Dziecko

Rozwijające zabawy dla dzieci. "W atrakcyjny sposób możemy pewne rzeczy przekazać"

Dziecko

Autor:
Daria
Pacańska
Zabawy, które pomogą oswoić dzieciom emocje
Zabawy, które pomogą oswoić dzieciom emocje Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Zabawy, które pomogą oswoić maluchom emocje, mogą być doskonałym wsparciem dla rodziców. Które z nich wybrać? O tym w kawiarence Dzień Dobry TVN opowiedziała Dorota Maciejec, psycholog dziecięca.

W czym mogą pomóc zabawki?

Wykorzystanie zabawek jako wsparcia w oswojeniu emocji dziecka nie jest tożsame z zaprzestaniem rozmów z pociechą.

- To jest chyba naturalne, że bawiąc się z dziećmi czy zabawkami, jak tutaj, piękne zestawy czy tym, co mamy pod ręką, zawsze z dziećmi rozmawiamy, przekazując pewne informacje. Biorąc pod uwagę wiek dzieci, czyli z małymi dziećmi gra w odtwarzanie ról, w nadawanie jakiegoś znaczenia zwykłym, codziennym zabawom. To jest moment, kiedy w naturalny, przystępny i w bardzo atrakcyjny dla dziecka sposób możemy pewne rzeczy przekazać, z pewnymi sytuacjami dzieci oswoić - tłumaczyła psycholog Dorota Maciejec.

Rodzice natomiast powinni wiedzieć, że maluchy muszą doświadczyć różnych sytuacji i nie na każdą okoliczność da się je przygotować.

Jak reagować, kiedy dziecko nie radzi sobie z emocjami?

Dla dziecka trudne mogą okazać się sytuacje, które dla dorosłych wydają się normalne. Pójście do żłobka, przedszkola, do lekarza czy dentysty to momenty mogące wywołać skrajne emocje u najmłodszych.

- Zamiast karcić dziecko, możemy mu powiedzie: "słuchaj, tak wygląda lęk, boisz się, bo czeka cię sytuacja, której jeszcze nie doświadczyłeś, której nie znasz" - wyjaśniła Dorota Maciejec.

Przed nową, ważną sytuacją w życiu naszej pociechy warto za pomocą zabawek odegrać to, co może się wydarzyć. To pomoże dziecku poradzić sobie z emocjami.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości