W warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka możliwe jest zrobienie nowoczesnych badań na obecność nowotworu. Wszystko dzięki nowej Pracowni Pozytonowej Tomografii Emisyjnej. Obecnie jest to jedyny ośrodek dla dzieci w Europie, w którym możliwe jest przeprowadzenie tych badań.
Pracownia Pozytonowej Tomografii Emisyjnej PET w Polsce
Pracownia Pozytonowej Tomografii Emisyjnej (PET) w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka to pierwsze miejsce w Europie, gdzie dzieci będą mogły korzystać z nowoczesnego badania wykrywającego ogniska chorób nowotworowych. Oznacza to, że mali pacjenci nie będą musieli być przewożeni w tym celu do szpitali dla dorosłych.
- W tym roku planujemy wykonanie około dwustu badań. W kolejnym 350 lub więcej - mówił dla portalu twojezdrowie.rmf24.p Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.
Zdrowie
Zdrowie
Badanie PET może być wykorzystywane do umiejscowienia nie tylko żywych komórek nowotworowych, ale także do oceny położenia ognisk padaczkorodnych, w diagnostyce zakażeń protez i implantów, w diagnostyce zapaleń oraz gorączki nieznanego pochodzenia, a także do oceny ukrwienia mięśnia sercowego.
Badania diagnostyczne nowotworów dziecięcych
Dzięki pozytonowej tomografii emisyjnej możliwe jest wykrywanie aktywnych zmian w całym organizmie. Jako znacznik wykorzystywany jest do tego radioaktywny związek. Wskazaniem do badania są przede wszystkim nowotworów głowy i szyi, płuc, układu nerwowego, wątroby i chłoniaki. Aparat może być też pomocny przy wczesnej identyfikacji przerzutów do kości.
Dzięki powstaniu nowoczesnej pracowni dla najmłodszych, możliwe będzie wykrywanie nowotworów u dzieci i niemowląt. Tomograf został zakupiony przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, zaś pracownia została utworzona dzięki środkom z Ministerstwa Zdrowia.
Zobacz także:
- Onkologia dziecięca w cieniu pandemii. "Zgłaszają się do nas z rozwiniętą chorobą nowotworową, w trzecim, a nawet czwartym stadium"
- Ukraińskie dzieci z nowotworami leczą się teraz w naszym kraju. A co z polskimi pacjentami?
- Ftalany są groźne dla dzieci. Zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory
Autor: Teofila Siewko
Źródło: twojezdrowie.rmf24.p
Źródło zdjęcia głównego: Pornpak Khunatorn/Getty Images