Profilaktyka zdrowia

Chirurg dziecięcy z motoryzacyjną pasją. "Ma wielkie zaangażowanie do swojej pracy"

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Sylwia Repeła
Chirurg dziecięcy, który składa modele samochodów
Chirurg dziecięcy, który składa modele samochodów Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Dr Rafał Pilch jest ordynatorem chirurgii dziecięcej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy. Od zawsze wiedział, że będzie lekarzem i jego pacjentami będą przede wszystkim dzieci. Specjalista słynie z niezwykłego podejścia do małych pacjentów i... motoryzacyjnej pasji. Co sprawia, że jest tak wyjątkowym lekarzem?

Rafał Pilch - niezwykły chirurg dziecięcy

Dr n. med. Rafał Pilch, chirurg dziecięcy, był jednym z lekarzy, którzy walczyli o życie małego Kamila. Chłopiec urodził się w 25. tygodniu ciąży. Jest najmłodszym dzieckiem na świecie, które zostało uratowane dzięki terapii nerkozastępczej. - Ważył ok. 900 gramów, czyli taki mały kurczak i wymagał operacji przepukliny pachwinowej. Skala robi swoje - mówił specjalista.

Mama dr. Pilcha również jest lekarzem. Co ciekawe, pracują na jednym oddziale. - Nigdy nie było problemów, ani wtedy kiedy, ja byłam jego szefową, ani w tej chwili, gdy on jest moim szefem. On nasiąkał tą atmosferą chirurgii, miał zdolności manualne - wspominała dr n. med. Teresa Dorocinkowska-Pilch, chirurg dziecięcy.

Chirurg i jego motoryzacyjna pasja

Wielką pasją specjalisty są motoryzacja i modelarstwo. To właśnie przy składaniu modeli wyrobił sobie niezwykłą precyzję ruchów.

- Miałam świadomość, że ta precyzja ruchów, którą wyćwiczył podczas modelarstwa, przekładała się na jego pracę zawodową. Mąż kiedyś mi powiedział, wybierając kierunek chirurgii dziecięcej, że jego bardziej skala mikro interesuje - opowiadała Monika Pilch, żona dr. Rafała Pilcha.

Specjalista wspólnie z Grzegorzem i Rafałem, gwiazdami programu "Odjazdowe bryki braci Collins", tuningował prowadzony przez siebie oddział. - Udekorowaliśmy oddział plakatami, tapetami, naklejkami z samochodami. Ponieważ Rafał lubi motoryzację, my lubimy motoryzację, dzieci też lubią motoryzację, ale spokojnie znalazło się też coś dla dziewczynek, [...], gdzieś tam to dodało trochę kolorytu. On tak jak ma wielkie zaangażowanie w swojej pasji, w modelarstwie, tak samo ma wielkie zaangażowanie do swojej pracy, do dzieci. Wymieniamy się pewnymi pomysłami na to, co jeszcze można zrobić. Bardzo cenię to, jakim on jest człowiekiem - podkreślał Rafał Collins.

- Z dziećmi rozmawiam. Czasami jest tak, że jeśli dziecko ma w swoim łóżku zabawki takie o charakterze motoryzacyjnym, to ja to dziecko zaczepię. To dziecko się trochę rozluźni, uśmiechnie. Nie jest traktowane dziecko przedmiotowo, tylko podmiotowo - zaznaczył specjalista.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Sylwia Repeła

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości