Rozwijanie kreatywności może pomóc pobudzić tę niezwykłą umiejętność w każdym wieku u właściwie każdej osoby. Nie jest bowiem prawdą, że nie każdy może myśleć kreatywnie. Jakie ćwiczenia na kreatywność warto wykonywać, aby osiągnąć doskonałe rezultaty?
Ćwiczenia na kreatywność – zabawy w skojarzenia
Kreatywność to cecha bardzo dobrze widoczna przede wszystkim u dzieci. Zmyślone historie na temat tego, co działo się w przedszkolu, czy wymyślanie własnych definicji wyrazów to właśnie przejaw kreatywności. Cecha ta u większości ludzi słabnie, a niekiedy nawet całkowicie zanika, jednak można ją przywrócić dzięki ćwiczeniom na kreatywność.
Bardzo dobrym ćwiczeniem kreatywności będzie np. dodawanie szczegółów do gotowego kształtu, np. figury geometrycznej, linii, a nawet przypadkowego kształtu narysowanego na kartce w taki sposób, aby stworzyć z nich istniejące w rzeczywistości obiekty. Można np. narysować 15 trójkątów i zmienić je w 15 przedmiotów i obiektów, np. łopatę, koci nos itp. Aby jeszcze bardziej utrudnić sobie to zadanie, można wyznaczyć sobie limit czasowy, np. 1–2 minuty. Ćwiczenia na kreatywność mogą również polegać na obserwacji nic nieznaczących kształtów, np. chmur, i doszukiwanie się w nich znanych form. Ciekawą odmianą treningu kreatywności będzie również spisanie na kartce ok. 5–6 wyrazów, które na pozór nie mają ze sobą wiele wspólnego, po czym połączenie ich kolejno w spójną historię. Podobnym ćwiczeniem jest również zapisanie po ok. 6–7 wyrazów w dwóch kolumnach, po czym kolejno łączenie ich poprzez skojarzenia. Dobrym pomysłem będzie również wykorzystanie specjalnych kostek do kreowania historii, na których narysowane są proste, schematyczne obrazki.
Ćwiczenia z kreatywności – uruchamianie dziecięcej wyobraźni
Wiele ćwiczeń na kreatywność polega na powrocie do nieco dziecięcego sposobu myślenia. Wyobraźnia najmłodszych bywa nieograniczona, a przy tym potrafi znaleźć odpowiedzi nawet pomimo braku wiedzy. Nie oznacza to, że kreatywność musi być związana z brakiem informacji. W niektórych ćwiczeniach na kreatywność należy jednak odsunąć na bok zapamiętane wiadomości, a następnie zastąpić je zupełnie nowymi. Bardzo dobrym przykładem tego typu ćwiczenia jest często zadawane na rozmowach kwalifikacyjnych pytanie o alternatywne zastosowanie danego przedmiotu, np. widelca czy krzesła. Warto natomiast pamiętać, aby celem takich ćwiczeń kreatywności było podanie co najmniej 30 różnych możliwości wykorzystania wybranej rzeczy. Dopiero po ok. 20 pomysłach zaczyna się bowiem budzić prawdziwa kreatywność.
Bardzo często dzieci, nie znając znaczenia niektórych skrótów, wymyślają swoje własne ich rozwinięcie. Warto spróbować tego również w dorosłym życiu. Takie ćwiczenie kreatywności również będą wymagać odsunięcia na bok posiadanej wiedzy, jednak tylko częściowo. Dobrym pomysłem będzie bowiem nowe rozwinięcie skrótów odwołujące się do ich rzeczywistego znaczenia. Przykładem może być skrócona nazwa uczelni, której rozwinięcie powinno odwoływać się do edukacji, a najlepiej do cech charakterystycznych danego miejsca, np. przeważających na niej fakultetów.
Ćwiczenia na kreatywne myślenie – pozostałe pomysły
Dobre ćwiczenia na kreatywność to również te wymagające kreowania słów. W tym celu można np. zagrać z jedną osobą lub całą grupą w podawanie słów rozpoczynających się na literę kończącą poprzednie słowo, np. kot–taca–abażur–rzeka–aparat itp.
Słowne ćwiczenia na kreatywność można również wykonywać w pojedynkę. Jednym z popularniejszych jest układanie istniejących słów z dłuższego, np. "konkurs".
Ciekawe ćwiczenia z kreatywności to również wymyślanie historii do przypadkowych obrazków czy zdjęć. Można szukać ich np. w gazecie, a także na stronach z bankami zdjęć.
Ciekawym ćwiczeniem na kreatywność jest również to nazywane "co by było, gdyby". Co by było, gdyby każdy mówił wszystko to, co myśli? Co by było, gdyby koty umiały latać? Co by było, gdyby ludzie umieli oddychać pod wodą?
Do interesujących ćwiczeń z kreatywności należy również analizowanie bajek czy baśni z dzieciństwa. Jak łabędzie jajko z "Brzydkiego Kaczątka" znalazło się w kaczym gnieździe? Dlaczego wilk przebrał się za babcię Czerwonego Kapturka? Szukanie wytłumaczenia scen i różnych detali, które zwykle bierze się za oczywistość, może przynieść zaskakujące efekty i pobudzić kreatywne myślenie.
Zobacz też:
- Normy i granice intymności. Czy rodzic powinien pokazywać się dziecku nago? Psycholog: "To jest naturalne, ale..."
- Zajęcia dodatkowe dla dzieci. "Trudno oczekiwać, że będą stabilne w swoich pasjach i zainteresowaniach"
- Pierwsza nauka pływania. Kiedy warto zabrać dziecko na basen?
Zobacz wideo: Pojadą na Olimpiadę Kreatywności w Chinach
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision