motywacja

  Wrzesień nie bez przyczyny określany jest mianem nowego stycznia. Z jego nadejściem w wielu osobach budzi się potrzeba wprowadzenia w życie istotnych zmian. Jak znaleźć w sobie siłę do realizacji ważnych celów? W Dzień Dobry TVN na to pytanie odpowiedzieli master coach i ekspertka od talentów Elżbieta Krokosz oraz ekspert rozwoju mentalnego Michał Zawadka.

  "Poinformowano rodzinę, żeby przyjechała się ze mną pożegnać".

  "Ćwiczyć dalej, jak mąż wyśmiewa i mówi, że pajacuję?"

  Piramida potrzeb Maslowa jest ważną teorią psychologiczną, która powstała w 1943 r. Do tej pory jest wykorzystywana w psychologii i socjologii. Opiera się na hierarchicznym uporządkowaniu dążeń człowieka – od najbardziej podstawowych do potrzeb wyższego rzędu.

  Ewa Chodakowska opublikowała w mediach społecznościowych ważny post. Trenerka poruszyła temat wiary w siebie i namawiała fanów, aby w nadchodzącym roku zwrócili szczególną uwagę na swoje talenty i predyspozycje. Jeśli chcemy zmienić coś w naszym życiu, powinniśmy zacząć od własnego nastawienia.

  Wyuczona bezradność to zaburzenie, w wyniku którego pacjent nie podejmuje określonych działań, ponieważ jest przekonany, że nie przyniosą one żadnych skutków. Bezradność wynika z przyjętej postawy poznawczej zakładającej, że pewnym nieprzyjemnym doświadczeniom nie można zapobiec.

  Każdemu zdarza się gorszy dzień i chce zrezygnować z zaplanowanych wcześniej ćwiczeń. Jeśli sobie na to pozwolimy, możemy zacząć rezygnować z kolejnych treningów, a ostatecznie przestać ćwiczyć. Najważniejsze w takich momentach jest przezwyciężenie tymczasowego kryzysu i odpowiednia motywacja do ćwiczeń. Jak sprawić, by chciało nam się trenować?

  Motywacja to słowo o bardzo szerokim polu znaczeniowym, stawiające wiele możliwości przed szkoleniowcami. Ostatnimi czasy posiadanie prywatnego coacha stało się bardzo popularne. Czy potrzebujesz jednak całkiem obcej osoby, aby pilnowała Twoich postępów w realizacji celów, które sobie założyłeś? Sprawdź, jakie typy motywacji istnieją i jak ją w sobie zwiększać.

  "To przeradza się w różnego rodzaju dolegliwości".

  Motywacja do działania to we współczesnym świecie często poruszany temat. Codziennie stajemy przed nowymi wyzwaniami, mamy dużo możliwości działania i teoretycznie jesteśmy w stanie wiele osiągnąć. Jak znaleźć w sobie motywację do działania, a jak motywować innych, na przykład pracowników? Podpowiadamy.

  Bogumiła Siedlecka-Goślicka, w Internecie znana jako "Anioł Na Resorach", od urodzenia choruje na wrodzoną łamliwość kości. Ma metr wzrostu i nigdy nie stanęła na własnych nogach. I wiecie co? Jest spełnioną kobietą, od której można wiele się nauczyć. - Warto walczyć o swoje życie bez względu na słabości, niepełnosprawność czy inne, codzienne problemy – przekonuje w cyklu "Siła jest kobietą". 

  Monika Olejnik często wspomina w mediach społecznościowych o zdrowym trybie życia, który stanowi nieodłączny element jej codzienności. Dziennikarka zachwyca wysportowaną sylwetką i doskonałą kondycją, a jej posty są niezastąpionym źródłem motywacji dla wielu osób. Tym razem gwiazda opublikowała na swoim instagramowym profilu zdjęcia z treningu i zamieściła pod nimi ważny apel do fanów.

  O sukcesie życiowym decyduje zarówno ciężka praca, jak i inteligencja. Dodatkowym czynnikiem, który motywuje do działania, jest silna wola, czyli zdolność do wizualizacji odległych celów i zbudowania w sobie motywacji wewnętrznej. Silna wola ma ogromne znaczenie zarówno w trakcie nauki czy pracy, jak i podczas odchudzania. Zobacz jak możesz ją ćwiczyć.

  Martyna Wojciechowska opublikowała w mediach społecznościowych post, w którym przedstawiła sylwetki inspirujących kobiet. Każdego dnia udowadniają, że niemożliwe nie istnieje. "Jestem pewna, że ich historie zainspirują was i zmotywują do działania" – czytamy.

  Marta Żmuda-Trzebiatowska nie zgadza się, żeby kobiety ulegały utartym schematom i ulegały ograniczeniom swojej siły. Aktorka w kilku zdaniach zwróciła się do fanek, aby zawalczyły o niezależność i mówiły własnym głosem. Przekaz wydaje się tym bardziej aktualny na fali słów o "cnotach niewieścich".

  Kiedy dni są długie, a słoneczna pogoda za oknem zachęca do działania, warto zadbać o to, by każdy poranek obfitował w dobrą energię i przynosił nam chęci do podejmowania wszelakich wyzwań. Poranna rutyna pozwala uniknąć chaosu podczas przygotowywania się do pracy lub innych zobowiązań, ułatwia organizację domowych obowiązków, a przede wszystkim pozytywnie wpływa na nasz nastrój. Jak zatem dobrze zacząć dzień i w pełni się nim cieszyć już od momentu przebudzenia?

  Każdemu zdarzają się momenty, gdy jego motywacja znacznie spada i myśli o odpuszczeniu zaplanowanego treningu. Jak przezwyciężyć ten kryzys? Jak sprawić, by motywacja do biegania była większa?

  Motywacja do nauki pozwala nam osiągnąć założone cele, a co za tym idzie - jest pierwszym krokiem do osiągnięcia sukcesu. Gdy jednak droga do celu wydaje się długa, a gratyfikacja jest odroczona w czasie, ciężko zebrać siły i znaleźć w sobie chęci. Szukanie motywacji jest pierwszym krokiem do wyjścia ze stagnacji. Jakie są kolejne kroki?

  Przez ostatnie lata badania poziomu subiektywnej oceny jakości życia pokazywały, że jesteśmy optymistycznie nastawieni. Niestety sytuacja w tym roku uległa drastycznej zmianie. 43 proc. Polaków czuje pogorszenie nastroju. Jak wejść w kolejny rok bez obaw i pesymizmu? O tym opowiedział nam Jakub B. Bączek, trener mentalny.

  Qczaj, czyli Daniel Józek Kuczaj, nie boi się głośno mówić o swoich problemach. Popularny trener nie ukrywa, że ma za sobą trudną przeszłość, jednak dziś sam wspiera i motywuje ludzi. Jego zdaniem nie ma takiego problemu, którego nie można rozwiązać. Tylko - jak podkreśla - zamiast się poddawać, należy działać.

  Pomimo trudnego dzieciństwa nie zrezygnował z walki o siebie i swoją przyszłość. Kris Florek w wieku 22 lat postanowił wyjechać do Holandii, nie znając nawet języka. Teraz ma kilka biznesów i próbuje na własnym przykładzie pokazać, jak osiągnąć sukces.

  Krzysztof Król jest biznesmenem i milionerem. Od 8 lat mieszka w Tajlandii, gdzie nieustannie tworzy nowe projekty. Prowadzi szkolenia dla Polaków, by motywować ich do rozwoju osobistego i biznesowego. Jaka jest jego recepta na sukces? Kilkoma radami Krzysztof Król podzielił się w naszym programie.

  "Bądź sobą, spełniaj marzenia, sięgaj gwiazd" – krzyczą do nas napisy z plakatów. Czy mają moc sprawczą? Możecie być zaskoczeni odpowiedzią. O tym opowiedział nam Miłosz Brzeziński, konsultant rozwoju osobistego.

  Rozpoczął się rok szkolny, a wraz z nim pojawiło się odwieczne pytanie o to, jak zmotywować dzieci do nauki. Jak się okazuje, to prostsze niż może się wydawać. Pani Kaja Wolnicka podpowiada co zrobić, żeby edukacja była zabawą.

  Nikola Majewska to studentka i fanka Qczaja. Dziewczyna przez natłok zajęć na uczelni nie ma czasu na ćwiczenia. Czy Qczaj pomoże odnaleźć jej motywację?

  Claire Wineland od urodzenia cierpiała na mukowiscydozę. Wiedziała, że ma szansę przeżyć zaledwie kilka lat. Przeżyła 21 lat. Sporą część swojego krótkiego życia spędziła w szpitalu. Zmarła tydzień po przeszczepie płuc, który był jej ostatnią nadzieją. Zanim jednak odeszła, stała inspiracją dla wielu milionów internautów. Na swoim wideoblogu opowiadała nie tylko o przemijaniu, ale przed wszystkim o radości z każdego przeżytego dnia. Jako czternastolatka wyszła na scenę, by wygłosić swoje pierwsze motywacyjne przemówienie. Założyła też fundację dla nieuleczalnie chorych dzieci. Poznajcie historię Claire Wineland.

  W dzisiejszych czasach rodzice tak organizują dzieciom czas, że mają mnóstwo zajęć pozalekcyjnych. Piłka nożna, judo, balet, języki obce. Dzieciaki zdobywają nowe umiejętności, ale uczą się też tego, że chcą być w czymś najlepsze. Często wymagają od nich tego rodzice. Gdzie kończy się motywacja, a zaczyna się presja? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psycholog dziecięcą Dorotę Maciejec.

  Każdy rodzic chce, by jego dziecko było do niego podobne. Dla każdej mamy i taty jego własny dziecko jest najpiękniejsze na świecie. Niestety zdarza się tak, że dziecko nie spełnia oczekiwań rodziców. Ma nie taki kolor włosów, jest nieładne lub niezbyt inteligentne. Dziecko słysząc to, czuje się odrzucone, traci poczucie własnej wartości. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy rodzice porównują swoje dzieci do innych dzieci bądź do ich rodzeństwa. Często robią to zupełnie nieświadomie. Uczymy przez to dzieci rywalizacji. Jak to zmienić? Jak motywować malucha i sprawić, by jego samoocena była wysoka? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy aktorkę i mamę trójki dzieci Monikę Mrozowską oraz psychoterapeutkę Magdalenę Chorzewską.

  W ostatnim czasie dużo się mówi o pieniądzach rozdawanych w administracji publicznej. Z budżetu państwa na premie przeznaczono ponad 2 mln zł. Polski system przyznawania premii jest dość niezrozumiały. Kto i według jakich zasad je przyznaje? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy coacha biznesu Miłosza Brzezińskiego, który wyjaśnił nam, dlaczego premie to najgorszy system motywacyjny. Dlaczego nagrody pieniężne ograniczają naszą kreatywność?

  Została zgwałcona, była samotną matką, pokonała raka, a prawdziwą miłość znalazła dopiero po czterdziestce. Książki Reginy Brett są bestsellerami, a za swoje felietony autorka otrzymała już wiele wyróżnień. Była też dwukrotnie nominowana do prestiżowej nagrody Pulitzera. Niedawno ukazała się jej najnowsza książka "Kochaj. 50 lekcji jak pokochać siebie, swoje życie i ludzi wokół". Z pisarką spotkała się dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska, której Regina Brett zdradziła, że bardzo lubi wracać do Polski. Dlaczego? Skąd czerpie siłę, by przekazywać ją innym? Jaka jest rola Boga w jej książkach? Jak Regina Brett odbiera słowa "pokochać siebie" i czy jest szczęśliwa?