Chcą skrócić palce u stóp, bo mają kompleksy. Chirurdzy mówią, czy warto poddać się operacji

Operacja skrócenia palców u stóp
Operacja skrócenia palców u stóp
Źródło: Motortion/Getty Images

Długie palce u stóp dla wielu kobiet mogą stanowić źródło kompleksów. Przez to nie chcą ich odsłaniać, nosić odkrytych butów, a chodzenie w szpilkach często powoduje ból. Istnieje zabieg, który polega na skróceniu palców. Jednak czy warto wykonywać go wyłącznie z pobudek estetycznych? Rozmawialiśmy na ten temat z dr. Krzysztofem Bryłką oraz dr. Pawłem Kołodziejskim, ortopedami i chirurgami z Poradni Chorób Stopy.

Operacja skrócenia palców u stóp

Współczesna medycyna oferuje nam szereg zabiegów, które pomagają uporać się z kompleksami. Osoby, które mają długie palce u stóp, mogą rozważać poddanie się operacji ich skrócenia.

Dr Krzysztof Bryłka oraz dr n. med. Paweł Kołodziejski, ortopedzi i chirurdzy z Poradni Chorób Stopy podkreślają, że operacja i ingerencja chirurgiczna może nieść ze sobą ryzyko powikłań. Wskazaniem do tego rodzaju zabiegu powinny być przede wszystkim dolegliwości bólowe, a nie względy estetyczne.

- Jeżeli palec drugi i trzeci są dłuższe od palucha, to wtedy często zdarza się, że pojawia się ból podczas noszenia obuwia i jest tendencja do podginania się palców. Kiedy się podginają, dochodzi do tego, że po stronie grzbietowej, nad stawem międzypaliczkowym bliższym, czyli w miejscu, gdzie one się zaginają, dochodzi do konfliktowania z butem, czyli do obcierania. Wtedy w tym miejscu potrafią występować bardzo duże dolegliwości bólowe. Przyszła do mnie kiedyś pacjentka u której, kiedy zdjęła but, okazało się, że ma zakrwawioną w tym miejscu skarpetkę. Powiedziała, że w zasadzie ma tak codziennie, jeśli chodzi w zakrytych butach - opowiada dr Krzysztof Bryłka w rozmowie z Justyną Piąstą z dziendobry.tvn.pl.

Sport to zdrowie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Jak ćwiczyć z gumami?
Jak ćwiczyć z gumami?
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Proste ćwiczenia na stres - całość
Proste ćwiczenia na stres - całość
Trening brzucha
Trening brzucha
Trening z taśmami dla każdego
Trening z taśmami dla każdego
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Trening kettlebell lifting
Trening kettlebell lifting

Do gabinetu chirurgów przychodzą również pacjentki, które chcą poddać się operacji, ponieważ nie podobają im się ich stopy.

- Z powodów stricte estetycznych jesteśmy przeciwnikami wykonywania tego rodzaju operacji. Po pierwsze, jest to ingerencja chirurgiczna, która niesie ze sobą ryzyko powikłań, a po drugie, palce po skróceniu nie zawsze wyglądają idealnie. Zdarza się, że mogą być pogrubiałe przewlekle. To, że są na początku po operacji trochę grubsze, to jest normalne, wynika to z nadmiaru tkanek miękkich. Zazwyczaj jest tak, że z czasem tkanki się obkurczają i palec wygląda normalnie. Ale nie zawsze się tak dzieje, niekiedy palec jednak pozostaje pogrubiały, więc ten efekt estetyczny nie będzie taki, jak byśmy sobie tego życzyli. Jest ryzyko, że efekt nie będzie satysfakcjonujący. Natomiast jeżeli robimy to z powodu dolegliwości bólowych, to szanse na to, że pacjent będzie zadowolony, są znacznie wyższe - podkreślają chirurdzy Bryłka i Kołodziejski.

Operacja skrócenia palców u stóp - jak wygląda?

Długi palec można skrócić mniej więcej do jednego centymetra. Eksperci wyjaśnili, jak wygląda zabieg.

- Operacja polega na usztywnieniu stawu międzypaliczkowego bliższego. To oznacza, że wycinamy kości z końców tych paliczków, w środek zazwyczaj wstawiamy implant tytanowy, zazwyczaj dodajemy tzw. drut Kirschnera. Czasami jeśli palce są małe, to wykonujemy operację z użyciem dwóch drutów Kirschnera, bo nie zawsze implant się mieści. Po tej operacji staw jest już sztywny, ale to nie zmniejsza sprawności stopy. Maksymalnie skrócenie palca to mniej więcej do jednego centymetra. W tkankach miękkich przebiegają naczynia i nerwy, to tych tkanek nie można wyciąć. Dlatego po operacji palec jest pogrubiały. Z reguły z czasem dochodzi do obkurczenia nadmiaru tkanek miękkich - tłumaczą ortopedzi.

Jak długo trwa rekonwalescencja? - Po operacji pacjent chodzi w specjalnym bucie ze sztywną podeszwą przez 6 tygodni. Po tym czasie wraca się do normalnych butów. Jeśli chodzi o uprawianie sportu, to zwykle można zacząć pierwsze lekkie treningi po 3 miesiącach - podsumowuje dr Krzysztof Bryłka.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Motortion/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana