chirurg

  chirurg

  Dziecko, które połknęło 50 magnetycznych kulek, trafiło do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Mały pacjent musiał być operowany. W ostatnim czasie tamtejsi chirurdzy zanotowali trzy takie przypadki. Co ważne, kulki są częścią dostępnych na rynku zabawek. Dlatego lekarze apelują o rozważne ich wybieranie.

  Profesor Stanisław Czudek to wybitny chirurg i onkolog, który jako jeden ze stu lekarzy na świecie został wybrany przez NASA do zdalnego operowania astronautów. Jako pierwszy w historii przeprowadził także operację laparoskopową w Afryce. Na co dzień mężczyzna prowadzi szpital w Zawierciu, bo jak mówi, jego celem jest uszczęśliwianie ludzi.

  To pierwsza taka operacja w Polsce! 6 lipca zespół lekarzy przeprowadził operację, która pomoże przywrócić twarz Olafowi. Chłopiec urodził się z rzadką wadą genetyczną, która spowodowała, że nie ma oczu i nosa. W studiu Dzień Dobry Wakacje o operacji i rokowaniach małego pacjenta opowiedzieli nam: dr n. med. Maciej Jagielak chirurg szczękowy z CMKP Szpitala im. Orłowskiego w Warszawie oraz Piotr Pogorzelski specjalista chirurgii i urologii dziecięcej, ordynator Oddziału Chirurgii Dziecięcej oraz Joanna Jutkiewicz Sypniewska, chirurg plastyczny i dziecięcy ze szpitala przy ul. Niekłańskiej.

  90-letni prof. Eugeniusz Murawski jest najstarszym czynnym chirurgiem w Polsce. W dalszym ciągu operuje i prowadzi konsultacje. Jak wygląda jego dzień pracy? Co mówią o nim koledzy ze szpitala i rodzice małych pacjentów? W jaki sposób wypoczywa? Co go interesuje?

  Laureatem kwietniowej "Pozytywki Dzień Dobry TVN" został doktor Paweł Grabowski, który wyjechał na Podlasie by otworzyć tam pierwsze wiejskie hospicjum w Polsce. Stara się również zebrać pieniądze na stworzenie tam hospicjum stacjonarnego. Gratulujemy i dziękujemy za wielkie serce!

  Przepuklina to patologiczne uwypuklenie zawartości jamy ciała. Jak powstaje? Czy jej powodem może być kichnięcie lub kaszel? Jakie są objawy przepukliny? Czy zabieg jej usunięcia jest prosty? O tym w Dzień Dobry TVN mówił chirurg Emil Jędrzejewski.

  Praca chirurga jest bardzo odpowiedzialna, wymagająca i niewątpliwie stresująca. Dr Janusz Greese Łyko znalazł coś co pozwala mu "odpocząć w zupełnie inny sposób, żeby nie myśleć o pracy, o medycynie, zająć się czymś innym". Zobaczcie jak spędza swój wolny czas.

  Żylaki to nie tylko defekt kosmetyczny. Mogą prowadzić do poważnych następstw. Jakich? Dlaczego choroba częściej dotyka kobiet? Co sprzyja powstawaniu żylaków? Jak im zapobiegać? Jak je leczyć? Na czym polega metoda klejenia żylaków? Ile trwa ten zabieg? O tym w Dzień Dobry TVN mówił specjalista chirurg flebolog dr n. med. Naser Dib.

  Anna Kurek, mama Dominika: "Zaraz po urodzeniu dowiedziałam się, że jest krótsza nóżka. Szok, płacz, niedowierzanie. Podczas ciąży nie było tego w ogóle widać. Bałam się czy w ogóle będzie chodził". To była pierwsza taka operacja przeprowadzona w Polsce. O metodzie Paleya opowiedzieli nam prof. Tomasz Kotwicki, kierownik Katedry oraz Kliniki Ortopedii i Traumatologii w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. W. Degi w Poznaniu i dr Milud Shadi , chirurg-ortopeda. Małemu pacjentowi życzymy sukcesów w piłce nożnej!

  W tej chwili w Polsce z niewydolnością serca zmaga się około 700-800 tysięcy pacjentów. Szacuje się, że w przyszłości choroba ta dotknie 1/5 populacji po 40. roku życia. Jakie są główne przyczyny niewydolności mięśnia sercowego? Nasz gość, dr n. med. Robert Zymliński, uczestniczył w pionierskiej operacji ablacji nerwu trzewnego, która ma na celu poprawę komfortu życia pacjentów z chorym sercem. Czy to skomplikowany zabieg i kto kwalifikuje się do tego typu operacji?

  Gościem Dzień Dobry TVN był doktor Krzysztof Siemionow, syn Marii Siemionow, która przeprowadziła pierwszy tak poważny przeszczep twarzy. Teraz światowej sławy chirurg kręgosłupa przyjechał do Polski. Co będzie tu robił? Na czym polega jego najnowszy projekt? Jak wygląda jego codzienne życie w USA? Czy współpracuje ze swoją mamą?

  Naszym gościem, w cyklu "Udana operacja", była dziś prof. Anita Olejek, szefowa Katedry i Oddziału Klinicznego, Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej. Szpital w Bytomiu to placówka, w której przeprowadzono pionierskie w skali Europy operacje, m.in. zabiegi na płodzie w łonie matki, które miały na celu skorygowanie wad rozwojowych. Czy to skomplikowany zabieg?

  Doktor Franciszek Rachel jest jednym z najstarszych i wciąż czynnych zawodowo lekarzy. Posiada trzy specjalizacje: z chirurgii, chirurgii onkologicznej i urologii. Ma tak dużą wiedzę i doświadczenie, że wielu pacjentów życzy sobie, aby to właśnie on uczestniczył przy ich zabiegach. Zobaczcie, co sprawia, że zachowuje tak dobrą kondycję.

  To przełom w kardiologii! 21 stycznia poznańscy lekarze wszczepili pacjentowi najmniejszy na świecie rozrusznik serca. Tego samego dnia nowatorską operację przeprowadzili także lekarze w Zabrzu. Czym to urządzenie różni się od stymulatorów stosowanych do tej pory? Operację przeprowadzono pod kierownictwem dr. n. med. Przemysława Mitkowskiego, który był dziś gościem Dzień Dobry TVN. Gratulacje! Zobaczcie też jak wyglądał rozrusznik serca w latach 70-tych!

  Pan Hubert wraz z kolegami postanowił odpalić petardy, które zostały mu po sylwestrze. Niestety jedna z nich okazała się wadliwa i jej wybuch rozerwał Panu Hubertowi dłoń. Lekarze nie dawali mu szansy na odratowanie kończyny. Ostatnią szansą był telefon do dr Adama Domasiewicza, który podjął się uratowania dłoni. O akcji przyjęcia Pana Huberta na oddział, stanie jego dłoni i operacji słynny chirurg powiedział dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Marcinowi Sawickiemu. Gratulujemy dr Domasiewiczowi i jego zespołowi. Pamiętajcie, że - jak powiedział nasz dziennikarz - zabawa petardami jest jak "całowanie tygrysa w zadek"...

  Pacjent, 24-latek, doznał "gilotynowej amputacji dwóch rąk na wysokości nadgarstków", operacji replantacji obu dłoni podjęła się dr Anna Chrapusta, którą gościliśmy dziś w naszym studiu. Ile potrwa rehabilitacja? Czy mężczyzna odzyska pełnię władzy w rękach? Czy taką operację przeprowadza się "z Bogiem, czy mimo Boga"?

  Trzyletni Bartek urodził się bez kości piszczelowych w obu nóżkach. Chłopca zoperował amerykański lekarz. Dziś dziecko wraca do pełni sił. Na czym polega operacja wydłużenia kończyn? Czy metoda Amerykanina jest uznawana w środowisku lekarskim za kontrowersyjną? Czy jest to jedyna alternatywa dla amputacji kończyn? Ile dzieci w Polsce choruje na tę rzadką chorobę? Czy wykonanie skomplikowanego zabiegu będzie kiedykolwiek możliwe w Polsce i refundowane przez NFZ? Na kanapach Dzień Dobry TVN gościliśmy Joannę Bułat, mamę Bartka, oraz Małgorzatę Nowotnik, prezes Fundacji Zdrowia i Kultury „Kochaj Życie".

  Dla jednych operacje plastyczne to fanaberia, dla drugich - konieczność. Odstające uszy, brak symetrii czy nadmiar deformujący ciało człowieka. Maja urodziła się bez jednego ucha. Rok temu przeszła rekonstrukcję narządu słuchu. Jak zmieniło się jej życie po rekonstrukcji ucha? Czy po operacji odzyskała utraconą pewność siebie? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: chirurg plastyczny Andrzej Sankowski, Maja Siembab, która przeszła rekonstrukcję małżowiny usznej oraz jej mama Beata Siembab. Jakie są wskazania, a jakie przeciwwskazania do tego, by ingerować w urodę dziecka i nastolatka?

  Zaledwie 19% Polek jest zadowolonych ze swojego wyglądu czyli ponad 80% kobiet chciałoby coś zmienić. O operacjach plastycznych, poprawianiu wyglądu i etyce lekarskiej rozmawialiśmy z dr. Marcinem Ambroziakiem i dr. Januszem Greese Łyko. Kiedy lekarz powinien odmówić prośbom pacjenta i czy chirurg plastyczny może odesłać pacjenta do psychiatry?

  Zbyt duży biust u nastolatki to poważny problem dla organizmu, a przede wszystkim dla psychiki. Zaczepki słowne, propozycje matrymonialne od starszych mężczyzn i wyśmiewanie. Gościem Dzień Dobry TVN była 17-letnia Laura Osiński, która chce się poddać operacji zmniejszenia piersi. Towarzyszyła jej mama Dorota oraz chirurg plastyk dr Andrzej Sankowski.

  Szpital jest najbardziej niebezpiecznym miejscem na świecie. 90 tysięcy osób rocznie umiera w USA z powodu zakażeń szpitalnych. W szpitalu następuje spadek odporności pacjentów przybyłych jak i tych, którzy już tam przebywają. Jak mądrze postępować, by nie zakazić się wirusami opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN chirurg prof. Krzysztof Bielecki.

  Ponad 30 tysiącom Francuzek podczas zabiegu powiększania i ujędrniania biustu wrzepiono silikon przemysłowy zamiast medycznego. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy chirurga plastycznego lek. med. Marka Szczyta. Czy silikon może naprawdę eksplodować w piersiach kobiet?

  Co zdradził jeszcze Borys Szyc naszej reporterce? Czy nowy amant polskiej telewizji Krystian Wieczorek jest gotowy, by zostać nowym idolem? Agnieszka Jastrzębska "prześwietliła" przystojnego chirurga z serialu "Julia".