Wciąż zbyt mało mówi się na temat tego, jak trudny może być połóg i jak wiele dzieje się wówczas z ciałem i psychiką kobiety. O tym, z czym mierzą się świeżo upieczone mamy, rozmawialiśmy z ginekolog-położnik dr n. med. Małgorzatą Nowicką.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:
Prawdziwa twarz połogu
Ciężarne kobiety zmagają się z wieloma zmianami w organizmie, które wpływają na ich codzienne funkcjonowanie. Wymioty, nudności, częste wizyty w toalecie, opuchnięte ciało - niektóre z tych objawów towarzyszą im aż do porodu, który przecież także jest niezwykle złożonym, intensywnym i często bolesnym procesem. Wydawać by się mogło, że gdy nasze wyczekane i ukochane dzieciątko pojawi się już na świecie, wszystko, co złe odejdzie w zapomnienie. Niestety tak nie jest.
Przez wiele lat niechętnie mówiło się o tym, z czym mierzą się młode mamy w połogu. Całe szczęście dziś kobiety coraz chętniej otwarcie dzielą się swoimi doświadczeniami na temat okresu poporodowego, a nie zawsze są one łatwe.
W trakcie połogu ciało przechodzi kolejne zmiany, niektóre z nich są bardzo dotkliwe. Wiele nowych procesów rozpoczyna się właśnie po urodzeniu dziecka. Są one całkowicie normalne, jednak mogą niepokoić młode mamy, szczególnie gdy rodzą dziecko po raz pierwszy.
Nadmierna potliwość w połogu
Jednym z takich procesów, które często budzą niepokój u kobiet w połogu jest nadmierna potliwość. Jak wyjaśniła ginekolog-położnik dr n. med. Małgorzata Nowicka, duże pocenie się wynika z faktu, że po porodzie gwałtownie spada ilość estrogenów i można to porównać do sytuacji hormonalnej po menopauzie.
Czy karmienie piersią może opóźniać zmniejszanie się potliwości? Odpowiedź na to pytanie, brzmi "nie, nie ma ono wpływu na potliwość, jednak ma negatywny wpływ na powrót czynności jajników". - Przy karmieniu piersią jajniki zazwyczaj z opóźnieniem podejmują swoje funkcje, zarówno hormonalne, jak i reprodukcyjne - powiedziała ginekolog.
Jak poradzić sobie z dyskomfortem spowodowanym nadmierną potliwością? Według ekspertki ta dolegliwość nie jest na tyle uciążliwa, by konieczne było tu podawanie hormonów, które dodatkowo mogą zahamować laktację. Można wybierać przewiewne ubrania, trzeba regularnie dbać o higienę i stosować w miarę łagodną dietę z unikaniem produktów mocno przyprawionych oraz ciężkostrawnych.
- Nadmierna potliwość obecna jest w przeważającej mierze tylko we wczesnym okresie połogu - dodała dr n. med. Małgorzata Nowicka.
Ciągnięcie w dole brzucha
Kolejny wątek, który pojawia się na grupach kobiet w połogu to ciągnięcie w dole brzucha. Jest ono związane z obkurczaniem się macicy.
- Szczególnie po drugim, trzecim i kolejnym porodzie jest to objaw uciążliwy, a nawet bolesny. Wynika z tego, że w czasie karmienia piersią wydzielana jest oksytocyna, która oprócz tego, że obkurcza przewody mlekowe, powoduje obkurczanie mięśnia macicy - powiedziała ginekolog Małgorzata Nowicka w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl.
- W czasie i po karmieniu piersią może więc pojawić się większe krwawienie z macicy. Jest to objaw jak najbardziej korzystny, a wręcz pożądany z punktu widzenia medycznego. Oksytocyna bowiem powoduje przyspieszenie obkurczania się macicy, zmniejszanie krwawienia takiego popołogowego, zmniejszanie szansy na krwotok w późnym okresie - zaznaczyła ekspertka.
Dodała, że oksytocyna może dać o sobie znać nawet kilka miesięcy po porodzie (dyskomfort podbrzusza), lecz największa jest w okresie tuż po urodzeniu dziecka.
- Inwolucja macicy, czyli obkurczenie do wielkości sprzed ciąży następuje do około dziesiątego dnia połogu, natomiast te dolegliwości najsilniejsze są właśnie w okresie połogu, czyli przez pierwsze sześć tygodni po urodzeniu. Nieprzypadkowo połóg arbitralnie określono na sześć tygodni. To jest właśnie taki okres, kiedy organizm kobiety wraca do w miarę "normalnego" funkcjonowania pod kątem rozwinięcia się laktacji, zagojenia ewentualnych ran poporodowych, do inwolucji macicy i do częściowego powrotu funkcji jajników - wyjaśniła Małgorzata Nowicka.
Czym można złagodzić dyskomfort związany z obkurczaniem macicy? - Przy takich dolegliwościach czasami trzeba się posiłkować lekami przeciwbólowymi. Tak silne bóle dotyczą wieloródek, czyli kobiet, które mają ze sobą już kilka porodów. Rzadko występują po pierwszym porodzie - dodała ginekolog.
Dreszcze, drżenie mięśni i zimne poty
Internautki piszą też często, że będąc w połogu mierzą się z występującymi dreszczami, drżeniem mięśni czy zimnymi potami. Z czego to wynika?
- Dreszcze mogą łączyć się z zaburzeniami termoregulacji w połogu, związanymi z tym zaburzeniami hormonalnymi, fizjologicznymi, do których dochodzi w czasie poporodowym. Drżenia mięśni mogą wynikać z kilku przyczyn, w tym z zaburzeń elektrolitowych, szczególnie jeśli kobieta jest odwodniona. Nie zawsze kobiety pamiętają o dodatkowych porcjach płynów w związku z karmieniem piersią. Czasem może dojść do zaburzeń elektrolitowych, czy nawet objawów tężyczkowych - wyjaśniła ginekolog.
- Jeżeli objawy są słabo nasilone, np. są to skurcze mięśni podudzi, drżenie powiek, to wystarczy suplementacja elektrolitów, np. magnezu czy potasu. W przypadku braku ustąpienia problemu po uzupełnieniu niedoborów należy zgłosić się po pomoc do specjalisty - powiedziała Małgorzata Nowicka.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Lara Gessler o kulisach macierzyństwa. "Robienie sobie wyrzutów na tym polu nie ma sensu"
- Sandra Kubicka stała się ofiarą hejtu po urodzeniu dziecka? "Musiałam wyłączyć komentarze"
- Katarzyna Sokołowska świętuje 2. urodziny synka. Rodzinne zdjęcie zachwyciło fanów
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/SanyaSM