Ta dyscyplina zadebiutowała na igrzyskach w Paryżu i skradła serca kibiców. Na kolejnych jej już nie zobaczymy

Tancerz breakdance na tle wieży Eiffla
Ta dyscyplina zadebiutowała na igrzyskach w Paryżu i skradła serca kibiców. Na kolejnych jej już nie zobaczymy
Źródło: Ryan Pierse / Staff/GettyImages
Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024 jeszcze żyją w naszej pamięci i nadal, choć zakończyły się już kilka dni temu, przynoszą nam wiele emocji. Niedawno spore poruszenie wywołała informacja, że breakdance nie będzie już dłużej dyscypliną olimpijską i nie zobaczymy go na igrzyskach w Los Angeles w 2028 roku. Taniec ten zadebiutował w Paryżu i wzbudził spore zainteresowanie kibiców. Skąd więc taka decyzja?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sport to zdrowie

Krofball
Źródło: Dzień Dobry TVN
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Jak ćwiczyć z gumami?
Jak ćwiczyć z gumami?
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Proste ćwiczenia na stres - całość
Proste ćwiczenia na stres - całość
Trening brzucha
Trening brzucha
Trening z taśmami dla każdego
Trening z taśmami dla każdego
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Trening kettlebell lifting
Trening kettlebell lifting

Breakdance wycofany z programu IO Los Angeles 2028

Breaking, w komercyjnym świecie znany też jako breakdance, zadebiutował jako dyscyplina olimpijska w Paryżu. Tegoroczne igrzyska pokazały, że można zorganizować emocjonujące, profesjonalne zawody w tym tańcu, bez rezygnacji z jego ulicznej natury. Organizatorzy zbudowali klimatyczną scenę i trybuny na Placu Concorde, obok ustawiając makietę wielkiego magnetofonu, z którego leciała grana przed Dj-a muzyka. Pierwsze w historii zawody olimpijskie w tej dyscyplinie zainaugurował popularny amerykański raper Snoop Dogg. Było więc na co popatrzeć. To jeden ze sposobów MKOL-u na przyciągnięcie nowych kibiców i zaintrygowanie imprezą młodszej widowni. Złote medale trafiły do Kanadyjczyka Phila Wizarda oraz Japonki Ami Yuasy. 

Niestety kilka dni po ceremonii zamknięcia igrzysk dowiedzieliśmy się, że breaking nie znajdzie się w programie kolejnej olimpiady. Dlaczego? Powodów jest kilka. Jednym z nich jest z pewnością polityka MKOL, który regularnie zmienia program igrzysk, dostosowując go do zmieniających się gustów publiczności oraz państwa, które jest gospodarzem. Breaking, który jest bardzo popularny we Francji, zajął miejsce cenionego w Japonii karate, dodanego do programu zawodów w Tokio. Zatem na kolejnych, których gospodarzem jest USA, nie zobaczymy już tej dyscypliny. Będzie natomiast kilka nowych, a mianowicie baseball, futbol flagowy, krykiet, lacrosse, softball, squash oraz wioślarstwo morskie.

Ten rodzaj tańca ma bogatą historię. Kiedy powstał?

Taniec breakdance narodził się w latach 70. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych. Wywodzi się oczywiście z kultury hip-hopu, a został stworzony na ulicach i blokowiskach nowojorskiego Bronxu. Następnie przeniósł się do nocnych klubów, gdzie organizowano taneczne bitwy urozmaicające tamtejsze imprezy. Jak twierdzą uprawiający go tancerze, zwani B-Boys oraz B-Girls, jest formą wyrażania siebie i daje ogromne poczucie wolności.

Po raz pierwszy breaking pokazano szerszej publiczności na igrzyskach młodzieży w Buenos Aires, w 2018 roku. Pierwsze międzynarodowe zawody w tym tańcu odbyły się jednak o wiele wcześniej, bo aż 30 lat temu. Znacząco przyczyniły się one do jego popularyzacji wśród społeczeństwa. Zakończone właśnie igrzyska również pokazały, jak piękna i wymagająca jest to dyscyplina. Rywalizację mogły obejrzeć miliony kibiców na całym świecie i, nawet jeśli breaking nie pojawi się już na kolejnych, z pewnością zyskał nowych fanów.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości