Profilaktyka zdrowia

Jak skutecznie pozbyć się kataru? Zacznij od przygotowania gałganka Aliny

Profilaktyka zdrowia

Jak skutecznie pozbyć się kataru? Zacznij od przygotowania gałganka Aliny

Bez wątpienia katar jest najczęstszą jesienną dolegliwością chorobową, która potrafi być niezwykle męcząca. Jak skutecznie się jej pozbyć?

Na czym polega leczenie kataru?

Podstawą leczenia jest nawadnianie i picie, następnie - higiena nosa (czyli czyszczenie nosa solą morską w sprayu oraz, jeśli trzeba, smarkanie/odciąganie kataru aspiratorem), a także udrażnianie nosa w nocy (zażywanie mocniejszych kropli, krótko i z przerwami).

Choć u dojrzałych osób katar zazwyczaj trwa kilka dni, u dzieci jest obecny nawet dwa razy dłużej. Skąd to wynika?

U dorosłych, w związku z tym, że mamy już dojrzały układ odpornościowy i każdy z nas to przedszkolne chorowanie już tam kiedyś przeszedł, to radzimy sobie z tymi wirusami szybciej, bo organizm jakby jest nauczony. Natomiast u dzieci zwalczenie takiej klasycznej infekcji wirusowej może trwać do dwóch tygodni

- tłumaczył w Dzień Dobry TVN farmaceuta i bloger, Marcin Korczyk.

Domowy sposób na katar, czyli gałganek Aliny

Tak zwany gałganek Aliny, dzięki związkowi chemicznemu (sulfotlenkowi S-alkilocysteiny) zawartemu w cebuli i czosnku, udrażnia nos i działa przeciwbakteryjnie.

To jest oczywiście sposób, który nie działa w 100 proc., ale w wielu, wielu sytuacjach bardzo pomaga

- dodał bloger, Pan Tabletka.

Składniki potrzebne do wykonania gałganka Aliny

  • 3-6 ząbków czosnku,
  • opcjonalnie - skrojona w plastry cebula,
  • 2 gaziki z apteki 10x10 cm, albo gaza metrowa (używamy dzianinowej gazy – jest bardzo przewiewna i jednocześnie dobrze zabezpiecza gałganek przed rozsypaniem),
  • sznurek/nitka lub gumka recepturka do związania gałganka i przyczepienia w sypialni.

Sposób wykonania gałganka Aliny

Miażdżymy lub siekamy czosnek - dzięki temu uwalniamy jego moc (aktywujemy antybiotyczną allicynę). Następnie przygotowujemy dwa gaziki 10x10 cm, a na ich środku kładziemy zmiażdżone rośliny. Potem zawijamy materiał, w taki sposób, by czosnek nie wypadł - to szczególnie ważne, kiedy przygotowujemy gałganek do pokoju dziecka. Kolejnym krokiem jest zamknięcie czosnku w zawiniątku oraz związanie kawałków gazy. Tak przygotowany gałganek wieszamy w wybranym pomieszczeniu.

Kobiety – mistrzynie organizacji? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Co sądzisz o tym artykule?
64
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
3
09.10.2020
MAGDA
To SPA rumiankowe z nakryciem głowy przynosi faktycznie ulgę w katarch i zatokach u mnie. Dziękuję za podzielenie się metodą ,
przeszliśmy katar , a jaka ulga dla twarzy !
04.10.2020
Jula
Na jaki to katar?
01.10.2020
ZAKATARZONY
KATAR jest bardzo męczący, można się zarazić i dochodzi do tego niestety bardzo łatwo. ale woń czosnku trudno znieść w domu i ludziom w pracy.
Gdyby nie wiedza mgr. farmacji z Apteki TTM w Pruszkowie to nie wiedziałbym, tak jak wiele ludzi nie wie chyba, że rumianek ma właściwości niszczące drobnoustroje . na katar , gardło , przeziębienie przypasował mnie akuratnie.
Robię standardowa inhalacje przez wziewanie cieplego naparu rumianku z miseczki postawionej na stole. Aby się nie poparzyć parą to nie wtykam nosa w miske, tylko ustawiam w wypróbwanej i uważnej odległości twarz od parującej miseczki , nie z gorącą parą, ale ciepłą . To takie domowe SPA pod przykryciem ręcznikiem. Tanie i przynosi ulgę .
Ale jak kto ma alergie na rumianek , to ta metoda NIE jest dla nich.
TAK jak ze wszystkim, trzeba najpierw sprawdzić przed wykonaniem czy nie jest się alergigiem na rumianek .