Materiał promocyjny

Skąd się bierze katar i jak sobie z nim poradzić?

Kobieta, która ma katar i wyciera nos
Fot: bymuratdeniz / gettyimages.com
Katar to dolegliwość, która potrafi mocno uprzykrzyć życie. Przez zatkany nos nie możemy oddychać, a ulubione potrawy niemal całkowicie tracą zapach i smak. Skąd w ogóle bierze się katar i jak skutecznie się go pozbyć?

Wiele osób uważa, że katar to błaha dolegliwość, która nie wymaga szczególnego leczenia. Przecież, jak mówi znane porzekadło - leczony katar trwa siedem dni, a nieleczony tydzień. Czy faktycznie nie ma się czym przejmować? Otóż nie! Nos to pierwsza bariera ochronna organizmu. To właśnie on ogrzewa powietrze, które trafia do płuc. Oczyszcza je z drobnoustrojów, które mogłyby wywołać infekcję. Jeśli dokucza nam katar i nos jest zatkany, nie może on spełniać swojej podstawowej funkcji, a to znacząco podnosi ryzyko, że infekcja rozwinie się w coś poważniejszego. Trzeba sobie zdawać sprawę, że niedoleczony „banalny” katar może się przerodzić np. w zapalenie zatok. Ale zacznijmy od początku, skąd w ogóle bierze się katar?

Jak skutecznie walczyć z katarem? Sprawdź sprawdzone metody TUTAJ.

Katar – jak powstaje i po co jest?

Katar to nic innego jak zapalenie błony śluzowej nosa, które charakteryzuje się wyciekiem wydzieliny z nosa. Katarowi może towarzyszyć zatkany nos, kichanie, swędzenie w nosie oraz gardle. Za powstawanie kataru odpowiadają przede wszystkim rhinowirusy. Wirusy te przenoszą się drogą kropelkową, możemy je złapać, jeśli przebywamy w towarzystwie osób, które kichają lub kaszlą. Rhinowirusy to dość silne wirusy i mogą przetrwać nawet do trzech godzin poza ludzkim ciałem.

Warto zaznaczyć, że pojawienie się kataru nie zawsze ma związek z wirusami. Katar alergiczny, nazywany też sienny spowodowany jest nieprawidłową reakcją układu immunologicznego na alergeny. Najczęściej uczulają nas kurz, pyłki kwiatów i traw oraz sierść zwierząt.

Katar może pojawić się także przy zmianie temperatury. Zimno sprawia, że naczynia i błona śluzowa nosa obkurczają się. Jeśli długo przebywamy na zimnie nos znacznie gorzej radzi sobie z usuwaniem patogenów, które do niego „wpadły”, a to podnosi ryzyko rozwoju choroby.

Jeśli jednak katar wywołały wirusy, jest to ostatni dzwonek, aby zacząć działać i nie dopuścić do rozwoju infekcji.

Katar – jak skutecznie się go pozbyć?

Z katarem można walczyć na wiele sposobów. Poza tymi domowymi, w postaci inhalacji czy parówek, warto sięgnąć po spray. Dobrym wyborem – zwłaszcza na początku – będzie spray Otrivin Regeneracja. Preparat to kombinacja dwóch aktywnych składników, które razem mogą przywrócić prawidłowe funkcjonowanie nosa. Spray może przynieść ulgę zarówno przy katarze wywołanym przez wirusy, jak i tym o podłożu alergicznym. Zawarta w spray ksylometazolina zmniejsza obrzęk i odblokowuje nos. Natomiast dekspantenol głęboko nawilża błonę śluzową nosa i przyspiesza jej regenerację.

W sytuacji, gdy katar przybiera na sile, ścieka do gardła, a głowa zaczyna boleć, można podejrzewać zapalenie zatok. Jak sobie pomóc? Dobrym rozwiązaniem może być sięgnięcie po spray do nosa Otrivin Katar i Zatoki. Dzięki zawartości naturalnego mentolu Otrivin Katar i Zatoki daje poczucie orzeźwienia, a specjalna pompka próżniowa zapobiega wnikaniu drobnoustrojów do wnętrza pojemnika.

Warto zaznaczyć, że oba spraye przynoszą ulgę już pod dwóch minutach od zastosowania, a ich działanie utrzymuje się do dwunastu godzin.

Partnerem tematu jest Otrivin

Otrivin Regeneracja, (1 mg + 50 mg)/ml, aerozol do nosa, roztwór, Jeden ml roztworu aerozolu zawiera 1 mg ksylometazoliny chlorowodorku i 50 mg deksopantenolu. Wskazania do stosowania: Otrivin Regeneracja jest wskazany do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat: w celu zmniejszenia obrzęku błony śluzowej nosa w zapaleniu błony śluzowej nosa oraz pobudzenia gojenia się błony śluzowej, w leczeniu naczynioruchowego zapalenia błony śluzowej nosa i utrudnionego oddychania przez nos po przebytej operacji nosa, w celu zmniejszenia obrzęku błony śluzowej nosa w zapaleniu błony śluzowej nosa związanym z ostrym zapaleniem zatok przynosowych (zapalenie błony śluzowej nosa i zatok). Przeciwwskazania: nadwrażliwość na ksylometazoliny chlorowodorek, deksopantenol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa (rhinitis sicca) lub zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa, podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe, zwłaszcza w przypadku jaskry wąskiego kąta, po przezklinowym usunięciu przysadki lub po zabiegach chirurgicznych z odsłonięciem opony twardej, u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Podmiot odpowiedzialny: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o. v. IX.2019

Otrivin Katar i Zatoki, aerozol do nosa, roztwór. Jeden ml roztworu zawiera 1 mg ksylometazoliny chlorowodorku. Wskazania do stosowania: Nadmierne przekrwienie błony śluzowej nosa występujące w przebiegu przeziębienia, kataru siennego, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, zapalenia zatok. Produkt leczniczy ułatwia odpływ wydzieliny z zapalnie zmienionych zatok przynosowych. Dzięki zmniejszaniu przekrwienia błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej może być stosowany wspomagająco w zapaleniu ucha środkowego. Produkt ułatwia wziernikowanie nosa. Otrivin Katar i Zatoki jest przeznaczony do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podobnie jak w przypadku innych leków zwężających naczynia krwionośne, produktu Otrivin Katar i Zatoki nie należy stosować u pacjentów po zabiegu przezklinowego usunięcia przysadki i po zabiegach chirurgicznych przebiegających z odsłonięciem opony twardej. Jaskra z wąskim kątem przesączania. Wysychające zapalenie błony śluzowej nosa lub zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa. Podmiot odpowiedzialny: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o v. IX.2019

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości