Materiał promocyjny

Kreatywna zabawa wspiera efektywną naukę. Zaskocz ucznia upominkiem i wspieraj jego rozwój

Chłopiec z mikroskopem
Chłopiec z mikroskopem
Źródło: SDI Productions/Getty Images
Rok szkolny większości uczniów nie przywodzi na myśl pozytywnych skojarzeń. Poranne wstawanie, nudne lekcje, duża liczba obowiązków – trzeba przyznać, że nie brzmi to zachęcająco. Bardzo ważne jest, żeby już na samym początku nie zniechęcać dziecka do nauki i w umiejętny sposób, najlepiej kreatywną zabawą, wspomóc jego rozwój. Miły upominek z okazji rozpoczęcia roku szkolnego nie tylko sprawi, że maluch będzie miał miłe wspomnienia, ale także pomoże mu w edukacji.

Zabawki poprawiające pamięć

Kto z nas nie grał w dzieciństwie w legendarne memo? Zapamiętywanie ułożenia poszczególnych obrazków, a następnie odkrywanie ich i łączenie w pary nie tylko pomaga w treningu pamięci krótkotrwałej, ale także podnosi poziom koncentracji u graczy. Maluchy, które często grają w Memory mają mniejsze problemy ze skupieniem uwagi i dłuższym koncentrowaniem się na wykonywanych przez siebie czynnościach. To nie są jedyne zalety takiej zabawy. Gry memo poprawiają też koordynację oko-ręka i rozwijają orientację przestrzenną.

Oczywiście nie jest to jedyna metoda na trening pamięci. W Smyku dostępne są też zabawki interaktywne, które nie tylko poprawiają koncentrację, ale także rozwijają słuch. Inną wersją takich zabawek są te, które w założeniu mają pomóc w nauce czytania, czy liczenia – na kartonikach znajdują się sylaby, a zadaniem dziecka jest ułożenie z nich wyrazów lub równań– dzięki temu dzieci właściwie niepostrzeżenie przyswajają wiedzę świetnie się przy tym bawiąc.

Naukowe eksperymenty w domowym zaciszu

Inną formą zaciekawienia dzieci nauką są zabawki edukacyjne, których koncepcja opiera się o eksperymenty podobne do tych, które naukowcy przeprowadzają w laboratoriach. Wachlarz propozycji jest naprawdę szeroki: od hodowania dinozaurów w wodzie, przez przygotowywanie mydeł, bomb do kąpieli i maseczek do twarzy, aż po te, które wprost nawiązują do fizyki, chemii, archeologii, czy elektroniki. Kto wie, może dzięki właśnie takim zestawom edukacyjnym dziecko złapie bakcyla i za kilka lat podbije naukowy świat?

Fascynujący świat zwierząt

Inną formą edukacji przez zabawę jest obserwowanie świata zwierząt. Posłużyć do tego mogą lupy, przez które dziecko z bliska będzie mogło obejrzeć owady takie jak mrówki, czy biedronki, ale także hodowle prehistorycznych żyjątek – triopsów. Dzięki takim zabawkom dzieci nie tylko będą mogły obserwować cały proces wykluwania się i kolejne stadia rozwoju, ale także uczy się odpowiedzialności, bo o stworzenia trzeba odpowiednio dbać – karmić je, naświetlać i sprzątać zbiornik, w którym żyją. To także świetny trening cierpliwości – tu nic nie da się przyspieszyć, ani przeskoczyć jakiegoś etapu, kolejne zdarzenia muszą następować kolejno po sobie.

W sklepie internetowym smyk.com dostępnych jest wiele zabawek, które w ciekawy sposób wspomagają rozwój dzieci i niepostrzeżenie wprowadzą je w świat nauki. Może warto pozwolić maluchom samodzielnie wybrać ciekawy upominek, który najlepiej będzie odpowiadał ich zainteresowaniom? Wtedy zabawa rozpocznie się już właściwie w momencie zakupu.

Zabawki, które wspomogą rozwój zarówno młodszych, jak i starszych dzieci znajdziesz na stronie smyk.com.

Zobacz także:

 • Jak dobrać zabawkę do charakteru i wieku malucha?
  • Zegar. Jak nauczyć dziecko korzystania z czasomierza?
   • Jak skompletować wyprawkę dla niemowlaka?

    Autor: Adrianna Kowalczyk

    Źródło zdjęcia głównego: SDI Productions/Getty Images

    Materiał promocyjny
    podziel się:

    Pozostałe wiadomości