Krykiet to "gra dżentelmenów", która powstała w Anglii. Obecnie uprawia się ten sport głównie w krajach, które były kiedyś częścią imperium brytyjskiego, choć i w Polsce są kluby zrzeszające jego miłośników. Krykiet przypomina basebal Często jest mylony z krokietem, podobnym z kolei do golfa.
Krykiet w Polsce nie jest najpopularniejszym sportem. Uprawia się go w krajach Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, czyli w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Nowej Zelandii czy Bangladeszu.
Sport to zdrowie
Sport to zdrowie
Co to jest krykiet? Ilu graczy mają drużyny? Jak wygląda boisko do krykieta?
Krykiet jest sportem drużynowym. W meczu grają dwie, jedenastoosobowe grupy. Każda drużyna ma kapitana. Sędziuje dwóch sędziów. Krykiet pochodzi z Anglii. Podobna gra była znana tam już w XIII w., a prawdopodobnie nawet wcześniej. Krykiet dla kobiet był uprawiany już w XVIII w.
Boisko do krykieta ma owalny kształt i jest pokryte trawą. Pitch, czyli murawa, ma długość niewiele ponad 20 m. Pole gry wyznacza linia nazywana boundary, czyli granicą. Stoją na nim dwie bramki (wicket) złożone z trzech słupków (stumps) i dwóch poprzeczek.
Sprzęt do krykieta i strój
Zestaw do krykieta to:
- piłka do krykieta – zrobiona z korka, pokryta skórą w kolorze białym lub czerwonym, o 23 cm obwodu;
- kij do krykieta – jest wykonany z wierzbowego drewna o długości ok. 96,5 cm i szerokości 10,8 cm, ma płaską powierzchnię, którą odbija się piłkę;
- strój do krykieta – ubiór zawodnika krykieta obejmuje koszulkę polo, długie spodnie i buty z kolcami, ewentualnie kaszkiet i wełniany sweter, dla bezpieczeństwa zakłada się także ochraniacze na nogi i brzuch oraz rękawice.
Krykiet – zasady
Nazwy poszczególnych punktów boiska i graczy pochodzą z języka angielskiego, tak jak cała gra. Zasady krykieta mogą się nieco różnić w zależności od kraju, w którym rozgrywa się mecz. Zdarzają się zmiany zasad, jeśli obie drużyny wyrażą na to zgodę. Gracze dzielą się na:
- rzucających (bowlers) – w drużynie zazwyczaj jest czterech, pięciu graczy wyspecjalizowanych w rzucaniu, w jednym momencie gry jest jeden rzucający;
- odbijających (batsmen) – w drużynie jest zazwyczaj pięciu, sześciu graczy specjalizujących się w odbijaniu, w jednym momencie gry jest jeden odbijający;
- łapiących (wicket-keepers) – w drużynie jest zwykle jeden „bramkarz”;
- gracze z pola (fielders) – pozostali zawodnicy.
Niektórzy, wysoko cenieni gracze, potrafią wyspecjalizować się w kilku funkcjach. Mecz krykieta dzieli się na dwie części (innings). W pierwszej drużyny losują, kto będzie stroną rzucającą. W drugiej części – to druga drużyna rzuca.
Rzucający stara się trafić piłką w stronę bramki. Batsman, czyli odbijający, z kolei stara się ją odbić w przeciwległym kierunku. Obok rzucającego jest drugi gracz z kijem, nazywany non-striker. Wicket-keeper to gracz drużyny, która w danej części nie rzuca, tylko broni. Stoi za wicket odbijającego. Łapie piłki przepuszczone przez odbijającego drużyny przeciwnej.Pozostali gracze, nazywani fielders, ustawiają się w polu i usiłują złapać piłkę i rzucić ją do bramki.
Kiedy bowler odbije piłkę, biegnie na drugi koniec boiska, a non-striker biegnie w drugą stronę. Po dotarciu poza pole gry, mogą ruszyć w drugą stronę i zdobywać kolejne punkty. Jeśli piłka poleci za pole gry, rzucająca drużyna dostaje 6 punktów (6 runs). Jeśli piłki nie złapie żaden gracz zanim wyleci poza pole – wtedy zespół rzucającego otrzymuje 4 punkty. Zasady krykieta są ściśle przestrzegane przez graczy, nawet jeśli oznacza to zwycięstwo przeciwników.
Gdzie gra się w krykieta? Wielka Brytania, Indie, Zimbabwe, Polska
Mecze krykieta rozgrywają się na odkrytych boiskach. Dlatego w Wielkiej Brytanii, Australii, RPA, Nowej Zelandii i Zimbabwe gra się latem, a w Indiach, Pakistanie, Bangladeszu i na Sri Lance – zimą.
Krykiet był obecny na letniej olimpiadzie raz, w 1900 r. "Olimpiada" krykieta odbywa się pod nazwą ICC World Twenty20, w skrócie T20. Ze względu na to, że normalna gra w krykieta trwa kilka dni, a w najlepszym przypadku ok. 6 godzin, dostosowano długość rozgrywki do możliwości transmisji w telewizji. Mecz krykieta w tym formacie trwa ok. 3 godzin. Krykiet w Polsce nie jest zbyt popularny, niemniej istnieją kluby, które uczestniczą w rozgrywkach nieoficjalnych. Kilka z nich działa w Warszawie, jeden w Łodzi.
Krykiet dla dzieci
Istnieją także zabawki pozwalające na rozegranie gry w krykieta dzieciom. Zazwyczaj jednak pod hasłem "krykiet dla dzieci", "mini krykiet" lub "krykiet ogrodowy" znajdziemy zestawy do krokieta – gry przypominającej golfa, ale wykorzystującą drewniany "młotek" i bramki zamiast otworów w ziemi.
Zobacz także:
- Maksymilian Pawełczak został mistrzem świata w żużlu. Wyjątkowy sukces 12-latka
- Niepełnosprawność nie jest dla niego żadną barierą. "Brak rąk był jakąś blokadą w głowie. Teraz już tego nie mam"
- Callanetics wraca do łask. Te ćwiczenia wyrzeźbią ciało i uspokoją głowę
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: peepo/Getty Images