Mas-wrestling zaliczany jest do sportów walki i choć nie jest tak popularny, jak boks czy karate, grono jego miłośników nieustannie się powiększa. Zawodnicy próbujący swoich sił w tej widowiskowej dyscyplinie muszą wykazać się nie tylko sprawnością fizyczną, ale także umiejętnościami technicznymi. W Dzień Dobry TVN przekonywała o tym założycielka Polskiego Stowarzyszenia Etnosportów, Agnieszka Korycka.
Mas-wrestling - na czym polega?
Mas-wrestling to wyjątkowy sport etniczny, który narodził się w lodowatej Jakucji. W Polsce oficjalnie uprawia go około 25 osób. Odniesienie zwycięstwa w pojedynku odbywającym się na specjalnej platformie wymaga nie lada siły, ale i skupienia.
- To sport, który polega na przeciąganiu przeciwnika w pozycji siedzącej ze stopami zapartymi o deskę. Musimy wyrwać przeciwnikowi pałkę lub przerzucić go na swoją stronę - wyjaśniła Agnieszka Korycka, która w grudniu 2021 roku wystartowała w zawodach pucharu świata rozgrywanych w fińskim Pyhtää. Ekspertka podkreśliła, że choć siła fizyczna zawodnika może mieć duży wpływ na wygraną, nie bez znaczenia pozostają w tym wypadku umiejętności techniczne i związana z nimi strategia działania.
Sport to zdrowie
Sport to zdrowie
Charakterystyka sportów etnicznych
Etnosporty to tradycyjne formy aktywności fizycznej oraz gry społeczne, które zyskują popularność poza granicami rejonów, z których się wywodzą. Doskonałym przykładem takiej dyscypliny jest, chociażby polskie ringo. Na długiej liście sportów etnicznych każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie.
- Najwięcej odmian ma toguz korgool kirgijski i tradycyjny wrestling, który też jest etnosportem - podsumowała Agnieszka Korycka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Zobacz także:
- Mali biegacze ekstremalni. Jak się przygotowują do zawodów?
- Czy sportowcom wolno więcej? "Nie jesteśmy wyjęci spod prawa"
- Gdy zabraknie śniegu - wypróbuj nartorolki. Co trzeba o nich wiedzieć?
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN