Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sport to zdrowie
Breakdance wycofany z programu IO Los Angeles 2028
Breaking, w komercyjnym świecie znany też jako breakdance, zadebiutował jako dyscyplina olimpijska w Paryżu. Tegoroczne igrzyska pokazały, że można zorganizować emocjonujące, profesjonalne zawody w tym tańcu, bez rezygnacji z jego ulicznej natury. Organizatorzy zbudowali klimatyczną scenę i trybuny na Placu Concorde, obok ustawiając makietę wielkiego magnetofonu, z którego leciała grana przed Dj-a muzyka. Pierwsze w historii zawody olimpijskie w tej dyscyplinie zainaugurował popularny amerykański raper Snoop Dogg. Było więc na co popatrzeć. To jeden ze sposobów MKOL-u na przyciągnięcie nowych kibiców i zaintrygowanie imprezą młodszej widowni. Złote medale trafiły do Kanadyjczyka Phila Wizarda oraz Japonki Ami Yuasy.
Niestety kilka dni po ceremonii zamknięcia igrzysk dowiedzieliśmy się, że breaking nie znajdzie się w programie kolejnej olimpiady. Dlaczego? Powodów jest kilka. Jednym z nich jest z pewnością polityka MKOL, który regularnie zmienia program igrzysk, dostosowując go do zmieniających się gustów publiczności oraz państwa, które jest gospodarzem. Breaking, który jest bardzo popularny we Francji, zajął miejsce cenionego w Japonii karate, dodanego do programu zawodów w Tokio. Zatem na kolejnych, których gospodarzem jest USA, nie zobaczymy już tej dyscypliny. Będzie natomiast kilka nowych, a mianowicie baseball, futbol flagowy, krykiet, lacrosse, softball, squash oraz wioślarstwo morskie.
Ten rodzaj tańca ma bogatą historię. Kiedy powstał?
Taniec breakdance narodził się w latach 70. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych. Wywodzi się oczywiście z kultury hip-hopu, a został stworzony na ulicach i blokowiskach nowojorskiego Bronxu. Następnie przeniósł się do nocnych klubów, gdzie organizowano taneczne bitwy urozmaicające tamtejsze imprezy. Jak twierdzą uprawiający go tancerze, zwani B-Boys oraz B-Girls, jest formą wyrażania siebie i daje ogromne poczucie wolności.
Po raz pierwszy breaking pokazano szerszej publiczności na igrzyskach młodzieży w Buenos Aires, w 2018 roku. Pierwsze międzynarodowe zawody w tym tańcu odbyły się jednak o wiele wcześniej, bo aż 30 lat temu. Znacząco przyczyniły się one do jego popularyzacji wśród społeczeństwa. Zakończone właśnie igrzyska również pokazały, jak piękna i wymagająca jest to dyscyplina. Rywalizację mogły obejrzeć miliony kibiców na całym świecie i, nawet jeśli breaking nie pojawi się już na kolejnych, z pewnością zyskał nowych fanów.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Breaking na igrzyskach olimpijskich. "Jest to trochę kontrowersyjne, trochę szokujące"
- Polski śpiewak oczarował miliony na Igrzyskach Olimpijskich. Niebywałe, jak go powitali na lotnisku
- Co oznaczają koła na fladze olimpijskiej? Poznaj ich symbolikę
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: sport.radiozet.pl, sport.pl
Źródło zdjęcia głównego: Ryan Pierse / Staff/GettyImages