Dziecko

Rodzicielstwo wcale nie musi być trudne. "Inteligencja przekazywana jest w genach"

Dziecko

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Michał Malinowski
Bryan Caplan: Bycie rodzicem jest łatwe
Bryan Caplan: Bycie rodzicem jest łatwe Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

"Co ma większy wpływ na nasze dzieci: geny czy wychowanie?" - to pytanie zadaje sobie niejeden rodzic. Ciekawe stanowisko w tej sprawie zajmuje ekonomista Bryan Caplan, autor książki "Egoistyczne powody, żeby mieć więcej dzieci". Z uczonym porozmawiał Marcin Sawicki, dziennikarz Dzień Dobry TVN.

Wpływ genów na osobowość dziecka

Książka "Egoistyczne powody, żeby mieć więcej dzieci" dostarcza prostych i precyzyjnych odpowiedzi na nurtujące pytania dotyczące rodzicielstwa. Jednym z poruszanych zagadnień jest to, jak geny wpływają na wychowanie dzieci.

- Pomysł, że przyszłość dziecka jest w twoich rękach, że jeśli ty wykonasz swoją pracę dobrze, to i dziecko będzie miało się dobrze, a jeśli nie - to będzie odwrotnie, jest bardzo złym założeniem. Okazuje się, że genetyka ma dużo większy wpływ. (...) Wiemy, że ma olbrzymi wpływ na naszą osobowość. Jeśli rodzice są uprzejmymi i miłymi osobami, a oddadzą dziecko do adopcji, to jest bardzo dużo szansa, że gdy ono dorośnie, to też będzie miłe i uprzejmie. Nawet jeśli nigdy nie pozna biologicznych rodziców. Ludziom trudno w to uwierzyć, choć z fizycznym dziedziczeniem nie ma nikt problemów. Każdy przecież wierzy, że jeśli rodzice mają duże nosy i dziecko ma duży nos, to jest to sprawa genów - mówił Bryan Caplan w rozmowie z Marcinem Sawickim.

Geny a odniesienie sukcesu

Jak podkreślił specjalista, psychologia, wyniki społeczne i ekonomiczne mają dużo więcej wspólnego z dziedziczeniem niż nam się wydaje. - Możesz pomyśleć, że dzieci z bogatych rodzin radzą sobie lepiej niż te z biednych. Powodem wydaje się być genetyka. (...) Dziecko biologiczne rodziców, którzy są bogaci, radzi sobie lepiej, ale adoptowane dziecko w takiej rodzinie już nie. Wytłumaczenie jest dość oczywiste. Musi być w nim gen odpowiedzialny za ekonomiczny sukces, co znów nie jest zaskakujące, bo jednym z czynników, który ma wpływ na sukces jest inteligencja. Mamy bardzo mocne dowody na to, że inteligencja przekazywana jest w genach - przyznał Bryan Caplan.

Na odniesienie sukcesu obok inteligencji wpływa też osobowość, dyscyplina, motywacja. Zdaniem ekonomisty cechy te także przekazywane są w genach.

Bryan Caplan o posiadaniu dzieci

Bryan Caplan podczas wywiadu zwrócił się z miniapelem do rodziców.

- Po pierwsze, chcę powiedzieć, żebyście przestali aż tak bardzo się przejmować. Wydaje mi się, że sporo osób ma mało dzieci, bo rodzicielstwo wydaje im się trudne. To obecnie ma miejsce w Polsce. Nawet jeśli masz jedno dziecko, to mówisz, że ono cię wykańcza i nie myślisz o dwójce czy trójce. Twierdzę, że jeśli zmienisz swoje myślenie o wychowaniu dzieci, to inaczej też zaczniesz myśleć o tym, ile dzieci naprawdę chciałbyś mieć - zaznaczył rozmówca Dzień Dobry TVN.

Specjalista jest ojcem czworga dzieci, w tym bliźniaków jednojajowych. To właśnie one stały się inspiracją do napisania książki. - Jeśli dzięki mojej pracy urodzi się, choć setka nowych Polaków, to będę prawdziwym szczęściarzem. Wiele osób po przeczytaniu książki pisze do mnie, że przekonała ich do posiadania kolejnego dziecka. (...) Słowami sprawiam, że rodzą się ludzie - skwitował.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Michał Malinowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości