przeszczepie, lekarze dokonali zapłodnienia in vitro, tym samym dając nadzieję na posiadanie dziecka wszystkim kobietom, które nie mają macicy.
- To jest chirurgia przyszłości i jesteśmy dumni i szczęśliwi, że udało nam się opracować przeszczepy macicy - powiedziała Pernilla Dahm-Kähler, chirurg, która brała udział w przeszczepie.
Rewolucyjny przeszczep macicy
Kobieta otrzymała macicę od członkini swojej rodziny. Przeszczep lekarze rozpoczęli od usunięcia organu u dawcy, stopniowo odcinając ją od naczyń krwionośnych i wyciągając przez pochwę. U przyszłej matki wykonano niewielkie nacięcia przy miednicy i wszczepiono macicę.
Sama operacja przeszczepu tego organu nie jest wyjątkowa, lekarze wykonują ją od 2014 roku, ale pierwszy raz wykorzystano do tego ramiona robota. Lekarze zapewniają, że ta metoda jest mniej inwazyjna niż standardowy przeszczep, który polega na tworzeniu większych otworów u pacjentek.
- Dzięki technice wspomaganej robotem można wykonać zabiegi, które wcześniej uważano za niemożliwe do przeprowadzenia przy użyciu standardowej chirurgii – mówił dr Niclas Kvarnström, chirurg transplantolog, który przeprowadzał skomplikowane szycie naczyń krwionośnych u biorcy.
Nadzieja dla wielu kobiet
To szczęśliwe rozwiązanie daje nadzieję kobietom, które z różnych powód nie mają macicy. Według statystyk podanych przez Daily Mail, około 1 na 5000 kobiet w USA rodzi się z chorobą genetyczną, która oznacza brak tego organu. Wiele kobiet z tą przypadłością nawet nie marzy o tym, żeby zostać matkami. Dzięki operacji z wykorzystaniem ramion roboczych jest to nie tylko możliwe, ale i mniej inwazyjne.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Rodzicielstwo wcale nie musi być trudne. "Inteligencja przekazywana jest w genach"
- Dlaczego kobiety rodzą leżąc na plecach? "To fetysz jednego mężczyzny"
- Rozwijające zabawy dla dzieci. "W atrakcyjny sposób możemy pewne rzeczy przekazać"
Reporter: Anna Gondecka
Źródło: dailymail.co.uk
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF/Getty Images