Dzień Kropki. Jak rozbudzić w dziecku kreatywność i wzmocnić jego pewność siebie?

Aktualizacja:
Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Agata Zjawińska
Dzień kropki – święto odwagi, zabawy i kreatywności

Dzień Kropki to niezwykłe święto. Jego celem jest rozbudzenie w dzieciach kreatywności, a także wzmocnienie ich pewności siebie. W Polsce święto zyskało popularność dzięki Jolancie Okuniewskiej, nauczycielce z Olsztyna.

Dzień Kropki - co to za święto?

Jolanta Okuniewska na Dzień Kropki trafiła przez przypadek. Nauczycielka w rozmowie z naszą reporterką wspominała, że pewnego dnia szukała inspiracji, czegoś, czym mogłaby zainteresować swoich uczniów. - Tak napotkałam informację o Międzynarodowym Dniu Kropki, który obchodzony jest 15 września i nieśmiało, w 2012 roku, zorganizowałam taki dzień w swojej klasie - mówiła pani Jolanta. Po artykule, który zamieściła na blogu Superbelfrzy, inicjatywa zyskała popularność i zaczęły przyłączać się do niej kolejne szkoły.

Obchody Dnia Kropki zapoczątkowało wydanie przez Petera H. Reynoldsa książki pt. "Kropka". - Opowiada ona o dziewczynce, która nie wierzyła we własne siły. Dopiero dzięki namalowaniu kropki, za co pochwaliła ją nauczycielka, dziewczynka rozkwitła i odnalazła w sobie wielki talent. To książka z wielkim przesłaniem, zarówno dla dzieci, jak i dla nauczycieli. Uczniom pokazuje, że warto próbować i być odważnym. Nauczycieli zachęca do większej kreatywności i tego, aby podsycali pasje swoich uczniów - dodała.

Jak świętować Dzień Kropki?

Dzień Kropki to przede wszystkim święto kreatywności. Tego dnia dopuszczalne są wszystkie zabawy, które pobudzają wyobraźnię i aktywizują dziecko do działania. - Jeśli nauczycielom brakuje pomysłów, warto podpytać uczniów, co chcieliby robić tego dnia. Ja wymyśliłam zabawę na świeżym powietrzu. Poprosiłam dzieci, aby ułożyły z kropek napis "kropka", ale równie dobrze może to być imię bohaterki książki czy słowo "kreatywność" - wyliczała Jolanta Okuniewska.

Warto dodać, że Dzień Kropki można celebrować także w domu. - Możemy malować kropkami. Wystarczy pofarbować palce farbami i stemplować kartkę. Warto także narysować kropkę i coś wokół niej tworzyć. Tak naprawdę pomysłów jest mnóstwo - podkreśliła nauczycielka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Agata Zjawińska

Pozostałe wiadomości