Krykiet – na czym polega ta gra? Co jest do niej potrzebne?

Gra w krykieta
Krykiet – na czym polega ta gra? Co jest do niej potrzebne?
Źródło: peepo/Getty Images
Krykiet to "gra dżentelmenów", która powstała w Anglii. Obecnie uprawia się ten sport głównie w krajach, które były kiedyś częścią imperium brytyjskiego, choć i w Polsce są kluby zrzeszające jego miłośników. Krykiet przypomina basebal Często jest mylony z krokietem, podobnym z kolei do golfa.

Krykiet w Polsce nie jest najpopularniejszym sportem. Uprawia się go w krajach Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, czyli w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Nowej Zelandii czy Bangladeszu.

Sport to zdrowie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Jak ćwiczyć z gumami?
Jak ćwiczyć z gumami?
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Proste ćwiczenia na stres - całość
Proste ćwiczenia na stres - całość
Trening brzucha
Trening brzucha
Trening z taśmami dla każdego
Trening z taśmami dla każdego
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Trening kettlebell lifting
Trening kettlebell lifting

Co to jest krykiet? Ilu graczy mają drużyny? Jak wygląda boisko do krykieta?

Krykiet jest sportem drużynowym. W meczu grają dwie, jedenastoosobowe grupy. Każda drużyna ma kapitana. Sędziuje dwóch sędziów. Krykiet pochodzi z Anglii. Podobna gra była znana tam już w XIII w., a prawdopodobnie nawet wcześniej. Krykiet dla kobiet był uprawiany już w XVIII w.

Boisko do krykieta ma owalny kształt i jest pokryte trawą. Pitch, czyli murawa, ma długość niewiele ponad 20 m. Pole gry wyznacza linia nazywana boundary, czyli granicą. Stoją na nim dwie bramki (wicket) złożone z trzech słupków (stumps) i dwóch poprzeczek.

Sprzęt do krykieta i strój

Zestaw do krykieta to:

  • piłka do krykieta – zrobiona z korka, pokryta skórą w kolorze białym lub czerwonym, o 23 cm obwodu;
    • kij do krykieta – jest wykonany z wierzbowego drewna o długości ok. 96,5 cm i szerokości 10,8 cm, ma płaską powierzchnię, którą odbija się piłkę;
      • strój do krykieta – ubiór zawodnika krykieta obejmuje koszulkę polo, długie spodnie i buty z kolcami, ewentualnie kaszkiet i wełniany sweter, dla bezpieczeństwa zakłada się także ochraniacze na nogi i brzuch oraz rękawice. 

        Krykiet – zasady

        Nazwy poszczególnych punktów boiska i graczy pochodzą z języka angielskiego, tak jak cała gra. Zasady krykieta mogą się nieco różnić w zależności od kraju, w którym rozgrywa się mecz. Zdarzają się zmiany zasad, jeśli obie drużyny wyrażą na to zgodę. Gracze dzielą się na:

        • rzucających (bowlers) – w drużynie zazwyczaj jest czterech, pięciu graczy wyspecjalizowanych w rzucaniu, w jednym momencie gry jest jeden rzucający;
          • odbijających (batsmen) – w drużynie jest zazwyczaj pięciu, sześciu graczy specjalizujących się w odbijaniu, w jednym momencie gry jest jeden odbijający;
            • łapiących (wicket-keepers) – w drużynie jest zwykle jeden „bramkarz”;
              • gracze z pola (fielders) – pozostali zawodnicy. 

                Niektórzy, wysoko cenieni gracze, potrafią wyspecjalizować się w kilku funkcjach. Mecz krykieta dzieli się na dwie części (innings). W pierwszej drużyny losują, kto będzie stroną rzucającą. W drugiej części – to druga drużyna rzuca.

                Rzucający stara się trafić piłką w stronę bramki. Batsman, czyli odbijający, z kolei stara się ją odbić w przeciwległym kierunku. Obok rzucającego jest drugi gracz z kijem, nazywany non-striker. Wicket-keeper to gracz drużyny, która w danej części nie rzuca, tylko broni. Stoi za wicket odbijającego. Łapie piłki przepuszczone przez odbijającego drużyny przeciwnej.Pozostali gracze, nazywani fielders, ustawiają się w polu i usiłują złapać piłkę i rzucić ją do bramki.

                Kiedy bowler odbije piłkę, biegnie na drugi koniec boiska, a non-striker biegnie w drugą stronę. Po dotarciu poza pole gry, mogą ruszyć w drugą stronę i zdobywać kolejne punkty. Jeśli piłka poleci za pole gry, rzucająca drużyna dostaje 6 punktów (6 runs). Jeśli piłki nie złapie żaden gracz zanim wyleci poza pole – wtedy zespół rzucającego otrzymuje 4 punkty. Zasady krykieta są ściśle przestrzegane przez graczy, nawet jeśli oznacza to zwycięstwo przeciwników.

                Gdzie gra się w krykieta? Wielka Brytania, Indie, Zimbabwe, Polska

                Mecze krykieta rozgrywają się na odkrytych boiskach. Dlatego w Wielkiej Brytanii, Australii, RPA, Nowej Zelandii i Zimbabwe gra się latem, a w Indiach, Pakistanie, Bangladeszu i na Sri Lance – zimą.

                Krykiet był obecny na letniej olimpiadzie raz, w 1900 r. "Olimpiada" krykieta odbywa się pod nazwą ICC World Twenty20, w skrócie T20. Ze względu na to, że normalna gra w krykieta trwa kilka dni, a w najlepszym przypadku ok. 6 godzin, dostosowano długość rozgrywki do możliwości transmisji w telewizji. Mecz krykieta w tym formacie trwa ok. 3 godzin. Krykiet w Polsce nie jest zbyt popularny, niemniej istnieją kluby, które uczestniczą w rozgrywkach nieoficjalnych. Kilka z nich działa w Warszawie, jeden w Łodzi.

                Krykiet dla dzieci

                Istnieją także zabawki pozwalające na rozegranie gry w krykieta dzieciom. Zazwyczaj jednak pod hasłem "krykiet dla dzieci", "mini krykiet" lub "krykiet ogrodowy" znajdziemy zestawy do krokieta – gry przypominającej golfa, ale wykorzystującą drewniany "młotek" i bramki zamiast otworów w ziemi.

                Zobacz także:

                Autor: Adrian Adamczyk

                Źródło zdjęcia głównego: peepo/Getty Images

                podziel się:

                Pozostałe wiadomości

                Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
                Materiał promocyjny

                Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana