Czym jest inline alpine? "To stosunkowo młoda dyscyplina"

Przygotowania do sezonu narciarskiego – jazda na rolkach
Źródło: Dzień Dobry TVN
Okazuje się, że przygotowania do sezonu narciarskiego można rozpocząć bez obecności śniegu. Pomaga w tym dyscyplina sportowa o nazwie inline alpine. Na czym polega? O tym opowiedziała w Dzień Dobry TVN Anna Nowak, trenerka narciarstwa, ale także zawodniczka młodego sportu.

Na czym polega inline alpine?

Dyscyplina sportowa inline alpine łączy w sobie jazdę na rolkach z narciarskim slalomem. Zawodnicy poruszają się w dół po nachylonym fragmencie asfaltu, przemierzając trasę wyznaczoną wcześniej przez przymocowane do podłoża tyczki. Spolszczona nazwa tego sportu to wrotkarstwo alpejskie. W jego ramach rozróżniane są konkurencje: slalom, slalom gigant oraz slalom równoległy.

- Inline alpine to stosunkowo młoda dyscyplina. Polega na przejechaniu slalomu. (...) Składa się z czerwonych i niebieskich tyczek na około 15-kilogramowych podstawach. Zadaniem zawodnika jest przejechać po prostu jak najszybciej trasę przejazdu poprawnie, czyli omijając wszystkie tyczki - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN Anna Nowak.

Fenomen wrotkarstwa alpejskiego

Zawodnicy inline alpine podczas uprawiania sportu mają na sobie ochraniacze, specjalne kombinezony (m.in. szorty chroniące uda i pośladki) i kaski. Mogą się rozpędzać do około 40 km/h. Nierozerwane z genezą, a także z rosnącą popularnością dyscypliny jest jej podobieństwo do narciarstwa alpejskiego. 

- Ruch jest bardzo podobny. Jednak jakby nie patrzeć poruszamy się w tym przypadku w dół, skręcamy, układ ciała jest bardzo podobny, kolana zginają się podobnie, biodra też pracują... Balans, koordynacja, to wszystko się spina w całość i łączy. (...) Dobrze przepracowany sezon rolkarski przekłada się na sukcesy na stoku. Myślę, że dzieci są w tym najlepszym przykładem. Pracując cały sezon letni na rolkach, potem wchodzą na śnieg, jakby w ogóle nie ściągali nart - dodała w naszym programie zawodniczka i mistrzyni Polski w inline alpine.

Zobacz także:

Autor: Sabina Zięba

Reporter: Robert Stockinger

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:
Prowadzący:

Pozostałe wiadomości