"Siła jest kobietą". Walczy z SM i przygotowuje się do zawodów sylwetkowych bikini fitness

Monika Sowińska
Monika Sowińska
Źródło: Archiwum prywatne
Monika Sowińska od prawie 6 lat mieszka w Australii, a od 3 - zmaga się ze stwardnieniem rozsianym (SM), czyli przewlekłą chorobą układu nerwowego. O swojej walce o zdrowie, sportowej pasji i motywacji opowiedziała w cyklu "Siła jest kobietą". - Wiedząc, że w przyszłości mogę poruszać się na wózku, obiecałam sobie, że nie zmarnuję ani jednego dnia - przyznaje.

Siła jest kobietą: Każda jest inna. Każda wyjątkowa. Każda ma różne cele i marzenia, inną historię do opowiedzenia. Łączy je jedno. Bohaterki tego cyklu udowadniają, że siła jest kobietą.

Zobacz wideo: Walka o życie

Walka o życie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak słyszysz hasło nowotwór – sztywniejesz
Jak słyszysz hasło nowotwór – sztywniejesz
Mama, która wygrała z nowotworem
Mama, która wygrała z nowotworem
Depresja poporodowa - czym różni się od "baby bluesa"?
Depresja poporodowa - czym różni się od "baby bluesa"?
Maja Kapłon o walce z chorobą
Maja Kapłon o walce z chorobą
O choroba! Książka, która oswaja traumę
O choroba! Książka, która oswaja traumę

Diagnoza: Stwardnienie rozsiane

Dominika Czerniszewska, dziendobry.tvn.pl: Pamiętasz moment, kiedy pojawiły się pierwsze symptomy choroby?

Monika Sowińska: To było na początku 2019 roku. Zaczęłam mieć problemy z chodzeniem, bieganiem. Nogi mi drętwiały. To było bardzo dziwne uczucie. Wówczas nikt nie potrafił mi powiedzieć, co mi dolega. Słyszałam: "Może jesteś zmęczona", "Dużo pracujesz, powinnaś odpocząć". Przez pierwszy tydzień czułam się naprawdę okropnie, a później - o dziwo - wszystko minęło. Problem jednak nie zniknął, a objawy powracały. Częściowo straciłam wzrok na jedno oko, który odzyskałam po terapii sterydami. W trakcie jednego z rzutów choroby sparaliżowało mi twarz i rękę. Znajoma poleciła, żebym udała się do szpitala na badania. Posłuchałam się i tak zatrzymali mnie na tydzień w placówce medycznej.

Po wykonaniu badań poznałaś diagnozę?

Przyjmujący mnie lekarze od razu podejrzewali stwardnienie rozsiane. Badania to potwierdziły.

Jak zagregowałaś na tę wiadomość?

To był szok. Myślałam, że ta choroba dotyka w senioralnym wieku, a okazało się, że największy procent zachorowań jest między 25. a 30. rokiem życia. Słyszałam o SM w mediach, od znajomych - ktoś, gdzieś, kiedyś miał. Poza tym mój wujek ma stwardnienie rozsiane, ale u niego przebiega to bezobjawowo. Nawet nie musi przyjmować lekarstw. Nie przypuszczałam, że ta choroba kiedykolwiek dotknie mnie. W mojej głowie zrodziła się myśl: "I co ja teraz zrobię?".

Zadałaś to pytanie lekarzom?

Mój lekarz był na mnie zły. Powiedział, że bagatelizuję chorobę, a nią trzeba się przejmować. Teraz mogę śmiało powiedzieć, że początkowo to medycy odebrali mi motywację. Na szczęście, nie na długo. Wiedząc, że w przyszłości mogę poruszać się na wózku, obiecałam sobie, że nie zmarnuję ani jednego dnia. Będę dawać z siebie wszystko. Ponadto otrzymałam ogromne wsparcie od męża, który powiedział: "Dopóki są lekarstwa i można zatrzymać tę chorobę, jest ok. Jakby się nie dało, to wtedy byśmy się martwili". Będąc Zosią Samosią, zaczęłam szukać na własną rękę informacji dot. choroby. Trafiłam na świetną neurolożkę, która poleciła mi zapisanie się do fundacji i zajęła się moim leczeniem.

Jak ono przebiega?

Na początku testowałyśmy, co będzie dobre dla mojego organizmu. Zaczęliśmy od tabletek, ale niestety źle na mnie wpływały. Kiepsko się czułam. Przez trzy miesiące byłam wyjęta z życia. Poza tym były one bardzo drogie i nierefundowane, więc musiałam sama za nie płacić. Następnie neurolożka zasugerowała kroplówki. Miałam do wyboru: półroczną lub co czterotygodniową. Zdecydowałam się na drugą opcję. I tak od przeszło roku chodzę do szpitala co miesiąc, by przyjąć kroplówkę. Trwa to kilka godzin, po czym wychodzę. Na tę chwilę ten lek się sprawdza.

Brałaś pod uwagę leczenie w Polsce?

