Finanse i Praca

Coraz więcej nastoletnich dłużników. Ile pieniędzy winni są młodzi ludzie?

Finanse i Praca

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN24/bankier.pl
Nastolatka z karta kredytową

Suma zaległości niepełnoletnich dłużników przekracza 600 tys. zł. Tak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. W jaki sposób zadłużają się nastolatkowie? Sprawdź, za co najczęściej trafiają na listę dłużników.

Nastoletni dłużnicy - jakie długi może mieć dziecko

Suma zaległości nastoletnich dłużników przekracza 620 tysięcy złotych. Najwięcej zadłużonych młodocianych jest w województwie śląskim, łódzkim i warmińsko-mazurskim. Za co trafili na listę dłużników?

Najczęstszą przyczyną jest nieopłacenie kar za brak biletu w komunikacji, a więc za jazdę "na gapę". Młodzież z województwa śląskiego ma ponadto najwyższą średnią zaległości - powyżej 618 zł średnio na osobę. Średnia krajowa wynosi 433 zł dla dłużników poniżej 18. roku życia. 

Dzieci

Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień DzieckaDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Dłużnicy, którzy nie są jeszcze pełnoletni, oprócz zaległości w opłacaniu kar za jazdę bez ważnego biletu, mają także nieopłacone koszty sądowe, niezapłacone grzywny za popełnione przekroczenia, a nawet alimenty. Dług może również wynikać z nieodrzucenia spadku, który należał się osobie niepełnoletniej. 

Czy dziecko może mieć długi?

Jak dziecko w ogóle może mieć dług?. Grzegorz Pietraszkiewicz, radca prawny BIG InfoMonitor wyjaśnił, że osoby, które ukończyły 13 lat mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Tym samym mają prawo do samodzielnego konta bankowego, a osoby, które ukończyły szkołę podstawową mogą podejmować się pracy. Oznacza to również, że mogą trafić do rejestru dłużników, a po 17. urodzinach podlegają odpowiedzialności karnej tak samo, jak dorośli. 

- Informacja o długu może widnieć w rejestrze przez 6 lat od powstania. A to w większości przypadków oznacza, że dłużnik wejdzie w dorosłe życie z publicznie dostępną informacją o posiadanej zaległości bądź zaległościach - powiedział Grzegorz Pietraszkiewicz.

Dług może także wynikać z otrzymania przez dziecko spadku. Jak tłumaczy radca prawny, "dziedziczenie to nie tylko możliwość przyjęcia majątku, ale także konieczność przejęcia długów. Dlatego zawsze warto się zastanowić czy spadek przyjąć czy odrzucić". Dobrze jest więc pamiętać, że termin na złożenie oświadczenia o odrzuceniu lub przyjęciu spadku wynosi 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedziano się o powołaniu do spadku. 

Konsekwencje długów niepełnoletniego dziecka

Może się wydawać, że długi niepełnoletniego dziecka nie mają większego znaczenia. Tak jest tylko do momentu, kiedy to kończy 18 lat i chce, np. wziąć telefon na raty, odroczyć płatność lub wziąć kredyt. W takiej sytuacji zalegające opłaty uniemożliwią młodemu dorosłemu podjęcie takich czynności. Nie warto więc zwlekać i jak najszybciej zapłacić długi.

Jak sprawdzić zadłużenie

Swoje długi, czyli zobowiązania finansowe, można sprawdzić w 4 głównych Biurach Informacji Gospodarczej. To InfoMonitor, Krajowy Rejestr Długów, Rejestr Dłużników ERIF oraz Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej. W celu sprawdzenia swojego zadłużenia konieczne jest zarejestrowanie się w jednym z biur i potwierdzenie danych osobowych. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie informacji na temat zobowiązań, które trafiły do rejestru. 

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN24/bankier.pl

Źródło zdjęcia głównego: Kiwis/Getty Images

Pozostałe wiadomości