Krykiet – na czym polega ta gra? Co jest do niej potrzebne?
Krykiet to "gra dżentelmenów", która powstała w Anglii. Obecnie uprawia się ten sport głównie w krajach, które były kiedyś częścią imperium brytyjskiego, choć i w Polsce są kluby zrzeszające jego miłośników. Krykiet przypomina basebal Często jest mylony z krokietem, podobnym z kolei do golfa.
Parkour dla początkujących. "Najstarszy uczestnik, który przychodził do mnie na zajęcia miał około 72 lat"
Parkour polega na pokonywaniu w prosty i szybki sposób przeszkód stojących na drodze. To widowiskowa forma aktywności fizycznej. Traceurzy wykonują salta, ewolucje na drążkach. - To sport, który polega na świadomości własnego ciała - przekonywał Krystian Czapliński w rozmowie z Agatą Zjawińską, reporterką Dzień Dobry TVN.
Siostry Chrzanowskie mistrzynie floretu. "Wielokrotnie stawałyśmy razem na podium"
Marika i Julia Chrzanowskie od najmłodszych lat trenują szermierkę. Na swoich kontach mają liczne sukcesy sportowe, a nawet rywalizowały ze sobą o podium na mistrzostwach Europy do lat 23. - To jest chyba najcięższa walka, jaka może być - deklarują.
Gra w squasha staje się coraz bardziej popularna. Nic dziwnego, ponieważ oprócz dużej porcji zdrowego ruchu, sport ten jest też po prostu świetną zabawą. Jak grać w squasha?
Na czym polega gra w padla? "Jest dużo zabawy, spontaniczności"
Padel jest stosunkowo młodą dyscypliną, bo wymyśloną w 1969 roku. W szybkim czasie zdobył jednak ogromną popularność na całym świecie. Dlaczego jest wyjątkowy? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli członkowie reprezentacji Polski w padla.
Rodzaje dwuboju – zimowy, siłowy i nowoczesny. Czym się od siebie różnią?
Pod nazwą dwubój kryją się całkowicie odmienne od siebie dyscypliny sportowe. Nowoczesna odmiana tego sportu składa się z biegów i pływania, jednak zawodnikami dwuboju są również narciarze oraz sztangiści.
Z jakimi wyzwaniami mierzą się zawodnicy uprawiający mas-wrestling? "Siła jest bardzo ważna"
Mas-wrestling zaliczany jest do sportów walki. Zawodnicy muszą wykazać się nie tylko sprawnością fizyczną, ale także umiejętnościami technicznymi. W Dzień Dobry TVN przekonywała o tym założycielka Polskiego Stowarzyszenia Etnosportów, Agnieszka Korycka.
Na czym polega gra w curling? "To sport dżentelmenów"
Curling wywodzi się jeszcze z epoki średniowiecza. Nieprzeciętna gra zespołowa zaliczana jest do sportów olimpijskich, ale stanowi też nie lada atrakcję dla osób, które nie stronią od aktywności fizycznej i nie boją się oryginalnych wyzwań. W Dzień Dobry TVN zalety tej dyscypliny odkrywał Bartek Jędrzejak.
Mistrzowie świata w TeqVoly przed kolejnym turniejem. "To siatkówka, która nie dyskryminuje ze względu na wzrost"
Po przerwie spowodowanej pandemią nasi mistrzowie świata w TeqVoly, czyli "siatkówce na stole", wracają do gry. Już 20 listopada Jakub Choromański i Michał Włostowski zmierzą się z najlepszymi w turnieju Masters. W Dzień Dobry TVN zagrali z naszymi prowadzącymi oraz opowiedzieli o sporcie.
Czym jest inline alpine? "To stosunkowo młoda dyscyplina"
Okazuje się, że przygotowania do sezonu narciarskiego można rozpocząć bez obecności śniegu. Pomaga w tym dyscyplina sportowa o nazwie inline alpine. Na czym polega? O tym opowiedziała w Dzień Dobry TVN Anna Nowak, trenerka narciarstwa, ale także zawodniczka młodego sportu.
Czy każdy może spróbować swoich sił w cheerleadingu? "Wszystkiego da się nauczyć"
Widok energicznych i wysportowanych cheerleaderek większości z nas kojarzy się przede wszystkim ze scenami z amerykańskich filmów. Okazuje się, że marzenie o profesjonalnym dopingowaniu drużyn podczas meczów można z powodzeniem zrealizować także w Polsce. Zapewniają o tym członkinie zespołu tanecznego "Cheerleaders Gdynia", które odwiedziły Dzień Dobry TVN, by opowiedzieć o swojej pasji.
Disc Golf – na czym polega? "To jest gra dosłownie dla każdego"
W Gdańsku przy Jaśkowej Dolinie znajduje się miejsce, gdzie można trenować disc golf. Choć historia tego sportu w Polsce jest krótka to na świecie ta dyscyplina została zapoczątkowana w połowie lat 60. XX wieku. Co ciekawe, mimo niewielkiej popularności, możemy pochwalić się pierwszymi sukcesami w tym sporcie.
Zapasy – wielowiekowa dyscyplina olimpijska. Historia, chwyty i rodzaje zapasów
Zapasy olimpijskie pojawiły się na pierwszych Igrzyskach Olimpijskich w Atenach w 1896 roku, ale znamy je przede wszystkim z igrzysk ateńskich epoki hellenistycznej. Historycznie zapasy były bardzo popularną dyscypliną. Niektórzy naukowcy dowodzą, że zapasy w Polsce występowały już w średniowieczu.
Padel – najszybciej rozwijający się sport na świecie. Na czym polega ta dyscyplina?
Słyszeliście kiedyś o takiej grze jak padel? Jeśli nie, czas to zmienić. Marcin Sawicki wybrał się na warszawski kort, by dowiedzieć się wszystkich szczegółów. Jak wygląda gra i jakie są jej zasady?
Dyscypliny pięcioboju nowoczesnego, czyli oryginalnego sportu olimpijskiego
Pięciobój nowoczesny powstał jako rozwinięcie i alternatywa dla starożytnego pięcioboju. Docelowo miał on sprawdzać ważne dla żołnierzy umiejętności fizyczne. Do dyscyplin pięcioboju nowożytnego należą: pływanie, jazda konna, biegi, szermierka i strzelanie.
Polski golfista ma szansę na igrzyska olimpijskie w Tokio. "To jest bardzo uzależniające"
Polski golfista Adrian Meronk awansował na najwyższe w karierze miejsce w światowym rankingu golfistów i jest blisko udziału w igrzyskach olimpijskich w Tokio. O swojej pasji opowiedział teraz w Dzień Dobry TVN.
Mistrzyni w narciarstwie freeridowym o swojej pasji: "To była absolutna miłość od pierwszego wejrzenia"
Zuzanna Witych to brązowa medalistka Pucharu Świata w narciarstwie freeridowym i zdobywczyni Grand Prix w Austrii. Jest miłośniczką ekstremalnych zjazdów z wysokich gór. Na czym polega ten sport? Skąd się wzięła jej pasja? O tym opowiedziała w Dzień Dobry TVN.
Wyskokowa rodzina. Józef Ślusarek na trampolinie wychował pokolenia
Józef Ślusarek to żywa legenda skoków na trampolinie. Nie tylko zakochał się w tej dyscyplinie sportu, ale też swoją pasją zaraził syna Andrzeja oraz wnuków: 15-letniego Jana i 13-letniego Macieja. Poznajcie tę wyskokową rodzinę!
Kobiety sędziujące w męskich dyscyplinach sportowych. "Muszą spełniać dokładnie takie same wymogi"
Przyjmuje się, że sporty stworzone dla kobiet to taniec towarzyski, jazda figurowa, gimnastyka artystyczna czy pływanie. To stereotyp. Wiele pań interesuje się bowiem dyscyplinami uznawanymi za typowo męskie. Jak wygląda ich codzienność? O tym opowiadały w naszym programie Karolina Bojar-Stefańska, sędzia piłkarska oraz Monika Sułkowska, która sędziuje rozgrywki snookera.
Gdyby porównać wyniki kobiet i mężczyzn w tych samych dyscyplinach, to kobiety znacząco pozostają w tyle za mężczyznami. Różnice w wynikach sportowych wynikają przede wszystkim z budowy ludzkiego ciała. W dyscyplinach, gdzie liczy się siła i szybkość kobiety nie mają szans z panami. W której konkurencji kobiety są lepsze? Jak trenują kobiety, a jak mężczyźni? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Katarzyna Wolska, trenerka personalna i prowadząca program #niemażeniemogę oraz Krzysztof Mizera, fizjolog sportu i dietetyk.