Nie, wręcz przeciwnie – bo leki, które przyjmuję, są trudno dostępne. W Polsce leczenie SM jest jeszcze w powijakach. Trzeba się dostać do specjalnego programu. Tutaj mam fundację, która opłaca mi leczenie. Bez tego byłoby ciężko. Roczny koszt kroplówek wynosi ok. 100 tys. dolarów australijskich, czyli przeszło 321 347 złotych. Z kolei, ubezpieczenie, które wykupiłam, pokrywa wizyty w szpitalu.

Dlaczego zdecydowałaś się na przeprowadzkę do Australii?

Szukaliśmy z mężem kraju, w którym pogoda sprzyja jeździe na motocyklu. I tak padło na Australię. Mieszkamy tutaj prawie 6 lat. Jest wiele torów i możliwości. Przynajmniej dla mnie.

Czyli pasja skłoniła Was do zmiany miejsca zamieszkania?

Raczej tak. Zaczęłam kurs na prawo jazdy w Polsce, ale nadeszła zima i wyjechaliśmy do Australii. Szkolenie dokończyłam tutaj. Zdałam bez problemu. Na motocyklu jeżdżę od 22. roku życia. Każdą wolną chwilę staramy się spędzać na torze, na którym zresztą pracuję dorywczo w weekendy. To sprawia mi przyjemność.

Monika Sowińska
Monika Sowińska
Źródło: Archiwum prywatne

Często wracacie do Polski?

Staraliśmy się przyjeżdżać co roku. Jednak ze względu na pandemię nie było nas przez ostatnie trzy lata. Gdy tylko dostaniemy wizę, od razu pakujmy się i lecimy odwiedzić bliskich. Poza tym w naszej okolicy mieszka bardzo dużo Polaków.

Życie z SM

Wiele pacjentek z SM mówi, że choroba diametralnie zmieniła ich dotychczasowe życie. Jak jest w Twoim przypadku?

Muszę bardziej na siebie uważać niż dotychczas. Podstawą jest wysypianie się, ćwiczenia, zdrowe odżywianie. Fast food czy produkty typu chipsy nie wchodzą w grę. Gdy je zjem, od razu zaczynam gorzej się czuć. Jeśli się nie wyśpię, zaczynam słabiej słyszeć i widzieć. SM uszkodziło mi przede wszystkim nerw słuchu i wzroku. Przy tej chorobie człowiek nie powinien się denerwować. Stres nasila objawy. Moja poprzednia praca była stresująca i notorycznie choroba dawała mi w kość. Zmieniłam ją i teraz jest o wiele lepiej. Staram się podchodzić do życia z większym luzem.

Czym obecnie się zajmujesz?

Pracuję na siłowni. Sport towarzyszy mi od dziecka. Najpierw trenowałam lekkoatletykę, a przez całą szkołę średnią – boks. Później rozpoczęłam swoją przygodę z siłownią i crossfitem. Ostatnio – ze względu na kontuzję - przerzuciłam się na bikini fitness.

Oszczędzasz się podczas treningów?

Zdecydowanie nie. Po operacji barku tylko dwa dni odpoczywałam. Trzeciego byłam już na siłowni. Szczerze mówiąc, nie potrafię bezczynnie leżeć. Sport pomaga mi zapomnieć o chorobie. Trenuję 6 razy w tygodniu siłowo i 7 - cardio. Właśnie przygotowuję się do zawodów sylwetkowych bikini fitness. To mój debiut. Zawsze podnosiłam ciężary, a teraz będę prezentować sylwetkę. To dla mnie coś nowego.

Monika Sowińska
Monika Sowińska
Źródło: Archiwum prywatne

Czy Zosia Samosia jest pod opieką trenera?

Tak (śmiech). Mam wiedzę w tej dziedzinie, ale by wygrać, wolałam oddać się w ręce trenera, który przygotował mi plan ćwiczeń. Spotykamy się, co tydzień. Wykonujemy pomiary. Dodatkowo trenuję też pozy pod okiem specjalistki. Bo nawet jeśli masz najlepszą na świecie sylwetkę, a nie potrafisz jej zaprezentować, to nic z tego nie będzie. Jest bardzo dużo pracy.

Musisz być na diecie redukcyjnej?

Zgadza się. Zaczęłam od 2500 kcal i co dwa tygodnie zmniejszałam. Za 10 tygodni mam zawody i obecnie spożywam 1600.

Ile kobiet bierze udział w tych zawodach?

Tak naprawdę nie ma limitu. Jesteśmy podzielone na kategorie. Na tę chwilę będę startowała w dwóch. Wszystko zależy od tego, jak rozbuduję górną część sylwetki. W marcu przeszłam operację barku i długo nosiłam temblak, więc mięśnie nóg mam bardziej rozwinięte. Wszystko wyklaruje się na dwa tygodnie przed zawodami.

Trzymam kciuki! Zatem mogę zaryzykować stwierdzeniem, że starasz się żyć tak, jakby SM nie było?

Przecież mi nic nie jest (śmiech). Znam wiele osób z tą chorobą, które od razu się poddały. Ubolewały, że są chore. Nie mogę tego, tamtego. Natomiast to wszystko jest głowie. Trzeba myśleć pozytywnie i starać się normalnie funkcjonować. Odpowiednie nastawienie bardzo dużo zmienia. Jeśli na wstępie myślisz, że się nie uda, to tak będzie. Spotkałam osoby, które są ode mnie 5 lat starsze, a już chodzą o lasce. Mnie też bardzo często drętwieją nogi i wiem, że to nie zniknie, ale staram się o tym nie myśleć i po prostu żyć.

Monika Sowińska
Monika Sowińska
Źródło: Archiwum prywatne

Masz ciekawą historię do opowiedzenia? Chcesz zostać bohaterką cyklu Siła jest kobietą? Napisz do mnie: dominika_czerniszewska@discovery.com Zobacz wideo: Stwardnienie rozsiane - życie po diagnozie

Stwardnienie rozsiane – życie po diagnozie
Źródło: Dzień Dobry TVN

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum prywatne

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Wielkie otwarcie e-sklepu TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

Wielkie otwarcie e-sklepu TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

Kredyt na święta: jak nie dać się oszukać? Czat z ekspertem

Kredyt na święta: jak nie dać się oszukać? Czat z ekspertem

Joanna Krupa: "Nigdy nie myślałam, że moja córka będzie miała rozbitą rodzinę"

Joanna Krupa: "Nigdy nie myślałam, że moja córka będzie miała rozbitą rodzinę"

Mikołaj z "Top Model" ledwo uszedł z życiem. "Mama płakała, chciała, żebym wrócił"

Mikołaj z "Top Model" ledwo uszedł z życiem. "Mama płakała, chciała, żebym wrócił"

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

"Święta marzeń". Pobierz nasz e-book i zacznij przygotowania do świąt już dziś
Materiał promocyjny

"Święta marzeń". Pobierz nasz e-book i zacznij przygotowania do świąt już dziś

Gdzie znaleźć uniwersalne prezenty pod choinkę?
Materiał promocyjny

Gdzie znaleźć uniwersalne prezenty pod choinkę?

Mistrzowskie dania z krakowskiej suchej, krafterek, wędzonego boczku i szynki na maśle. Poznaj przepisy finalistów 12. edycji Master Chefa
Materiał promocyjny

Mistrzowskie dania z krakowskiej suchej, krafterek, wędzonego boczku i szynki na maśle. Poznaj przepisy finalistów 12. edycji Master Chefa

Zdrowa i szybka kuchnia dla najmłodszych. Na punkcie tych dań dzieci dosłownie oszaleją
Materiał promocyjny

Zdrowa i szybka kuchnia dla najmłodszych. Na punkcie tych dań dzieci dosłownie oszaleją

Udekoruj pierniczki i poczuj magię świąt. Pomysły Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Udekoruj pierniczki i poczuj magię świąt. Pomysły Darii Ładochy

Joanna Krupa uczy córkę języka polskiego. Asha-Leigh pokazała, co potrafi. "Brawo dla was"

Joanna Krupa uczy córkę języka polskiego. Asha-Leigh pokazała, co potrafi. "Brawo dla was"

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

''Gorgonzola. Przepyszna historia''. Pobierz nasz e-book i poznaj przepisy na dania z wyjątkowym włoskim serem.  
Materiał promocyjny

''Gorgonzola. Przepyszna historia''. Pobierz nasz e-book i poznaj przepisy na dania z wyjątkowym włoskim serem.  

Prawidłowe oddychanie skuteczną bronią na stres. "Musimy się skupić na kilku aspektach"
Materiał promocyjny

Prawidłowe oddychanie skuteczną bronią na stres. "Musimy się skupić na kilku aspektach"

Jak podkreślić biżuterią świąteczne stylizacje? "Ważne, żebyśmy wyglądały olśniewająco"
Materiał promocyjny

Jak podkreślić biżuterią świąteczne stylizacje? "Ważne, żebyśmy wyglądały olśniewająco"

Jakie są oczekiwania inwestorów co do zielonej energii? 
Materiał promocyjny

Jakie są oczekiwania inwestorów co do zielonej energii? 

Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  
Materiał promocyjny

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  

Anna Rusowicz wspiera ofiary przemocy psychicznej. "Na własnych doświadczeniach mogę oprzeć ten kawał wiedzy"

Anna Rusowicz wspiera ofiary przemocy psychicznej. "Na własnych doświadczeniach mogę oprzeć ten kawał wiedzy"

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

Buty na jesień/zima 2023. Jak szybko i skutecznie wybrać najmodniejszy model?
Materiał promocyjny

Buty na jesień/zima 2023. Jak szybko i skutecznie wybrać najmodniejszy model?

Dlaczego koale przytulają drzewa? Poznaj ciekawostki o tym uroczym zwierzaku
Materiał promocyjny

Dlaczego koale przytulają drzewa? Poznaj ciekawostki o tym uroczym zwierzaku

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę
Materiał promocyjny

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas