stwardnienie rozsiane

  stwardnienie rozsiane

  Stwardnienie rozsiane, nazywane również SM, jest przewlekłą chorobą, która powoduje często różnego rodzaju niepełnosprawności. Nie ma skutecznego leku, który mógłby jej zapobiegać, jednak leczenie przynosi zaskakująco pozytywne efekty. Co to za choroba? Jak się objawia? Czy każdy musi korzystać z wózka inwalidzkiego?

  Rodziny chorych na SMA błagają o pomoc! Polska wciąż nie dołączyła do grona 17 państw europejskich, które refundują najdroższy lek świata. Upragnionego efektu nie przynoszą kolejne zbiórki, chociaż zdarzają się cuda. "Lek, który dostała Oldzia to cząstka tych ludzi, którzy nam pomogli. Nie jesteśmy w stanie się im odwdzięczyć". To chwilowy oddech dla rodziców, ale walka trwa.

  - Żeby zdiagnozować stwardnienie rozsiane, to nie jest tak jak grypa, że idę do lekarza pięć minut i "Pani choruje na grypę". To były lata badań. [...]. Po prostu za każdym razem był kolejny objaw, który pojawiał się i ustępował, a od czterech lat nie chciał ustępować- opowiada Magdalena Reizer.

  Kornelia Głaszcz z 3. edycji programu "Hotel Paradise" ogłosiła swoim fanom, że zdiagnozowano u niej stwardnienie rozsiane. Dodała, że o chorobie dowiedziała się ponad rok temu. Na początku diagnoza zwaliła ją z nóg, ale teraz nie zamierza się poddawać i liczy na to, że jej słowa dodadzą siły innym osobom, które muszą się zmagać z tym samym schorzeniem, co ona.

  Nasza reporterka, Anna Senkara, spotkała się z Ewą Tillmann, która toczy walkę z ciężką chorobą: "Pewnego dnia przestałam widzieć na lewe oko. Po badaniach neurolog powiedział, że oko jest w porządku... ale oznajmił, że mam stwardnienie rozsiane". Kamera Dzień Dobry TVN towarzyszyła im w podróży do Meksyku gdzie chora poddała się eksperymentalnej terapii. O tym, czym jest stwardnienie rozsiane, czy istnieje skuteczny lek na SM i czy podobne terapie mogą pozytywnie wpływać na zdrowie pacjentów, rozmawialiśmy z dr n. med. Gabrielą Kłodowską-Dudą.

  Stwardnienie rozsiane atakuje niespodziewanie - niezależnie od wieku i stanu zdrowia. W Polsce żyje z tą chorobą ok. 60 tys. osób. Wśród nich jest, zaproszona przez Annę Maruszeczko, Anna Rowińska-Tułodziecka, która - w przeciwieństwie do wielu - pokazuje innym, jak żyje się ze stwardnieniem rozsianym. Obok niej usiadł stand-uper Jacek Noch, który podczas swoich występów nie boi się żartować ze swojej choroby. W Zielonych Drzwiach powiedzieli o swoim obecnym życiu i podejściu do stwardnienia rozsianego.

  Ewa Tillmann wiele lat temu została poproszona o wprowadzenie na polski rynek portalu randkowego. By wiedzieć jak to działa, sama założyła konto na jednym z takich serwisów. Tak poznała swojego obecnego męża, dla którego przeprowadziła się do Los Angeles. Mieszka już tam od 15 lat. Sielanka Ewy i Martina nie trwała jednak długo, bo w 2007 roku u Ewy zdiagnozowano stwardnienie rozsiane. Jak obecnie wygląda ich życie? Co daje Ewie siłę? I jak można jej pomóc?

  Lecznicze działanie marihuany zostało wielokrotnie potwierdzone w terapii m.in.: stwardnienia rozsianego, AIDS, nowotworów, jaskry czy w terapii paliatywnej. Jednak marihuana i jej pochodne nie są w Polsce dostępne, a ich sprowadzanie z innych krajów jest nielegalne. W jakich przypadkach marihuana może pomóc? Czy należy się bać uzależnienia od marihuany? Czy to prawda, że jest mniej szkodliwa od nikotyny? W Dzień Dobry TVN gościliśmy ginekologa dr. Waldemara Kujawę i Huberta Bartola, który leczy swojego syna olejem konopnym RSO. Jaki był stan zdrowia syna Pana Huberta przed rozpoczęciem terapii olejem, a jaki po?

  Najpierw byli tylko przyjaciółmi, a potem zakochali się w sobie. Agnieszka wiedziała, że Grzesiek jest miłością jej życia, dlatego nie zrezygnowała z niego nawet wtedy, gdy dowiedziała się, że Grzegorz choruje na stwardnienie rozsiane. W 2008 roku wzięli ślub i od tej pory wspólnie walczą z chorobą. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: Agnieszkę Stawską-Gibałę, Aro Kłusowskiego i Natalię Lubrano - wokalistów, którzy wspierają Agnieszkę w walce o zdrowie męża.

  Po pięciu latach leczenia osoba chora na stwardnienie rozsiane musi z kuracji zrezygnować. Dlaczego? Jak w tej kwestii wypadamy na tle innych państw europejskich? O tym w Dzień Dobry TVN Izabela Czarnecka – Prezes Zarządu Fundacji Neuropozytywni.

  U Aleksandry Baranowskiej, studentki Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, zdiagnozowano rok temu stwardnienie rozsiane (SM), czyli przewlekłą i nieuleczalną chorobę neurologiczną, która prowadzi do tego, że z czasem poszczególne częci ciała chorego przestają działać. SM prowadzi do niepełnosprawności, jeżeli nie jest leczone. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy też Malinę Wieczorek, organizatorkę kampanii „SM – Walcz o siebie”.