Materiał promocyjny

Oto zabawa, która uczy kreatywności. "To przekłada się na życie w każdej sferze"

Zabawa, która uczy kreatywności
Źródło: Dzień Dobry TVN
Zabawa klockami nie tylko rozwija zdolności manualne dziecka, lecz i twórcze myślenie. Dlaczego warto pobudzać kreatywność? Co ona daje maluchowi? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Przemysławem Staroniem, psychologiem, autorem książek, Nauczycielem Roku 2018.

Jak zabawa klockami wpływa na kreatywność dzieci?

Budowanie z klocków ma ogromne znaczenie w rozwoju dziecka. - Klocki LEGO to jest jedna z najbardziej fantastycznych rzeczy do tłumaczenia kreatywności i - co ważne - do trenowania jej. Ludzie często myślą, że kreatywność to jakieś tam tworzenie, a de facto to jest pewien proces umysłowy. Dzięki kreatywności znajdujemy rozwiązania problemów, na które wcześniej byśmy nie wpadli - mówił Przemysław Staroń w Dzień Dobry TVN.

Zdaniem nauczyciela bawiąc się klockami w sposób kreatywny, zaczynamy:

 • myśleć poza schematami,
  • wykorzystywać różne elementy w zupełnie nowych kontekstach.

   Ostatnio rozmówca Dzień Dobry TVN budował z klocków LEGO przyrodę. I tak fryzury ludzików zamieniły się w drzewa. - Kiedy znajduję takie rozwiązanie, siłą rzeczy staję się bardziej kreatywny, a to przekłada się na życie w każdej sferze - podkreślił Przemysław Staroń.

   Nauka poprzez zabawę

   Zdaniem Przemysława Staronia kreatywność jest jedną z najważniejszych kompetencji, by osiągać sukcesy na polu zawodowym. Dlatego warto rozwijać ją u dzieci poprzez zabawę już od najmłodszych lat.

   - Nasz mózg działa w ten sposób, że uczymy się tylko wtedy, kiedy się bawimy. Niektórzy to kojarzą ze szkoły: "No przecież wkułem jakieś rzeczy. Nie bawiłem się wtedy, a zapamiętałem", tylko pytanie - na jak długo? Czy pamiętamy te wkute rzeczy z języka polskiego, czy biologii z podstawówki? Natomiast, jak wkuwamy coś w zabawie, to nie dość, że to zapamiętujemy, to dużo lepiej rozumiemy. I to zostaje z nami na dłużej, bo bezpośrednio trafia do pamięci długotrwałej - tłumaczył Nauczyciel Roku 2018.

   Kreatywność lepiej trenować samemu czy w towarzystwie? Jak możemy wykorzystać klocki LEGO do nauki? Odpowiedzi na te pytania poznasz w materiale wideo.

   Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

   Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

   Zobacz też:

   Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

   Materiał promocyjny
   podziel się:

   Pozostałe wiadomości