Normy i granice intymności. Czy rodzic powinien pokazywać się dziecku nago? Psycholog: "To jest naturalne, ale..."

Duńczycy zrealizowali nowe show, w którym dzieci w wieku od 11 do 13 lat mają okazję zadawać pytania nagim dorosłym. Celem audycji jest uświadomienie nastolatków, że to, co widzą w Internecie, często nie oddaje prawdziwej rzeczywistości, a ciała dorosłych ludzi są dalekie od perfekcji. Show wywołało jednak wiele kontrowersji. Jak traktować nagość rodziców i dzieci? O tym rozmawialiśmy z psycholog Magdaleną Chorzewską oraz blogerką Justyną Kozłowską.

Kontrowersyjny program Duńczyków – walor edukacyjny czy sensacja?

Duńczycy postanowili zrealizować dość kontrowersyjne show, które - jak przyznali nasi goście - w Polsce mogłoby się nie sprawdzić. Choć program wzbudza wiele emocji, niesie ze sobą ważne przesłanie. Konwencja zakłada duży wątek edukacyjny i pokazanie prawdziwego ciała.

Uważam, że to jest świetny pomysł. To jest już młodzież, oni już mają zdolność myślenia abstrakcyjnego. To im nie zaszkodzi, a pozwoli zaspokoić ciekawość. W programie pokazywane są różne ciała, to jak mogą wyglądać

- powiedziała psycholog, Magdalena Chorzewska.

Duński program pomaga również przełamać tabu, ponieważ rodzice często mają ogromny problem poruszania z dzieckiem istotnego tematu seksualności. Tymczasem takie rozmowy budują więź, uczą akceptacji oraz pozwalają dzieciom zaspokoić ciekawość. Psycholog przyznała jednak, że decydując się na otwarte rozmowy z maluchem, należy dobierać nazewnictwo odpowiednie do wieku dziecka. Pamiętać należy także o zachowaniu umiaru i zdrowej granicy.

Wielu rodziców deklaruje, że nagość nie jest tematem tabu i rzeczywiście rozmawia o granicy, o tym, jak szanować swoje ciało, o tym, kto może je oglądać i w jakich sytuacjach. Zrobiłam na Instagramie ankietę i okazuje się, że 60 proc. osób mówi, że nie rozbiera się przy dziecku

- dodała blogerka.

Nagość w domu – czy powinna być tematem tabu?

Jak przyznała psycholog, Magdalena Chorzewska, nagość i jej pokazywanie zależy od indywidualnego podejścia rodziców do ciała, seksualności i wstydu. Są rodziny, gdzie rodzice chodzą przy dzieciach nago, kąpią się przy nich, jak i takie, gdzie dzieci nie widzą rodziców bez ubrania. To bardzo indywidualna kwestia. Jednak w nagości nie ma nic złego. Jest to naturalny widok, z którym dziecko ma styczność od narodzin, chociażby widząc matkę karmiącą piersią.

Prawda jest taka, że nagość jest totalnie naturalna. Wiadomo, ze w czwartym roku życia dziecko zaczyna zauważać, że są różnice. Jestem dziewczynką, jestem chłopcem. To jest moment, kiedy powinniśmy na uwadze mieć dobro dziecka. Tam pojawia się motyw seksualny, rodzi się identyfikacja z płcią

– powiedziała Magdalena Chorzewska.

Psycholog podkreśliła także, że rodzice powinni zwracać uwagę na zachwianie dziecka i bacznie je obserwować. W pewnym momencie przychodzi czas, gdy córka czy syn zaczyna zamykać się w pokoju, łazience, wyraźnie akcentuje, że potrzebuje własnej przestrzeni i intymności. Wtedy rodzice nie powinni przekraczać strefy komfortu dziecka.

Z biegiem lat musimy zauważać, że to dziecko stawia nam granice. Zaczyna zamykać się w pokoju, w łazience. Łazienka nie może być jak dworzec, że wszyscy tam wpadają, bo to jest łamanie granic. Pojawia się wstyd

– powiedziała Magdalena Chorzewska.

Renata Kaczoruk może pochwalić się nienaganną sylwetką. Zdjęciami swojego ciała chętnie dzieli się z fanami w mediach społecznościowych. Nagość wśród wielu osób wciąż budzi jednak kontrowersje, a często stanowi nawet powód hejtu.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Jak skutecznie pozbyć się kataru? Zacznij od przygotowania gałganka Aliny

Ponad połowa ozdrowieńców z COVID-19 cierpi na chroniczne zmęczenie

Dwudziestolatkowie z Japonii rozpoczynają karierę piłkarską w Polsce

Autor: Nastazja Bloch

podziel się:

Pozostałe wiadomości