Ich podstawą są specyficzne, niestandardowe metody pracy, które mają pobudzić kreatywność.
Kreatywność i szczerość dzieci nie zna granic. Udowodnił to jeden z uczniów, który na polecenie nauczycielki opisał sylwetkę swojego dziadka. Wypracowanie chłopca trafiło do sieci i wzbudziło sporo śmiechu.
Za nami finał międzynarodowego konkursu kreatywności. Młodzież z Gdańska w Stanach Zjednoczonych zdobyła wiele nagród.
Co tym razem wydarzyło się w studiu?
"Pamięć jest efektem ubocznym treningu wyobraźni".
Nowe technologie ułatwiają nam życie, ale zdaniem Miłosza Brzezińskiego, trenera rozwoju personalnego, mogą też odbierać wcześniej nabyte umiejętności.
Określenie "burza mózgów", choć szeroko znane, nie zawsze rozumiane jest właściwie. Ta metoda poszukiwania rozwiązań problemów może być niezwykle skuteczna i budzić kreatywność, ale może również stać się drogą donikąd.
Kreatywność jest cechą, której od pracowników wymaga wiele firm. Jednak przydaje się ona również w procesie edukacji i w życiu prywatnym. Często kojarzona jest z zawodami artystycznymi, jednak istnieją różnice między kreatywnością a twórczością.
Drobny podarunek może pomóc dziecku w prawidłowym rozwoju
Dzień Kropki to niezwykłe święto. Jego celem jest rozbudzenie w dzieciach kreatywności, a także wzmocnienie ich pewności siebie. W Polsce święto zyskało popularność dzięki Jolancie Okuniewskiej, nauczycielce z Olsztyna.
Połowa wakacji za nami. Jesteście już po urlopie, musicie skupić się na pracy, a wasze najmłodsze pociechy zaczynają narzekać na nudę? Najlepszym sposobem na pokonanie tego stanu będzie puszczenie wodzy fantazji. Magda Kordaszewska, ekspertka ds. zabawek i terapeuta sensoryczny zdradziła nam, jak zaaranżować dziecku wolny czas, by przy okazji się rozwijało i budowało swoją kreatywność.
Ewa Farna od długiego czasu marzyła o wypoczynku. Mąż wokalistyki udowodnił, że zawsze może na niego liczyć. W czasie pandemii, gdy podróżowanie nie jest wskazane, Martin Chobot urządził Ewie rajską plażę… w domu. Egzotycznymi zdjęciami gwiazda podzieliła się z fanami w sieci.
Gdy na dworze zimno, szaro i ponuro, warto rozjaśnić trochę nasz dzień i dodać do niego nieco więcej koloru. Wraz z arteterapeutką Kasią Indy Maciągowską postanowiliśmy zrobić mandale. Ozdoby, oprócz tego, że pięknie wyglądają, mają także działanie uspokajające. Można układać je z kwiatów, usypywać z piasku albo po prostu malować. To co? Do dzieła!
Kreatywność to jedna z umiejętności, która jest coraz ważniejsza w codziennym funkcjonowaniu. Okazuje się, że jednym ze sposobów na jej rozwój, także w dorosłym życiu, jest zabawa klockami, w tym twórcze ich składanie.
Ćwiczenia na kreatywność mogą być niezwykle pomocne zarówno w pracy, jak i życiu prywatnym. Kreatywność jest bowiem potrzebna również do rozwiązywania codziennych problemów. Ćwiczenia na jej rozwinięcie pomogą zatem na wyjście obronną ręką z niemal każdej sytuacji.
Co tak naprawdę znaczy być kreatywnym? Z tym pytaniem dziennikarz Dzień Dobry TVN Robert Stockinger zwrócił się do psychologa i pisarza popularnonaukowego Scotta Barry'ego Kaufmana. - To może być coś, co samemu wymyślisz i ma to znaczenie dla świata. Chodzi o to, by stworzyć coś, czego wcześniej nie było, coś nowego, co będzie wyjątkowe - wyjaśnił mu Kaufman i dodał, że kreatywność przychodzi spontanicznie. Dlaczego to takie ważne, by być kreatywnym? Czy kreatywność ma związek z ilorazem inteligencji? Jakie cechy ma kreatywna osoba? Czy można się nauczyć bycia kreatywnym?
Polacy kombinują jak mogą. Ale czy kombinatorstwo można uznać za przywarę, czy może raczej za oznakę zaradności i sprytu? Bo w końcu ta cecha pozwoliła Polakom, zdaniem Doroty Wellman, przetrwać w różnych trudnych czasach. - Gdybyśmy troszkę nie kombinowali, nie wiem czy byśmy przetrwali - mówi prowadząca Dzień Dobry TVN. O komentarz w studiu poprosiliśmy Miłosza Brzezińskiego, konsultanta biznesowego. Czy ta cecha przydaje się ludziom na rynku pracy?
Dzieci potrafią być bardzo kreatywne - zwłaszcza wtedy gdy zostają same w domu lub gdy rodzice - zajęci czymś innym - nie zwracają na nie uwagi. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Karolinę Malinowską, Magdę Steczkowską i Mariusza Totoszko, aby powiedzieli o pomysłach swoich dzieci, które wprawiły ich w zdumienie.
W ramach cyklu Kreatywna szkoła Anna Kalczyńska odwiedziła Szkołę Podstawową nr 82 na warszawskim Bemowie. Tam dzieci nie tylko zdobywają wiedzę, ale także umiejętności. Trafiła akurat na zorganizowany przez placówkę festiwal nauki. Co tam jeszcze zobaczyła?
89% z nas twierdzi, że marnuje czas w pracy! Ile czasu tygodniowo poświęcamy na zajęcia niezwiązane z pracą i czy prawdą jest, że to nie kawka, papierosek, pogaduszki i "fejsik", ale "czynności związane z wykonywaniem obowiązków zawodowych" są najczęstszą przyczyną spadku wydajności pracowników? O tym, czy z marnowania czasu w pracy może powstać coś kreatywnego, rozmawialiśmy z Karolem Paciorkiem, twórcą internetowym, Anną Kerth, aktorką i Moniką Zakrzewską, doradcą planowania kariery.
To, co może wymyślić dziecko, często nie mieści nam się w głowie. By to sobie choć po części wyobrazić i zwizualizować, dziennikarz Dzień Dobry TVN pojechał do Wrocławia, na Dziecięca Olimpiadę Kreatywności. Skala przedsięwzięcia jest zaskakująca. To tu dzieciaki z całej Polski mierzą się na swoje pomysły. Kreatywność techniczna, naukowa czy teatralna. Swoje projekty przygotowują przez kilka miesięcy, a ich efekty przechodzą czasami najśmielsze oczekiwania. Sami zobaczcie!
Gimnazjaliści z Wilkas stworzyli sześcioosobową drużynę i wzięli udział w olimpiadzie kreatywności. Właśnie wrócili z zawodów w Pekinie, gdzie zdobyli trzecie miejsce. Gośćmi Dzień Dobry TVN gośćmi byli: trener drużyny Albert Kempa oraz: Julian Tuyakov, Filip Budny, Aleksandra Górna, Wiktoria Sosnowicz, Piotr Juszkiewicz i Piotr Zakrzewski.
Iwona Wojtas stworzyła miejsce, gdzie można bardzo kreatywnie można spędzić czas ze swoim dzieckiem. Takich miejsc w Polsce nie ma wiele, ale na świecie są one bardzo popularne. Zobaczcie kolejny odcinek cyklu "Kobiecy biznes".
... działamy pod presją czasu - tak twierdzi Adam Savage, znany z programu "Pogromcy mitów". Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy reportera TVN Adama Kasprzyka oraz coacha i psychologa biznesu Miłosza Brzezińskiego, by porozmawiać z nimi o tym, jak presja czasu sprzyja naszej kreatywności. Czy pracując pod presją czasu pracujemy wydajniej?
O nietypowych, ale wygodnych ubrankach dla dzieci opowiedziały w studiu Dzień Dobry TVN: Justyna Jeger–Nagłowska i Anna Olejniczakowska, projektantki ubrań dla małych i dużych. Skąd wzięły pomysł na biznes?