Igrzyska olimpijskie zbliżają się wielkimi krokami. Po dokładnie stu latach wracają one do Paryża – miejsca, w którym Polska po raz pierwszy zdobyła medale. Inauguracja wielkiego święta sportu odbędzie się już 26 lipca. Jakie szanse na sukces mają reprezentanci naszego kraju? Jakie nagrody otrzymają za medale? O tym opowiedzieli nam prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Radosław Piesiewicz, komentatorka Eurosportu, była siatkarka Katarzyna Skowrońska oraz lekkoatletka, wicemistrzyni olimpijska z Tokio 2020 w sztafecie na 400 metrów Anna Kiełbasińska.
Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024
Już za 5 dni rozpoczną się Igrzyska w Paryżu. Na ten moment z niecierpliwością czekają nie tylko uczestnicy, ale i fani sportu. W tym roku okazja jest szczególna, celebrować będziemy bowiem 100-lecie startów olimpijskiej reprezentacji Polski w najważniejszej imprezie sportowej świata. Z tego powodu w paryskim Lasku Bulońskim, niedaleko kortów im. Rolanda Garrosa powstał Dom polski.
- Jest to miejsce spotkań reprezentantów z rodzinami, kibicami, z mediami. Tam ma być sielanka, gościnność polska, będą występy artystów, streaming. Będzie tam mógł wejść każdy z akredytacją, a kibice będą mogli wykupić sobie wejście na dany dzień. Tych aktywności w domu polskim będzie wiele – powiedział Radosław Piesiewicz.
Dodał, że komfort zawodników to priorytet. Misja olimpijska na czele z Tomaszem Majewskim zadba więc o to, aby nikomu niczego nie brakowało.
Wielu polskich fanów i komentatorów sportowych liczy na medale. Wśród faworytów do krążka jest lekkoatletka specjalizująca się w biegu na 400 metrów Natalia Kaczmarek.
- Jako sportowcy wiemy, że w sporcie nic nie jest pewne i tak samo, szanse są na wszystko. Natalia powtarza, że nie lubi tego dmuchania balonika, oczywiście obrała kurs na medal i tego się trzymajmy. Pozwólmy jej działać, ona jest świetnie przygotowana. Przed startem to jest ogromna presja i dużo emocji, i stresu. To ciężki czas dla sportowców. Dla nas Tokio było takim momentem. Wszystkie Igrzyska same w sobie są wspaniałym przeżyciem. Dla mnie to były kluczowe momenty – powiedziała Anna Kiełbasińska.
O medale zawalczą także polskie siatkarki, które zaliczyły doskonały występ w tegorocznej Lidze Narodów zajmując trzecie miejsce. - Dziewczyny mają ciekawą, dobrą grupę. W siatkówce praktycznie jak wychodzimy z grupy, to wszystko zaczyna się od początku. Ja będę trzymać kciuki za nasze panie. Siatkówka kobieca jest na tyle inna od męskiej, że nawet z dużą przewagą może wydarzyć się dużo ciekawych rzeczy, można nadgonić różnicę punktową, to przysparza dużo emocji dla kibiców - powiedziała Katarzyna Skowrońska.
- W tym roku na Igrzyska jedzie 113 kobiet i 100 mężczyzn. Ja wierzę, że będzie 16 medali, wierzę w naszych zawodników – podkreślił Radosław Piesiewicz.
Nagrody na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu
W tym roku na sportowców czekają także wyjątkowe nagrody, jakich jeszcze nie było w 100-letniej historii startów Polaków w igrzyskach olimpijskich. Najbardziej spektakularne będą nagrody za złoty medal w konkurencjach indywidualnych.
- Polski komitet olimpijski mocno się zmienia. Robimy wszystko dla naszych sportowców. Odkąd zostałem prezesem, staram się nagradzać ich za ciężką pracę. Medale złote to jest mieszkanie wykończone pod klucz w Warszawie. Są także obrazy, diamenty, wycieczki i nagrody finansowe: 250 tys. za złoty medal, 200 tys. - srebrny i 150 tys. za brązowy medal. Dla drużyn są tylko nagrody finansowe, pierwsze miejsce do podziału to 2 miliony, drugie - 1,5 miliona, trzecie miejsce to milion – podsumował Radosław Piesiewicz.
Gdzie oglądać Igrzyska Olimpijskie 2024?
Wszystkie zmagania na tegorocznych igrzyskach olimpijskich można oglądać na żywo w Eurosporcie i na platformie MAX.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Znana sieć sklepów wycofuje produkt dla dzieci. Może być toksyczny. "Zagrożenie dla bezpieczeństwa i zdrowia"
- Wielka Wymiana Zabawek. Akcja miała ważny cel. "One nie są jednorazowe"
- Zabawa w plenerze może być dla dziecka doskonałą przygodą. Jakie atrakcje dla niego przygotować?
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News